Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 6447
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czytelnik: Wzywają do zapłaty za zapłacone!

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 2 kwietnia 2015, 8:33
Aktualizacja: 12:45
Autor: Mea
Fot. Archiwum
– Dostałem wezwanie do zapłaty za śmieci, mimo że za nie zapłaciłem – napisał do redakcji mieszkaniec Jeleniej Góry. Rzecznik Urzędu Miasta Jeleniej Góry Cezary Wiklik wyjaśnił, że zdarzają się błędy, zarówno po stronie pracowników, jak i mieszkańców.

Czytelnik zwrócił uwagę na marnowanie pieniędzy, przez takie pomyłki. - Będąc w UM Jelenia Góra zobaczyłem dwie osoby pytające przypadkowo napotkanego urzędnika, gdzie mogą wyjaśnić wezwanie do zapłaty za śmieci, które zostało niesłusznie wysłane, bo za odpady mają zapłacone. Jakież było moje zdziwienie, gdy wróciłem do domu i zastałem wezwanie do zapłaty za nieczystości, za które zapłaciłem. Przecież każdy wysłany taki list to koszt. Do tego naliczane są koszty upomnienia w wysokości 11,60 zł – pisał Czytelnik.

Rzecznik Cezary Wiklik wyjaśnił, że: „Sytuacji, kiedy ktoś dokonał opłaty, a mimo to otrzymał wezwanie nie ma zbyt wiele, ale zdarzają się z rozmaitych powodów. Z jednej strony przy ponad 60.000 płatników, którzy z różną regularnością dokonują wpłat, takie omyłki są - niestety - możliwe, aczkolwiek (co warto podkreślić) przyczyną występującą najrzadziej jest błąd człowieka. Niemniej przepraszamy wszystkich, którzy zostali narażeni na niedogodność wyjaśniania.

Ale najczęściej ostatnio zdarza się, że przyczyna wezwania tkwi w niedostosowaniu terminu wpłaty do systemowych rozwiązań elektronicznych. Założeniem jest, że te opłaty "śmieciowe" reguluje się do ostatniego dnia miesiąca. A - dla przykładu - posłużymy się autentycznymi sprawami z dokumentów: (1) Mieszkaniec wnosi opłatę za grudzień w dniu 2 stycznia poprzez bank, a nie osobiście w kasie. System elektroniczny księguje tę wpłatę za styczeń i płatnik zostaje poproszony, by wyjaśnił brak opłaty grudniowej. Albo - (2) mieszkaniec zalega z płatnością za grudzień, wnosi 10 stycznia podwójną opłatę - w jego intencji zaległą za grudzień i bieżącą za styczeń. System elektroniczny księguje jednak te opłaty na poczet stycznia i lutego, a grudzień pozostaje do wyjaśnienia. Będąc osobiście w kasie można wskazać, jakiego okresu opłata dotyczy, ale przy płatnościach dokonywanych przez bank, czy elektronicznie z komputera domowego system księguje wpłatę jako dotyczącą bieżącego miesiąca.

Podane przykłady są relatywnie nietrudne do wyjaśnienia, zdarzają się jednak sprawy skomplikowane, kiedy ktoś wnosi opłatę z odsetkami za trzy miesiąca, a zalega za pięć, itp., itd. Wówczas bezbłędne rozksięgowanie tych kwot zgodnie z życzeniem mieszkańca bez jego osobistego udziału jest w zasadzie niemożliwe, a przecież zdarzają się sprawy znacznie bardziej złożone. Sukcesywna praca nad doskonaleniem systemu elektronicznego księgowania wpłat pozwala na stopniowe eliminowanie najprostszych problemów, niemniej kluczem do uniknięcia problemów z wyjaśnianiem prawdziwych lub rzekomych zaległości jest terminowe dokonywanie opłat lub - w przypadku problemów z terminami - osobiste wpłaty do kasy, z precyzyjnym oznaczeniem, jakiego okresu dotyczą.”

