Sobota, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 3737
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Debata pod Śnieżką o dziedzictwie lokalnym

Wiadomości: Karpacz
Piątek, 4 maja 2018, 6:58
Aktualizacja: Sobota, 5 maja 2018, 6:37
Autor: WAC
Fot. Organizator
Generalny konserwator zabytków prof. Magdalena Gawin oraz Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza zapraszają na premierę filmu „Krajobraz mojego miasta” połączoną z panelem dyskusyjnym, która odbędzie się 9 maja o godzinie 11.00 w Hotelu Artus w Karpaczu.

Film stanowi część kompleksowego projektu - kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta” zachęcającego do zmian w krajobrazie polskich miast. Produkcja ma charakter szkoleniowy i przeznaczona jest głównie dla władz samorządowych, lokalnych przedsiębiorców, profesjonalistów związanych z projektowaniem i zarządzaniem przestrzenią publiczną, ale i do społeczeństwa oraz środowisk opiniotwórczych. Dotyka wielu zagadnień związanych z zarządzaniem przestrzenią publiczną, m.in.: opanowania chaosu reklamowego szpecącego krajobraz miast, małej architektury, zieleni - w tym także zabytkowej.

Celem filmu oraz towarzyszących mu debat odbywających się w całym kraju jest zwiększenie świadomości i poczucia odpowiedzialności władz samorządowych za ochronę dziedzictwa lokalnego, co w przyszłości powinno się przełożyć na poprawę wyglądu i zachowanie tożsamości kulturowej miejscowości, którymi zarządzają. Takie działanie bezspornie przekłada się na jakość życia mieszkańców oraz chociażby zwiększenie walorów turystycznych i inwestycyjnych danej miejscowości.

Po projekcji filmu przewidziany jest panel dyskusyjny z udziałem ekspertów: Katarzyny Arasiewicz z Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia, Roberta Szymali - kierownika Biura Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Miasta Wałbrzych, Krzysztofa Kurka - kierownika Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Jeleniej Górze. Moderatorem będzie dr Grzegorz Grajewski - kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

kazimierzp 4-05-2018 8:20
Dobrze byłoby aby ci wszyscy od których zależy wygląd naszych miast i osiedli wzięli w tym udział! Dziennikarze poruszający takie tematy też - może nie pisaliby bzdur które niestety często wypisują. Radnym takoż by się przydało. Ciekawe ile osób i kto będzie bo moderator doskonały, no uczestnicy panelu też. Sam też postaram się być bo te problemu leżą mi na sercu.
~Real 4-05-2018 9:16
Spotkanie post factum, chaos architektoniczny już jest. Lokalizacja imprezy jest przypadkowa lub nie, Wilcza Poręba. Po paru latach pojechałem tam z ciekawości, niegdyś urokliwa willowa dzielnica zmieniła się w blokowisko. Teraz to faktycznie jak za komuny pozostaje tylko bloki zasłonić zielenią. Najzabawniejsze to jest to przesłanie spotkania, tożsamość kulturowa... do kogo ta mowa ;)
~floras 4-05-2018 12:40
Jaka tożsamość kulturowa? Jakie dziedzictwo? Nic nie potrafią zachować z tego co było. Dróżki pozarastane, ławeczki (kamienne słupki, metalowe okucie, drewniane siedzisko i oparcie) zdewastowane, metalowe elementy na złomie. Korty tenisowe zniszczone, tory saneczkowe -wspomnienie, park Kurplatz Hasenbusch nie istnieje, jedyna skocznia wyremontowana stoi po próżnicy, ocalałe schroniska dogorywają. Nie powiem o szacunku do nieboszczyków i historii. Pomnik poległych w I WŚ na Leśnej rozebrany, pomnik na Sarniej dogorywa w kącie prywatnej działki, bo zabrakło odwagi aby wydzielić i zachować na gminnym pomnik plus dojście. Hoteliku już się nie czepiam, lecz to co zrobiono z Wilczą Porębą to zgroza !!! Niedługo w góry będziemy wychodzić przez hall apartamentowca meldując się na recepcji. Ład architektoniczny i tzw. planowanie przestrzenne poszło się ........ . Jeszcze tylko zabudować łąkę przed Hubertusem i resztki Michałka i wszystko można przykryć jednym wielkim dachem. Najlepiej z papy, dobrze posmołowanej papy.
~do floras 5-05-2018 17:25
O pomniku przy Sarniej podobno urzędniki nie wiedzieli. Fajny gospodarz który nie wie co posiada. Mieszkają ponad pół wieku i nie wiedzą co znaczy kilka kamiennych pomników Z ZACHOWANYMI NAPISAMI? Bo nie pisało po polsku, aj waj.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group