• Niedziela, 25 sierpnia 2019
  • Godz. 15:11
  • Imieniny: Józefa, Luizy, Ludwika
  • Czytających: 8081
  • Zalogowanych: 11
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Dlaczego zniknęły tramwaje?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 20 grudnia 2010, 9:09
Aktualizacja: 9:10
Autor: Petr
Fot. Archiwum
Jakie tramwaje kursowały niegdyś w Jeleniej Górze, Cieplicach, Sobieszowie i Podgórzynie? Dlaczego „odjechały na zawsze” w 1969 roku?

Czy była to decyzja polityczna władz panujących w ówczesnym ustroju, czy też logiczne następstwo planów rozwoju komunikacji miejskiej w naszym mieście, które ujrzały światło dzienne w początku lat 40-tych?

Co więcej, dlaczego zdecydowana większość z nas w chwili obecnej życzyłaby sobie powrotu tramwajów do stolicy Karkonoszy, skoro zniknęły stąd tak dawno i świat się bez nich nie zawalił? Próbę odpowiedzenia na te i inne pytania podejmie w poniedziałek, 20 grudnia 2010 r. Cezary Wiklik, pasjonat historii regionu, dziennikarz i fotograf, autor książki „Historia na szynach pisana. Jeleniogórskie tramwaje” podczas spotkania w Metaforze przy Placu Ratuszowym. Początek spotkania – godz. 19.00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~ 20-12-2010 9:19
:)
~nos 20-12-2010 9:39
walkujecie ten temat jakby od tego zalezala gospodarka w jeleniej gorze, a takie mam wrazenie ze temat tramwaju w jeleniej gorze piszecie na polecenie Zawily ktory chce w ren sposob urzeczywistnic swoj zamiar i wrocic do mlodosci , niech Pan Zawila wzorem innych prezydentow miast zadziala aby informacje o dzialalnosci byly bardziej czytelne i dostepne w internecie bo tu jest biala plama czy moze tajemnica
~nemo 20-12-2010 9:45
no i mamy kolejnego frustrata w dyskusji :))) nos - weź coś na serduszko bo zawału dostaniesz :)))
~a to SZELMA 20-12-2010 9:50
Ja bym zadał inne pytanie: "Dlaczego tramwaje mają niby powrócić????" -chyba to zbyt kosztowna obietnica wyborcza...
~lol 20-12-2010 9:54
tramwaje fajna sprawa, dlaczego znikneły ja szczerze nie mam pojęcia. natomiast mało kto wie ze w jeleniej miały jeżdzić też trolejbusy(jeszcze za niemców) zrobiono trakcje ale żaden trolejbus już nie zdążył dotrzeć do jeleniej bo armia czerwona wkroczyła do miasta.
rymcycymcy 20-12-2010 9:58
Jeleniogórscy kierowcy nie dają sobie rady nawet na bardzo prostym skrzyżowaniu :) Gdyby do tego dołożyć tramwaj ...to armagedon, nawet rondo nie pomoże ! :)
~tak 20-12-2010 10:02
Na prośby Wiklika a nie p. Zawiły piszą. "nos" odczep się od Prezydenta.
~z Placu Rat. 20-12-2010 10:06
Jeszcze czego, żeby mi dudniło pod oknami! Nie po to mieszkam na placówie by mieć tramwaj pod oknami
Piipi Jelonkowa 20-12-2010 10:47
~Lubię .. "czerwone" autobusy ! .. bo *tam kierowcy są fajni !
~nemo 20-12-2010 11:38
Gdybyscie UWAŻNIE słuchali lub czytali wypowiedzi p. Zawiły WIEDZIELIBYŚCIE że chodzi o transport szynowy z wykorzystaniem torów PKP ! Odbudowa sicei tramwajowej od zera jest nierealna finansowo i organizacyjnie ! Natomiast wiele miast wykorzystuje tory kolejowe do komunikacji miejskiej, tym bardziej że nawet normalne tramwaje moga jeździc po takich torach po lekkiej zmianie profilu obręczy koła. Tutaj natomiat chodzi o autobusy szynowe mogące wykorzysywac nowe przystanki w mieście i łączyc Jelonkę np ze Szklarska czy karpaczem :)))
rymcycymcy 20-12-2010 11:38
| Piipi Jelonkowa | ...wolisz przegubowce, czy sztywne na całej długości ? :)
~nemo 20-12-2010 11:58
wszystko zależy od potrzeb, przepustowości linii i mozliwości obciązenia torowiska - autobsy szynowe produkowane sa w róznych wersjach: jedno-, dwu- lub trzyczłonowe z mozliwościa łaczenia składów !
