Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 5513
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Debatowali o usuwaniu barier w naszym mieście

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 7 listopada 2013, 7:02
Aktualizacja: Piątek, 8 listopada 2013, 6:54
Autor: Mea
Fot. Mea
– Wystarczy trochę chęci i logicznego myślenia, by tworzyć miasto przyjazne osobom niepełnosprawnym – podkreślali uczestnicy wczorajszej (06.11.) debaty w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze.

Konferencję „Miasto przyjazne osobom niepełnosprawnym i seniorom” otworzyła Barbara Imiołczyk z biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz prof. Tomasz Winnicki, prorektor KPSW. Następnie dr Maciej Lis, również z biura RPO mówił o „Prawnomiędzynarodowej ochronie praw człowieka na przykładzie Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Jadwiga Dąbrowska prezentowała stargardzki model mieszkań wspomaganych dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów, a Marek Wysocki wyjaśniał jak stworzyć przestrzeń publiczną dostępną dla wszystkich.

- Istnieją nowoczesne rozwiązania np. kamery ułatwiająca przechodzenie osobom niepełnosprawnym przez pasy ze światłami tzw. cyberoko, które w 2012 r. zostało wynalazkiem roku w Polsce. Cyberoko widzi przechodnia na pasach i nie przełączy światła z zielonego na czerwone nim osoba ta nie dotrze do drugiego końca jezdni. Jednak w projektowaniu uniwersalnym liczą się proste rozwiązania. Chodzi o planowanie przestrzeni miejskiej w taki sposób, by żaden człowiek nie był dyskryminowany np. zamiast planować budowę podjazdu do nowego budynku, można zaplanować po prostu płaskie wejście. Kolejną ważną sprawą jest ustawianie ławek w niewielkich odległościach, by osoby starsze, czy niepełnosprawne podczas spaceru, mogły odpocząć – mówił Marek Wysocki, członek Komisji Ekspertów ds. Osób z niepełnosprawnościami.

Po prezentacjach wywiązała się dyskusja zgromadzonych uczestników na temat barier w Jeleniej Górze.
- Nowoczesne rozwiązania nic nie dadzą jeśli nie zmienimy sposobu myślenia ludzi pełnosprawnych, np. autobusy niskopodłogowe nie spełnią swojej funkcji dla osoby na wózku, jeśli kierowca autobusu nie pomyśli o tym, by podjechać odpowiednio blisko krawężnika – mówiła jedna ze słuchaczek.

- Jest zbyt mało zniżek dla emerytów. We Wrocławiu już od wieku 70 lat można korzystać z ulg na komunikację miejską, u nas - dopiero od 75 lat. Światła zielone na przejściach dla pieszych np. na Podwalu, świecą zbyt krótko – zwracał uwagę emeryt z Jeleniej Góry.

- Dopiero gdy zaczęłam pracować z osobami niepełnosprawnymi zauważyłam przeszkody, jakie napotykają w mieście, których usunięcie często nie wymaga wielu zmian, przebudowy, czy funduszy. Na przykład kosze na śmieci ustawione na chodnikach w taki sposób, że osoby na wózkach mają problem z przejazdem.

Wystarczyło je przenieść i przeszkoda została usunięta. Po to powstały Jeleniogórskie Formy Organizacji Osób Niepełnosprawnych, by zrzeszać organizacje pozarządowe, zbierać informacje na temat barier w naszym mieście i zgłaszać je do Urzędu Miasta – zaznaczyła Urszula Rogucka, wolontariuszka w JFOON.