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~KRECIK 2-04-2015 9:10
Stary numer wysyłają rachunki jak sie upomnisz o swoje to przprosza ale 1/3 zaplaci i numer wypalił :-) Golą nas , każdej strony...
~przedmiot 2-04-2015 9:25
A co Pan Wiklik powie na podwójną kartotekę założona na jeden adres i podwójne wezwania do zapłaty za jedne dawno zapłacone śmieci. Tak było w marcu, prostowałam osobiście przyszły pocztą przeprosiny z Urzędu. Po czym w lipcu otrzymałam kolejne dwa wezwania do zapłaty liczone od początku roku. To nie jest błąd maszyny tylko ignorancja petenta. Zresztą inne wydziały nie są lepsze i tak za KAŻDĄ sprawą jaka załatwiam w Urzędzie muszę biegać i prostować, wyjaśniać pomimo że dokumenty są w gestii jednego urzędu.
~dde 2-04-2015 11:06
Jak zwykle- najlepiej zwalić na system- a skoro system sam robi wszystko to w takim razie po co tyle urzędników, którzy to nie potrafią nawet zweryfikować czy ten system działa poprawnie ? A skoro już tylu urzędników jest zatrudnionych to może łaskawie sprawdzali by każde wysłane wezwanie czy jest zgodne ze stanem faktycznym i czy system dobrze rozliczył wpłaty- czy to jest aż takie trudne, że przerasta możliwości urzędnicze?
~mm 2-04-2015 11:07
Tłumaczenie zwykłego urzendasa, nieznającego zasad, system zaksięgował - czyli system wysyła upomnienia? Nikt tego nie sprawdza przed wysłaniem? Jest nadpłata, więc program można odpowiednio skonfigurować, ale do tego trzeba pomyśleć, a w UM jest z tym spory problem.
~JELENI OGÓR 2-04-2015 11:26
no to na co my takie olbrzymie podatki płacimy bo chyba nie po to żeby urzędy nam gitarę zawracały, płacimy duże podatki (przede wszystkim dużo godzin musimy przepracować by te garniturki utrzymać w luksusie) więc urzędy powinniśmy mieć najwyższej jakości i powinniśmy mieć święty spokój bo i tak mamy wystarczająco zabiegane życie
~ 2-04-2015 11:28
co do marnowania pieniędzy to przecież nie ich pieniądze tylko podatników więc po co się starać efektywnie nimi zarządzać
~jeżozwierz1 2-04-2015 11:37
Każde "nowe" przynosi frustracje, rozczarowania, złość i zbędne gadulstwo. W tym przypadku najlepiej jest płacić regularnie i wg ustalonych zasad. I koniecznie na przypisane nam osobiste konto. Pracownicy urzędu muszą zmierzyć się nie tylko z użytkowanym systemem wpłat, ale i a...lizą i "poszukiwaniem" przelewów dokonanych np. na ogólne konto urzędu. W tym przypadku winę za pomyłkę ponosi urzędnik - jeśli nie poinformował petenta o osobistym koncie i petent, jeśli pomylił konto do przelewu. Na szczęście wszystko da się wyjaśnić, a po wyjaśnieniu - anulować koszty upomnienia (wg informacji pracownika Wydziału). Jeśli petent ma możliwości, może potwierdzenia przelewów brakujących kwot przesłać do Urzędu pocztą elektroniczną . I pamiętajmy: błądzić jest rzeczą ludzką. Tkwić w błędzie-głupotą.
~hahahaha151645654 2-04-2015 11:49
Skoro SYSTEM jest zły to trzeba go zmienić! A nie głupio się tłumaczyć! System też wymyślają ludzie! Księgowanie wpłaty powinno być do najdalej zaległego miesiąca. jeżeli płacę w grudniu pierwszy raz od pół roku to powinna być to wpłata LIPCOWA! Prawo się kłania i czytanie przepisów przez urzędników!
~Blądimać 2-04-2015 12:10
11:37 to chyba urzędas, który na co dzień robi takie właśnie pomyłki i próbuje wybielać. Tak jak ktoś wspomniał to w wielu przypadkach tworzone są fikcyjne nieruchomości na jedną i tę samą osobę, bo ktoś ma słabe okulary i nie czyta dokładnie składanych deklaracji. W kręgu mojej bliskiej rodziny były trzy takie przypadki. Generują koszty poprzez bezpodstawne wezwania i późniejsze przeprosiny. Mam wrażenie, że to ich główne zajęcie i nie mają już czasu na prawidłową, staranną i dokładną pracę. Są pogubieni na maksa - chaos CHAOS chaos CHAOS........tyle w temacie. Należy spodziewać się kolejnych zawiadomień po zmianach, które nastąpiły. Nie bądźmy również zdziwieni, gdy usługi miejskie znowu podskoczą do góry po rozliczeniu i ujęciu w nim kosztów tych zawiadomień i przeprosin. Bulba...
