Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 8120
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Debata o energetyce i elektromobilności

Wtorek, 14 grudnia 2021, 9:30
Aktualizacja: 9:34
Autor: Maciej Gwoździewicz
Jelenia Góra: Debata o energetyce i elektromobilności
Fot. Organizator
W dniach 10-12 grudnia w Politechnice Wrocławskiej w Jeleniej Górze odbyła się VIII edycja Konferencji Naukowej Generacja-Przesył-Wykorzystanie GPW 2021. Organizatorami Konferencji była Politechnika Wrocławska oraz Oddział Wrocławski Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Konferencja GPW 2021 była objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki dra hab. Przemysława Czarnka prof. KUL.

Konferencję GPW 2021 rozpoczęła debata Prezesów Oddziału Wrocławskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich prof. Andrzeja Hachoła oraz Prezesa Oddziału Jeleniogórskiego SEP Krzysztofa Krzyżaka. Głównym tematem debaty była przyszłość SEP oraz działalność środowiska młodzieżowego w stowarzyszeniu.

W trakcie 4 Sesji: Inauguracyjnej, Inżynierskiej, Uroczystej oraz Uczelnianej, 24 prelegentów wygłosiło 19 prelekcji. Czwórka prelegentów reprezentowała ukraińskie uniwersytety techniczne z Kijowa i Dniepropietrowska – jednym z nich była Maryna Kyrychenko, która jako jedyna zagraniczna uczestniczka wzięła stacjonarny udział w Konferencji GPW 2021. Wśród prelegentów były także osoby związane z Jelenią Górą: Anna Ostrowska – absolwentka jeleniogórskiego Żeroma, obecnie doktorantka na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej, Izabela Guzik oraz Dawid Szulc – studenci PWr w Jeleniej Górze, Mariusz Łabuń – Szef Biura Utrzymania Ruchu Elektrowni Wodnych TAURON Ekoenergia oraz dr inż. Monika Andrych-Zalewska – absolwentka PWr w Jeleniej Górze, obecnie adiunktka na Wydziale Mechanicznym PWr.

Wśród gości Konferencji GPW 2021 znalazł się Lech Olszanicki – absolwent pierwszego rocznika PWr w Jeleniej Górze, który podzielił się swoimi wrażeniami ze studiowania na PWr w latach 70-tych.

Konferencja GPW odbywa się cyklicznie od 2014 roku. W tym roku po raz pierwszy Konferencja została zorganizowana w tym samym miejscu. Jest to zasługa 3 osób – Dyrektora PWr w Jeleniej Górze prof. Macieja Pawłowskiego, Prezydenta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka oraz Senatora RP Krzysztofa Mroza. Ze względu na ogromne wsparcie całej ww. trójki w organizację VI i VIII edycji Konferencji GPW Zarząd Oddziału Wrocławskiego SEP w listopadzie podjął jednogłośnie uchwałę o nadaniu Medalu im. prof. Kazimierza Idaszewskiego dla Dyrektora prof. Macieja Pawłowskiego, Prezydenta Jerzego Łużniaka i Senatora Krzysztofa Mroza, który jako jedyny z ww. trójki laureatów Medalu mógł wziąć udział w Konferencji GPW 2021. W trakcie Inauguracji Konferencji Prezes Oddziału Wrocławskiego SEP prof. Andrzej Hachoł wręczył Senatorowi Krzysztofowi Mrozowi Medal im. prof. Kazimierza Idaszewskiego, który 15 listopada 1945 r. wygłosił po raz pierwszy we Wrocławiu wykład w języku polskim. Do dziś ta data jest celebrowana jako Święto Nauki przez wszystkie Uczelnie Wyższe we Wrocławiu. Prof. Kazimierz Idaszewski był współinicjatorem Politechniki Wrocławskiej oraz Oddziału Wrocławskiego SEP.

W Inauguracji Konferencji GPW 2021 wzięła udział także Pani Poseł Zofia Czernow. Pani Poseł Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska nie mogła wziąć udział w Konferencji, ale napisała list do Jej uczestniczek i uczestników.

Sesję Uroczystą prowadzili Biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Waldemar Pytel oraz Dziekan Wydziału Elektrycznego PWr prof. Waldemar Rebizant. Obecność księdza Biskupa Waldemara Pytla nie była przypadkowa, ponieważ ks. Biskup wziął już po raz 3. swój udział w Konferencji GPW.

Honorowym prelegentem Konferencji GPW 2021 był prof. Jerzy Merkisz z Politechniki Poznańskiej, który wygłosił wykład na temat ewolucji napędów w kierunku elektromobilności. Prelekcja wzbudziła ogromne zainteresowanie audytorium, które zadawało prof. Jerzemu Merkiszowi mnóstwo pytań bezpośrednio po wykładzie jak również w kuluarach.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także prelekcja Maryny Kyrychenko, reprezentującą Politechniką Dniepropietrowską, na temat systemu energetycznego Ukrainy – jego stanu obecnego i perspektyw rozwoju.

Po Sesji Uroczystej w ewangelickim Kościele Zbawiciela w Cieplicach w ramach Konferencji GPW 2021 odbyło się Nabożeństwo Ekumeniczne, któremu przewodniczyli Biskup Waldemar Pytel, Biskup Legnicki Kościoła Rzymskokatolickiego prof. Andrzej Siemieniewski, ks. Sebastian Kozieł – proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieplicach, o. Grzegorz Sekuła – proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Jana Chrzciciela w Cieplicach oraz ks. Bazyli Sawczuk – proboszcz Parafia Prawosławnej pw. Św. App. Piotra i Pawła w Jeleniej Górze. Głównym motywem Nabożeństwa była troska o stworzenie. W ostatni dzień Konferencji, czyli w niedzielę, w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Cieplicach odbyła się Msza Św. w intencji uczestników Konferencji GPW 2021.

Na zakończenie Konferencji Komitet Naukowy nagrodził najlepszych prelegentów tegorocznej edycji Konferencji GPW. Wśród laureatów znaleźli się studenci Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze – Izabela Guzik i Dawid Szulc.

Twoja reakcja na artykuł?

7
50%
Cieszy
4
29%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
21%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
516
Tak
15%
Nie
85%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Piłka nożna
Gol Niemienionka na wagę remisu
 
Aktualności
Para buch, koła w ruch
 
Aktualności
Dzieci wciąż się szkolą
 
Aktualności
Strzelają w Cieplicach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group