~ 20-12-2010 12:37
po cholerę w jg jeszcze tramwaje, skoro korki są tak niemiłosierne że auta ledwo jadą? i co z tego że nawet będą korzystały z torów pkp? Przecież nikt nie będzie szedł na pkp by wsiąść do tramwaju i jechał nim np. na zabobrze na noskowskiego, bo nie ma takowych torów. więc nie mówcie że to dobry pomysł bo pomysł jest makabryczny, drogi i nierealny. zamiast tego obwodnica, poszaerzyć kilka ulic, zrobić porządek z krzyżówką na podwalu i koło tesco. po cholerę nam tramwaje. jak ktoś chce to niech jedzie pojeździć do wrocka.
~ 20-12-2010 12:58
pewnie jakby je puścić tak jak na zdjęciu nr 3 po 1-go maja to pełno potrąceń by było...
~Rex 20-12-2010 13:47
Tramwaj to fajna sprawa a niech wraca będzie fajna zabawa... W Niemczech są miasteczka ok. 44 tyś. gdzie tramwaje jeżdżą ba nawet w biednej Ukrainie z 2 tyś. miasteczka tramwaj dowozi latem ludzi nad morze ok.1,5 km wzdłuż drogi i jakoś do tej pory się opłaca tylko tutaj w durnej Polsce już nic się nie opłaca, po nie których poza klepaniem (jęzorem) palcami w tą cholerną myszkę. Tylko tyle was stać ano weźcie się do roboty to ino będzie nie tylko tramwaj jak i praca....
~mich 20-12-2010 15:18
Tramwaje w Jeleniej Górze to juz tylko historia.Na ulicach naszego miasta juz ich nigdy nie zobaczymy. Przynajmniej Ci co w Jeleniej Gorze dzisiaj mieszkaja.Ale dlaczego nie moga jezdzic ekologiczne trolejbusy?Tego nie rozumiem.Może mi ktos to wyjasni.Co stoi na przeszkodzie?Wybudowanie trakcji to chyba nie az taki duzy koszt.
~*.* 20-12-2010 15:56
Oj wy frajerzy, To wszystko jest dym, który ma odwróci uwagę od interesików kolesi...
Piipi Jelonkowa 20-12-2010 16:25
..do - [~Rymcycymcy] .. te z *fajną karuzelą ! ..gdzie jedną nogą można hamowac,a drugą..pozwolic swojemu ciału ..fajnie *wirowac !.. te "stare" przegubowce sa już .. złomem,a szkoda!Zabawa była ..SUPER !
~trail 20-12-2010 16:45
GDZIE JEST SKM ??? Panie Marcinie - do ROBOTY !
~Clitoris 20-12-2010 17:41
Nie masz szczęścia, rymcycymcy. Kobieta cię nie rozumie.
~ 20-12-2010 17:52
O i dobrze napisał "nos; ,nie ma tramwajów i nie bedzie i bardzo dobrze bo nie hałasują,a Zawile jak na tramwajach tak zależy to niech sie przeprowadzi do tramwaju obok ratusza!!!!!!!!!!!!!!
~XXX 20-12-2010 19:36
TO JEST TRAMWAJ PANA WIKLIKA JA BYM CHCIAŁ TRAMWAJE W JELENIEJ ALBO SKM NA TRASIE JAKUSZYCE -JELENIA GÓRA-KARPACZ LUIB KAMIENNA GÓRA-LUBAWKA
~ 20-12-2010 20:27
Rymcy nie każdy boi się skrzyżowań jak ty , i tramwajów też .
