Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 5444
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Do pozyskania wsparcie z Euroregionu

Wtorek, 22 czerwca 2021, 10:59
Aktualizacja: 11:00
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Do pozyskania wsparcie z Euroregionu
Fot. Przemek Kaczałko
W sali rajców jeleniogórskiego Ratusza odbyła się konferencja prasowa, podczas której prezydent Bolesławca z prezydentem Jeleniej Góry zachęcali do korzystania z dofinansowania w ramach funduszy, którymi dysponuje Euroregion Nysa. Podsumowano też dotychczasowe działania organizacji, na której czele stoi Piotr Roman, a jego zastępcą jest Jerzy Łużniak.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele Euroregionu Nysa poinformowali, że w latach 2015-2022 zostanie zrealizowanych ok. 400 projektów na łączną kwotę ponad 6 mln zł - chodzi o mikroprojekty Polska-Czechy i Polska-Saksonia.

Obecna perspektywa unijna powoli dobiega końca. Większość projektów jest już zakontraktowana, ale wciąż jeszcze są pieniądze - mówił na wstępie Piotr Roman, prezydent Bolesławca, a jednocześnie polskiej części Euroregionu Nysa.

W ramach Funduszu Małych Projektów InterReg Polska–Saksonia dotychczas zatwierdzono do realizacji 173 projekty na kwotę blisko 2,55 miliona złotych. Z kolei w ramach Funduszu Mikroprojektów InterReg V-A Republika Czeska – Polska 2014 – 2020 do dyspozycji strony polskiej Euroregionu Nysa było 3,8 mln euro, a dotąd rozdysponowano 3,5 miliona euro.

O środki mogą się ubiegać zarówno samorządy, instytucje publiczne, jak i organizacje pozarządowe, które mają pomysł na pogłębianie integracji z naszymi sąsiadami. Do rozdysponowania pozostało ok. 350 tys. euro w programie z Niemcami oraz 400 tys. euro w programie z Czechami - w tym drugim przypadku można ubiegać się o dofinansowanie nie tylko miękkich projektów, ale i infrastrukturalnych (do 30 tys. euro). Kolejny nabór wniosków ma trwać do września br.

Podczas spotkania zapowiedziano również uroczystość z okazji 30-lecia Euroregionu Nysa, który powstał jako pierwszy w naszym kraju. Obchody zaplanowano na wrzesień 2021 r. w Teatrze Norwida w Jeleniej Górze, a honorowym patronatem objęli imprezę prezydenci Polski, Niemiec i Czech.

Twoja reakcja na artykuł?

4
44%
Cieszy
3
33%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group