Na dyskusji obecny był również przedstawiciel jeleniogórskich władz Zygmunt Korzeniewski, naczelnik Wydziału Dialogu Społecznego UM w Jeleniej Górze. - Dla Jeleniej Góry mają zostać zakupione autobusy przyjazne osobom starszym i niepełnosprawnym. Władze miasta są przychylne budowie nowoczesnego domu ze standardami przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych. Miasto udostępniło budynek po Szkole Podstawowej nr 7 w Jeleniej Górze instytucjom pozarządowym, gdzie powstał „Dom 7 Marzeń”. Jego celem jest aktywizacja osób starszych, dzieci, młodzieży i osób wykluczonych. Ważną sprawą dla osób starszych jest zapewnienie pracy ludziom młodym, by nie opuszczali naszego miasta, czy też kraju, a rozwijali je – powiedział Zygmunt Korzeniewski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~patrzałek 7-11-2013 8:31
Jak widać sala nie pękała w szwach, a więc zebrało się wąskie grono osób, aby przekonywać się nawzajem w sprawach, co do których są powołane i od zawsze przekonane. Kolejne bicie piany i robiony tzw. "wiater", po czym wszyscy się rozchodzą i na tym koniec.
~sumienie 7-11-2013 8:50
Wszyscy jesteśmy "niepelosprawni" w TYM kraju,wszędzie bariery a zwłaszcza w urzędach! Zielona wyspa zamieniła się w trzęsawisko,toniemy.
~ 7-11-2013 9:05
Mea a może by tak pisać poprawnie? cóż to jest :"wnaszym" - nie ma takiego słowa w polskim słowniku!!! kto jak kto, ale dziennikarze i publicyści powinni się posługiwać poprawną polszczyzną....
~kierowca000 7-11-2013 10:17
To nie jest tak, że kierowca nie podjeżdża blisko krawężnika bo robi to złośliwie. W mieście jest tylko parę zatok umożliwiających podjazd pod krawężnik długim autobusem. Pozostałe zatoki są za krótkie, by równo podjechać, lub mają brak łagodnego podjazdu. Ostatnio nawet przystanek na Kochanowskiego przy wjeździe do Netto przerobili tak, że pozbawili autobusy łagodnego, pod kątem wjazdu i autobus by zatrzymać się blisko krawężnika musi jechać, hen daleko od wiaty przystankowej. Jak podjechać na Drzymały, gdzie zatoka jest zaraz po skręcie i jej długość jest taka sama jak autobusu. Jak podjechać na przystanek ZUS. Zakręt 90 stopni i zatoka. Nie da rady. Stojące przy krawędzi jezdni w zatokach latarnie to częsta przyczyna uszkodzenia tyłu autobusu przy wyjeżdżaniu z zatoki, bo tył zachodzi
~kierowca000 7-11-2013 10:22
Wiaty przystankowe a na nich wystający w kierunku jezdni znak przystanku. Kierowca może uderzyć i zbić lustro. Przystanek pod koroną, co to jest za zatoka? Jadąc do Jeleniej można walnąć w dach kiosku górą autobusu. A po za tym w wielu przypadkach ludzie nie pozwalają na bliski podjazd pod krawężnik. Stoją przy krawężniku i czekają kiedy dostaną lusterkiem w łeb. Ciężko na przystanku namalować żółtą linie, jak na peronach metra, by ludzie zachowali bezpieczną odległość?
~organizator 7-11-2013 14:11
Frekwencja była bardzo duża, tylko Pani Redaktor dotarła na koniec spotkania, gdzie wiele osób starszych faktycznie już opuściło salę. Dodatkowo organizowaliśmy to spotkanie otwarte dla wszystkich, bo jako osoby z niepełnosprawnością i starsze, chcemy pokazać, że jesteśmy roszczeniowi i mammy dość tego że traktuje się nas jak "niewidocznych". Nie damy się już zapędzać do kąta a pomalutku będziemy zmierzać do tego by otoczenie zmieniało się, byśmy mogli normalnie i godnie żyć bez konieczności pomocy innych. Tyle i tylko tyle. Proszę mieć na uwadze, że starość czeka każdego a niepełnosprawnym można stać się w każdej chwili, zatem po co ta krytyka i złośliwości. Proszę docenić fakt, że spotkanie organizowali wolontariusze, nie w ramach jakiś projektów a poświęcając własny czas, energię.