~oko 20-12-2010 21:14
Nie! Tylko METRO!
~:) 20-12-2010 23:12
Pan Wiklik chyba slowa nie powiedzial jeszcze o przywroceniu linii tramwajowych do Jeleninej bo nieglupi z niego czlowiek :) - krzykaczy zachecam do sluchania/czytania nieco uwazniejszego. to Pan Zawila rzucil haslo w kampanii wyborczej ale tez nie chodzilo o tramwaje w ogolnym tego znaczeniu tylko o transport szynowy. az strach powiedziec 'tramwaj' na miescie bo od razu robi sie awantura :P TRAMWAJ NA RYNKU JEST SPOX - i niech tak zostanie.pozdrawiam pieniaczy
~Mr Zoob 20-12-2010 23:13
Tramwaj przejechał mi przez śniadanie, bezczelnie wjechał w mój dom Przy stole zrobił sobie przystanek, choć dotąd tu nie było go Pan motorniczy w żółtym berecie przystanął, oświadczył mi, Że mnie zabiera w podróż po świecie, wiadomość włożyłem w drzwi. Nie gniewaj się, Waldek, ten tramwaj jest naprawdę twój, a reszta moja
~renifer 20-12-2010 23:35
Panie Prezydencie! Obiecał Pan tramwaje. Póki co to najlepsze będą sanie. Może tak ktoś zacznie odśnieżać miasto. Proszę odwiedzić inne miasta i zobaczyć jak można sobie poradzić z zimą!!!!!!!!!!!!!
~JACK 21-12-2010 4:40
Jedyne logiczne rozwiązanie to uruchomienie trawaji napowietrznych na słupach które nie kolidowałyby z koszmarnym u nas ruchem ulicznym. W zasadzie można je puścić wszędzie a nawet korytami rzek czy rzeczek.Byłoby to wręcz rewelacyjne rozwiązanie patrząc na światowe rozwiązania tegoż problemu ! CO WY NA TO ????? Ja nie widzę jakiegokolwiek innego rozwiązania a tramwaje tradycyjne pozostają dla mnie nierealną mrzonką nawiedzonych ! he,he,he....!
~g.niedzielny 21-12-2010 7:27
do 20-12-2010 12:58 | ~ | Tramwaj w centrum miasta nie jest specjalnie niebezpieczny dla pieszych vide główna ulica Goerlitz (Berliner str) czy główna ulica Chorzowa (Wolności) ...
~ 21-12-2010 7:44
odnoszę wrażenie że w tym mieście nie ma większych problemów niż tramwaje -czy są, czy ich nie ma, czy będą, jak tak to dlaczego a jak nie to też dlaczego. jak będą to gdzie i którędyt i jakie itp w kółko to samo. litości!!!
ebee 21-12-2010 7:51
Tramwaj na wydzielonym torowisku, to idealny "odporny" na korki środek komunikacji. Jelenia Góra natomiast "kiszkowata" to idealne miasto włąsnie dla komunikacji tramwajowej. Wiedzieli o tym Niemcy. Niestety po wojnie to miasto nigdy nie miało szczęścia do gospodarzy. Obecny Prezydent potwierdza tę zasadę. Swoją kampanię oparł na wciskaniu ludziom kiktu, a urzędowanie rozpoczął od podwyżki swojej niemałej już pensji. I tak na szkodę miasta "przepęka" swoją kadencję, a za kilka lat naiwni wyborcy znów wybiora jakiegoś "bajkopisarza". Pozdrawiam, EBEE
~ 21-12-2010 21:27
DOLNOŚLĄZAK. Pan Cezary uczestniczy dorocznym konkursie organizowanym przez konkurencyjny tygodnik. A że na tramwajach się zna, i historia JG nie jest jemu obca - zatem prelekcja z autopromocją jest jak najbardziej na czasie.
~arkadiusz 19-12-2014 11:50
wlatach 50tych i 60tych ubiegłego wieku, całym świecie koncerny samochodowe, oponiarskie i paliwowe propagowały usuwanie tramwajów aby podnieść dochody swoich firm , kłamiąc o zekomym zacofaniu tramwajów

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group