Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 11283
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Debatowali o usuwaniu barier w naszym mieście

Czwartek, 7 listopada 2013, 7:02
Aktualizacja: Piątek, 8 listopada 2013, 6:54
Autor: Mea
Jelenia Góra: Debatowali o usuwaniu barier w naszym mieście
Fot. Mea
– Wystarczy trochę chęci i logicznego myślenia, by tworzyć miasto przyjazne osobom niepełnosprawnym – podkreślali uczestnicy wczorajszej (06.11.) debaty w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze.

Konferencję „Miasto przyjazne osobom niepełnosprawnym i seniorom” otworzyła Barbara Imiołczyk z biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz prof. Tomasz Winnicki, prorektor KPSW. Następnie dr Maciej Lis, również z biura RPO mówił o „Prawnomiędzynarodowej ochronie praw człowieka na przykładzie Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Jadwiga Dąbrowska prezentowała stargardzki model mieszkań wspomaganych dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów, a Marek Wysocki wyjaśniał jak stworzyć przestrzeń publiczną dostępną dla wszystkich.

- Istnieją nowoczesne rozwiązania np. kamery ułatwiająca przechodzenie osobom niepełnosprawnym przez pasy ze światłami tzw. cyberoko, które w 2012 r. zostało wynalazkiem roku w Polsce. Cyberoko widzi przechodnia na pasach i nie przełączy światła z zielonego na czerwone nim osoba ta nie dotrze do drugiego końca jezdni. Jednak w projektowaniu uniwersalnym liczą się proste rozwiązania. Chodzi o planowanie przestrzeni miejskiej w taki sposób, by żaden człowiek nie był dyskryminowany np. zamiast planować budowę podjazdu do nowego budynku, można zaplanować po prostu płaskie wejście. Kolejną ważną sprawą jest ustawianie ławek w niewielkich odległościach, by osoby starsze, czy niepełnosprawne podczas spaceru, mogły odpocząć – mówił Marek Wysocki, członek Komisji Ekspertów ds. Osób z niepełnosprawnościami.

Po prezentacjach wywiązała się dyskusja zgromadzonych uczestników na temat barier w Jeleniej Górze.
- Nowoczesne rozwiązania nic nie dadzą jeśli nie zmienimy sposobu myślenia ludzi pełnosprawnych, np. autobusy niskopodłogowe nie spełnią swojej funkcji dla osoby na wózku, jeśli kierowca autobusu nie pomyśli o tym, by podjechać odpowiednio blisko krawężnika – mówiła jedna ze słuchaczek.

- Jest zbyt mało zniżek dla emerytów. We Wrocławiu już od wieku 70 lat można korzystać z ulg na komunikację miejską, u nas - dopiero od 75 lat. Światła zielone na przejściach dla pieszych np. na Podwalu, świecą zbyt krótko – zwracał uwagę emeryt z Jeleniej Góry.

- Dopiero gdy zaczęłam pracować z osobami niepełnosprawnymi zauważyłam przeszkody, jakie napotykają w mieście, których usunięcie często nie wymaga wielu zmian, przebudowy, czy funduszy. Na przykład kosze na śmieci ustawione na chodnikach w taki sposób, że osoby na wózkach mają problem z przejazdem.

Wystarczyło je przenieść i przeszkoda została usunięta. Po to powstały Jeleniogórskie Formy Organizacji Osób Niepełnosprawnych, by zrzeszać organizacje pozarządowe, zbierać informacje na temat barier w naszym mieście i zgłaszać je do Urzędu Miasta – zaznaczyła Urszula Rogucka, wolontariuszka w JFOON.

Na dyskusji obecny był również przedstawiciel jeleniogórskich władz Zygmunt Korzeniewski, naczelnik Wydziału Dialogu Społecznego UM w Jeleniej Górze. - Dla Jeleniej Góry mają zostać zakupione autobusy przyjazne osobom starszym i niepełnosprawnym. Władze miasta są przychylne budowie nowoczesnego domu ze standardami przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych. Miasto udostępniło budynek po Szkole Podstawowej nr 7 w Jeleniej Górze instytucjom pozarządowym, gdzie powstał „Dom 7 Marzeń”. Jego celem jest aktywizacja osób starszych, dzieci, młodzieży i osób wykluczonych. Ważną sprawą dla osób starszych jest zapewnienie pracy ludziom młodym, by nie opuszczali naszego miasta, czy też kraju, a rozwijali je – powiedział Zygmunt Korzeniewski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
256
Jest nowy
8%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
18 zł za godzinę ślizgania
 
112
Wypadek w Podgórzynie
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group