Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 12005
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Divertissimo” pod batutą Piotra Pławnera

Sobota, 10 maja 2014, 13:09
Aktualizacja: 13:11
Autor: Manuj
Jelenia Góra: „Divertissimo” pod batutą Piotra Pławnera
Fot. Organizator
W piątek (16 maja) o godzinie 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej odbędzie się kolejny koncert symfoniczny „Divertissimo” pod dyrekcją należącego do najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia Piotra Pławnera, który zagra także na skrzypcach, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej. Cena biletu: 30 zł, 20 zł.

W piątkowym programie koncertu symfonicznego „Divertissimo” będzie można usłyszeć dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta (Divertimento D-dur KV 136 oraz Serenada D-dur KV 204) i Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego (Koncert skrzypcowy d-moll).

Piotr Pławner koncertuje w kraju i zagranicą jako solista i kameralista w znakomitych salach koncertowych (Concertgebou w Amsterdamie, Le Théâtre du Châtelet w Paryżu, Palau de la Musica Catalona w Barcelonie, Teatro Monumental w Madrycie). Dokonał nagrań radiowych i telewizyjnych w Polsce, Austrii, Danii, Hiszpanii, Holandii i Niemczech, oraz nagrań archiwalnych z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (m.in. koncerty skrzypcowe Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza).

W swoim dorobku ma kilka albumów płytowych z utworami kompozytorów polskich, z których wszystkie otrzymały nominację do prestiżowej nagrody „Fryderyk”, a płyta z utworami kameralnymi Karola Szymanowskiego została wybrana „Płytą Roku 1998” przez miesięcznik „Studio”. Piotr Pławner występował z takimi orkiestrami jak Berner Symhonieorchester, Deutschen Kammerorchester, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo. Współpracuje z wieloma wybitnymi dyrygentami, jak m.in. Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Antoni Wit, Tadeusz Strugała.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat. Studiował na Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem prof. Zenona Ploszaja oraz w klasie mistrzowskiej Igora Ozima w Bernie. Jest laureatem wielu nagród na krajowych i zagranicznych konkursach wiolinistycznych: na X Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu i Międzynarodowym Konkursie w Bayreuth (1991), Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Szerynga w Monte Carlo (1994).

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group