Poniedziałek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 8832
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dadzą radę w sytuacji zagrożenia życia

Środa, 25 marca 2009, 14:04
Aktualizacja: Czwartek, 26 marca 2009, 8:08
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Dadzą radę w sytuacji zagrożenia życia
Fot. TEJO
Przedszkolaki z „Okrąglaczka” oraz uczniowie szkół podstawowych nr 8 i 11 najlepiej radzili sobie w dzisiejszym konkursie pod hasłem „Uczę się bezpiecznie żyć”. Wśród starszych uczestników bezkonkurencyjna okazała się Róża Salkiewicz z Gimnazjum nr 3. Dziewczyna z ekipami wspomnianych placówek będzie reprezentowała Jelenią Górę w etapie okręgowym zmagań.

Miejski etap konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć” zorganizowany przez Euroregion Nysa oraz miasto został rozegrany dziś w gościnnych wnętrzach Szkoły Podstawowej nr 8. Zadanie uczestników w przedziale wiekowym od zerówek do klas gimnazjalnych: udowodnić znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy i pokazać zastosowanie tej wiedzy w praktyce. Sprawdzano także znajomość przepisów ruchu drogowego oraz radzenie sobie w sytuacjach zagrożenia.

Przez blisko dwie godziny kilkuset uczniów zmagało się z różnymi problemami, chodząc od sali do sali. W pomieszczeniach czekali strażnicy miejscy, ratownicy medyczni, strażacy, policjanci oraz wolontariusze z Kolegium Karkonoskiego. Każdy uczeń musiał udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w różnych okolicznościach: czy to wypadku drogowym, czy też w wyniku zatrucia. Były też fantomy, na których sprawdzano umiejętność reanimacji. Dziewczęta i chłopcy odpowiadali też na pytania, co zrobić w przypadku znalezienia niewybuchu, czy też jak zareagować na wypadek, w którym z cysterny wycieka nieznana substancja.

Róża Salkiewicz, która – jak się później okazało, wygrała konkurs w swojej kategorii – bezbłędnie pomogła „zatrutej” lekami dziewczynce. Jak pielęgniarka udzieliła jej pierwszej pomocy i z opanowaniem wezwała pogotowie ratunkowe. To, że Róża wie, jak zachować się w takiej sytuacji, jest zasługą jej nauczycielki Edyty Dzik. – Od 2001 roku uczę młodzież zasad udzielania pierwszej pomocy. Należę też do Europejskiej Rady Resuscytacji – mówi pani Edyta. Bezpieczne lekcje przydają się nie tylko podczas konkursu, ale i w życiu. – Pomogłam koleżance, która złamała nogę – powiedziała nam Róża.

Długie oczekiwanie na wyniki konkursu umilał zgromadzonym zespół wokalny z „ósemki”. Aż w końcu Maciej Gałęski z Euroregionu Nysa zaprosił jurorów do odczytania wyników. Tu owacjom nie było końca, zwłaszcza kiedy wyczytywano lokaty gospodarzy. Uczniowie SP nr 8 spisali się na medal: w kategorii najmłodszej zajęli drugie miejsce, trzecie – wśród uczniów klas I – III i drugie w kategorii najstarszej.

Wśród sześciolatków triumfowały dzieci z Przedszkola nr 27, popularnego „Okrąglaczka”. Nie bez powodu. To właśnie w tej placówce dzięki Małgorzacie Wrotniewskiej, niemal wszystkie dzieci potrafią bezbłędnie udzielić pierwszej pomocy. W grupie wiekowej klas I – III wygrała Szkoła Podstawowa nr 15, a w najstarszej kategorii najlepsi okazali się uczniowie „jedenastki”. Gratulacje odebrała laureatka pierwszego miejsca wśród gimnazjalistów: Róża Salkiewicz. Wyprzedziła Angelikę Znojek, a trzecie miejsce zajęła Angelika Martyniuk.

Medale, dyplomy oraz upominki najlepszym wręczał prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski, komendant miejski policji inspektor Zbigniew Ciosmak, szef straży pożarnej st. kpt. Jerzy Sładczyk oraz wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego Roman Kuty. Wszystkim gratulowała i dziękowała za udział w konkursie Marzena Hryniewicka, dyrektorka SP nr 8.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group