~Marcin1984 2-04-2015 12:19
Skoro to system, to jak najszybciej powinni go zmienić. Problem był również, kiedy zmieniały się zasady rozliczania wspólnot mieszkaniowych i trzeba było składać nowe deklaracje (tylko przy dużych wspólnotach) Ja dostałem dokumenty (mimo, że mam mieszkanie w małej) i tylko moja dociekliwość (kiedy zapytałem się Pana obsługującego w UM, czy sprawa nie dotyczy tylko dużych wspólnot) zapobiegła dalszym konsekwencjom złożenia nowej deklaracji. do "jeżozwierz1" - wszystko da się wyjaśnić mówisz - a co powiesz na taką sytuacje - zostały pieniądze wpłacone na konto administracji zamiast UM (tuż przy początkach ustawy "śmieciowej) i chcę je odzyskać. Administracja odsyła mnie do UM, a UM do administracji, która odsyła mnie do firmy SIMEKO, która nic nie wie. Pieniądze się rozpłynęły. POLSKA!!!
~jeżozwierz1 2-04-2015 12:50
do Blądimać z 12.10: żaden urzędas, tylko jak wielu ofiara niedoskonałości urzędowego systemu. Ale fakt jest taki, że po trzech próbach wyjaśnienia rzekomych zaległości wobec Urzędu i wysłuchaniu miauczenia o nawale pracy, wszystkie potwierdzenia przelewów za okres 1.07.2013 do 31.03.2015 zostały pocztą elektroniczną przesłane do Wydziału podatków i opłat lokalnych z życzeniem szybkiej weryfikacji żądań. do Marcin 1984 : nie da się wyjaśnić jedynie wpłat bez pokwitowań. Może jedno krótkie pismo do ADM z wiadomością do Rzecznika Praw Konsumenta, SIMEKO, Wydziału podatków i opłat lokalnych UM + załącznik w postaci potwierdzenia zapłaty za wywóz odpadów. Jeśli ADM tak załatwia swoich chlebodawców (czytaj mieszkańców) to może trzeba też zastanowić się nad zmianą zarządcy.
~KRECIK 2-04-2015 13:06
Jak urzędnik ma to sprawdzić te pisma jak zasłaniają mu je kawa i ciasteczka......no i smartfon w drugiej raczce :-)
~Czy Telnik 2-04-2015 13:51
Jak "czytac" idi... w Jeleniej Gorze nie brakuje ....oczywiscie nie pisze o osobie pokrzywdzonej .
~dj 2-04-2015 15:05
Miałem to samo ,zapłaciłem z góry na konto za pół roku a ci mi wciskają kit że zalegam z płatnością.Bajzel straszny mają w tych numerach kont,jak nie zapłacisz w okienku jak w dziewiętnastym wieku to nie ogarniają tematu.
~ 2-04-2015 15:30
Wiklik! Masz nos jak Pinokio, co słowo, to dłuższy, nawet jak z domu wychodzisz, to twój nos jest dłuższy, zanim do niego wszedłeś. Wstyd!!!
rymcycymcy 2-04-2015 15:38
Mi tak samo wysyłają niesłuszne przypomnienia za fotoradary ! :) ...ale ich ignoruję ...jestem twardy ! :)
~naj 2-04-2015 15:49
A ja od miesiąca czekam na zwrot nadpłaty za śmieci, ciekawe czy doliczą też odsetki karne !!
~majkaman 2-04-2015 17:07
biurffy natychmiast do wymiany...a nie łażą po korytarzach palą i gadają przez tela ...
~Wies 2-04-2015 18:45
urzednicy nigdy nie sa winni
~tp 2-04-2015 19:50
..takich czekających na zwrot jest więcej ,ale wg uzyskanych informacji trzeba czekać ...bo wnioski o zwrot nie dotarły do księgowości ....a jest to chyba ten sam budynek.....tylko brak ??? organizacji???? by wnioski zostały tam zaniesione ...a może trzeba przesłać ...pocztą ....?????
~/-/ 2-04-2015 21:39
Przecież na każdym przelewie wpisuje się w treści okres za jaki dokonuje się wpłaty, może system czytać nie potrafi ale urzędnik powinien.
~jaka2 3-04-2015 11:07
też dostałam wezwanie za styczeń 2015, oczywiście wpłata była dokonana, gdy zadzwoniłam dowiedziałam się od Pani Urzędniczki, że napisano styczeń ale zaległość dotyczy innego miesiąca tylko oni nie wiedzą jakiego. Po dwóch tygodniach sprawa się wyjaśniła, ja byłam ok. Urząd nie. Jak można nie wiedzieć jakiego miesiąca dotyczy zaległość?
~KRECIK 5-04-2015 1:36
Jak urzędnik ma to sprawdzić te pisma jak zasłaniają mu je kawa i ciasteczka......no i smartfon w drugiej raczce :-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group