~ 7-11-2013 14:54
Rzecznik Praw Obywatelskich i Helsińska Fundacja Praw Człowieka to tylko nazwy, jak Platforma Obywatelska czy Prawo i Sprawiedliwość.
~Boss 7-11-2013 17:23
Podstawowym problemem w tym mieście i również w całym kraju jest to że pieniądze przeznaczone na usuwanie barier wydaje się na pogaduszki i nawijanie makaronu na uszy ,szkolenia,audyty,kursy ,pogawędki o tym co zrobimy, co trzeba zrobić widać gołym okiem i nie potrzeba opowiadania farmazonów
~zyta 7-11-2013 20:50
Chciałam tam się dostac ale na obrady trzeba było pokonac kilkanaście schodów . Kto robi konferencję w sprawie usuwania barier w takim miejscu .Wstyd i hańba bez wzgłędu na Wasze intencje.
~student 7-11-2013 21:01
Większośc sali wypełnili słuchacze Uniwersytetu III Wieku. Gdy wyszlismy po pierwszej części została garstka słuchaczy albo dzialaczy. Oto jak niepełnosprawni traktują takie dęte spędy.I słusznie.
~organizator 7-11-2013 21:05
tak właśnie Karkonoski Uniwersytet Trzeciego Wieku był jednym ze współorganizatorów tej debaty zatem o co chodzi, to kto miał min. być na tym spotkaniu jak nie jego słuchacze?
~doZYTA 7-11-2013 21:07
dziwne, ż Zyta nie mogła się dostać a dostała się osoba na wózku inwalidzkim co widać na zdjęciach
~steve 8-11-2013 0:05
A gogo od dialogu społecznego, jak zawsze, na miejscu jakiegokolwiek zamętu i pustej gadaniny. Dobrze, że już niedługo.... Do @kieorwca000: stary, nie pomogą żółte linie, barierki, nawet elektryczny pastuch nie pomoże, bo polskie głupole wlezą wszędzie wbrew zakazom, zasadom, zdrowemu rozsądkowi......
~ 8-11-2013 7:38
Zielone światło to sygnał do rozpoczęcia przechodzenia! Tzn, że wcale nie musi świecić się przez cały czas podczas pokonywania przejścia. Kiedy światło zmieni się na czerwone np. w połowie pasów nadal można normalnym krokiem przechodzić, a kierowcy muszą grzecznie poczekać.
~obserwator2 8-11-2013 9:39
„Największe przeszkody dla niepełnosprawnych leżą w sercach otaczających ich ludzi” (Phil Bosmans) Mukopolisacharydozą (MPS) z takim genetycznym obciążeniem w Polsce jest około 300 stwierdzonych przypadków tej choroby. To niezwykle rzadko występująca, dziedziczna i bardzo trudna do zdiagnozowania choroba przemiany materii – stąd też problemy ruchowe, dotyczące przemieszczania się chorego! W Jeleniej Górze chory na MPS był pracownikiem jednostki, której misja jawić winna się ze strategią zapewnienia bezpieczeństwa w obszarze zdrowia publicznego – zatem i przede wszystkim PRACOWNIKÓW. A co działo się za zamkniętymi drzwiami? Chory na MPS zmierzał się każdego dnia z dotarciem na najwyższą kondygnację po krętych i niebezpiecznych schodach. A ironią jest decydencki wybór ...
~obserwator2 8-11-2013 9:40
A ironią jest decydencki wybór miejsca świadczenia pracy, TAK CHOREJ OSOBY – NIEPEŁNOSPRAWNEJ, nie na parterze a na 2 piętrze, DECYDENTKI należącej do Organizacji Osób Niepełnosprawnych! Takie postawy nie korelują z ideą Organizacji działających na rzecz Osób Niepełnosprawnych a i podważają ich intencjonalność! Bo czy można wierzyć dwuznaczności?
~do organizat 10-11-2013 19:29
z godz.21,00 w dniu 07.11.13 tylko, że ta Pani na wózku widac lubi byc wnoszona po schodach. Ja nie, a od organizatorów takich konferencji mam prawo domagac się szacunku juz nie tylko europejskich ale i krajowych standardów w tym zakresie.Odpowiedż na mój wpis jest szczytem bezczelności i arogancji.Szkoda, że w tę sprawę zaangażował się Uniwerytet III Wieku i Rektor Winnicki.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group