Środa, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 11313
Zalogowanych: 29
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podgórzyn: Czytelnik: Przewodniczący boi się pytań?

Środa, 1 września 2021, 6:28
Autor: WAC
Podgórzyn: Czytelnik: Przewodniczący boi się pytań?
Fot. WAC
Poczynania przewodniczącego Rady Gminy Bartosza Polaczka w zakresie dostępu do swobodnego udziału w obradach sesji Rady Gminy Podgórzyn urągają wszystkim mieszkańcom gminy – mówi Zdzisław Ratajski z Marczyc.
W dniu 24 sierpnia odbyła się sesja Rady Gminy Podgórzyn - mówi Z. Ratajski. - Jej przewodniczący Bartłomiej Polaczek po raz kolejny prowadził obrady w systemie hybrydowym, gdzie żadna osoba nie mogła zadać pytania, chociaż zgłaszałem taką chęć, poprzez chat, kilkakrotnie. Dodatkowo podczas trwania sesji, za wyjątkiem przewodniczącego, nikogo z występujących nie można było zrozumieć z powodu pogłosu i niedostatecznej słyszalności. Wystąpienia pani skarbnik, wicewójta gminy i innych osób były niezrozumiałe dla obserwujących obrady z powodu m.in. słabego nagłośnienia.
Taki sposób prowadzenia prowadzenia obrad sesji jest może wygodny dla przewodniczącego Rady Gminy, bo nikt nie może zadawać pytań, nawet tych bardzo istotnych dla zwykłego obywatela i często nie cierpiących zwłoki. Jaka jest przyczyna, że w czasie gdy wszystkie instytucje publiczne, nawet Sejm i Senat RP obradują w systemie stacjonarnym, w gminie Podgórzyn wszystko się maskuje i utajnia?

Jak wyjaśnia przewodniczący Rady Gminy Podgórzyn Bartosz Polaczek - jeżeli sesje są zwoływane w trybie hybrydowym, to odbywa się to na podstawie obowiązujących przepisów prawa i oznacza, że każdy mieszkaniec gminy może brać w niej udział zarówno poprzez oglądanie w trybie internetowym, bądź poprzez przybycie do sali obrad, nagrywanie obrad, sporządzania notatek, wysłuchania dyskusji nad poszczególnymi punkami porządku obrad czy uzyskania jawnego imiennego wyniku głosowania.

Nadmienię, że w niektórych gminach do tej pory sesje organów stanowiących odbywają się tylko i wyłącznie w trybie zdalnym – dodaje B. Polaczek. - Wszystkie posiedzenia Rady Gminy Podgórzyn są transmitowane oraz archiwizowane i można je oglądać na stronie internetowej oraz uzyskać nagranie w biurze Rady Gminy. Odnosząc się do kwestii zadawania pytań przez mieszkańców, należy podkreślić, że przepisy Konstytucji RP przyznają obywatelom prawo wstępu na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów (w tym na posiedzenia rad gmin), z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu. Uprawnienie to nie obejmuje jednak zabierania głosu przez obywateli (mieszkańców) na wspomnianych posiedzeniach, z wyjątkiem debaty nad raportem o stanie gminy. Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos składa do przewodniczącego rady pisemne zgłoszenie, poparte podpisami (w gminie do 20 000 mieszkańców) co najmniej 20 osób. Na posiedzeniu Rady Gminy Podgórzyn podczas procedowania Raportu o stanie gminy, każdy mieszkaniec miał możliwość zabrania głosu bez ograniczeń. Co do zakłóceń przekazu internetowego ostatniej sesji to deklaruję poprawę (w miarę możliwości technicznych) jakości transmitowanych posiedzeń Rady Gminy.

Twoja reakcja na artykuł?

1
4%
Cieszy
8
32%
Hahaha
3
12%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
16%
Złości
9
36%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
824
Tak
15%
Nie
85%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Radni główkują
 
Aktualności
Debatują o pieniądzach
 
Piłka nożna
Barycz za mocna [WYNIKI/TABELA]
 
Aktualności
Policjanci z sąsiedztwa
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group