Reklama
Środa, 3 czerwca
15°C Jelenia Góra
Czytających: 86 615 Zalogowanych: 16
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Aktualności Zaginęła Wioletta Krzaczkowska Aktualności Kamera na Górze Szybowcowej Aktualności Ratują życie i zdrowie innych ludzi — GOPR świętuje 50-lecie Aktualności Jelonka się zmienia Pogoda Niebieski Księżyc - to tylko nazwa, nie kolor Aktualności Osiołki czekają Nekrologi Tragedia, nie żyje 28-letni funkcjonariusz Pieniądze Ceny w sklepach w dół 112 Ukradł auto i wdał się w ucieczkę Aktualności Dolina Bobru

Dla tych lip ratunku nie było

Starą, ale wyschniętą lipę, wycięto wczoraj sprzed Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Wcześniej ścięto kolejną. Nie jest wykluczone, że w tym urokliwym miejscu pod „topór” trafi więcej drzew, których nie można już uratować.

Autor: TEJO 1 min czytania

Audio

Czytaj na głos

– Zezwolenie konserwatora zabytków na wycięcie tej lipy mamy już od zeszłego roku. Daliśmy jeszcze drzewu szansę, ale nie puściło odrostów. Trwa modernizacja terenu przy kościele, dlatego lepiej jest lipę wyciąć teraz niż czekać z tym, aż będą zainstalowane nowe latarnie – mówi ksiądz płk Andrzej Bokiej, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Lipy wokół Świątyni Łaski nasadzili Niemcy pod koniec XIX wieku. Niektóre z nich są jeszcze starsze. Jeszcze jako niewielkie drzewka widoczne są na starych pocztówkach. Kiedy w XVIII wieku budowano kościół, miejsce to było pozbawione drzew.

Gospodarze parafii sadzili drzewa nie tylko ze względów estetycznych, ale i praktycznych. Lipa bowiem w sposób szczególny pochłania wilgoć z podłoża i zapobiega przenikaniu jej pod mury. Dzięki drzewom w dużej mierze przez lata udało się uchronić kościół przed zawilgoceniem. Jednak od wielu lat nikt o utrzymanie tych drzew nie dbał. Nie były przycinane i pielęgnowane, dlatego wiele z nich uschło.

Po rewaloryzacji terenu byłego cmentarza, obecnie parku, warto by pomyśleć o uzupełnieniu nasadzeń przy jednym z najpiękniejszych zabytków Jeleniej Góry i Dolnego Śląska.

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Brak zdjęcia Poszukuję kierowcy kat. C+E Dam pracę Mysłakowice Do uzgodnienia

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

TikTokowa Jelonka