Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 12270
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Czytanie sztuki Elżbiety Chowaniec u Norwida

Piątek, 7 marca 2014, 8:28
Aktualizacja: Wtorek, 11 marca 2014, 8:20
Autor: Manu
Jelenia Góra: Czytanie sztuki Elżbiety Chowaniec u Norwida
Fot. Organizator
W najbliższą środę (12 marca) o godz. 18.00 we foyer Teatru im. Norwida będzie można zapoznać się z kolejnym współczesnym dramatem. Tym razem „Cipelajda” pióra Elżbiety Chowaniec. Reżyseruje Adam Biernacki. Bilety w cenie 10 zł.

Po „Końcu świata w Deer's Hill City” Marii Wojtyszko pod opieką reżyserską Jakuba Krofty, w ramach XLIII edycji Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, „Pokoleniu trzy zera” Zuzanny Bućko oraz „Grande Papa” Maliny Prześlugi, w Teatrze im. Norwida odbędzie się kolejne czytanie dramatu - „Cipelajda” Elżbiety Chowaniec w reż. Adama Biernackiego.

Sztuka „Cipelajda” Elżbiety Chowaniec znalazła się obok 57 autorów zakwalifikowanych do drugiego etapu tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Pewnego dnia wczesnym rankiem mama, tata i córka stają na progu szpitala. Zwykłe badania mamy płynnie przechodzą w długi pobyt we wspaniałym współczesnym lazarecie! Od tej pory, niczym w zwariowanej czeskiej komedii, rozpoczyna się komediodramat o chorobie, bliskości, miłości i przyspieszonym kursie oswajania umierania. „Nikt nas śmierci nie uczy” mogłaby powiedzieć tytułowa Cipelajda, gdyby jej się chciało popaść w patetyczny ton.

W historii Elżbiety Chowaniec w równym stopniu ze śmiercią nie radzą sobie najbliżsi chorej, jak i personel medyczny szpitala. Nikt nie potrafi o tym rozmawiać, nie ma ustalonych norm, lub chociaż obyczajów, jak to jest „umierać się” lub „umierać kogoś”.

„Cipelajda” to także dramat o tym, co trzeba zrobić, żeby umierając do końca pozostać człowiekiem. I jaką pizzę trzeba kupić, by anestezjolog mógł świetnie wykonać swoją robotę… No czeski film!

Elżbieta Chowaniec (rocznik 1982), dramatopisarka i absolwentka Szkoły Laboratorium Dramatu, scenopisarstwa w Katowickiej Szkoły Filmowej w łódzkiej „Filmówce” oraz wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała jako asystent reżysera, II reżyser, kierownik produkcji przy filmach krótkometrażowych, fabularnych i serialach. Od roku 2006 dziennikarka ze specjalizacją filmową (Film&TvKamera, FilmPRO). Uczennica Laboratorium Dramatu w Warszawie. Uczestniczyła w warsztatach dramatopisarskich, m.in. z Nikolajem Koladą, Markiem Ravenhillem czy Iwanem Wyrypajewem. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru (2009). Debiutowała sztuką „Gardenia” (prapremiera w reż. Aldony Figury odbyła się w 2007 r. w Laboratorium Dramatu), która została przetłumaczona na język węgierki, rosyjski, rumuński i opublikowana w kilku antologiach współczesnego dramatu polskiego, została także wystawiona na Słowacji, Węgrzech i w Rumunii. Elżbieta Chowaniec pisze także dla dzieci. W 2011 r. za sztukę „Wielki Świat” została wyróżniona w konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. W ub. r. w warszawskim Teatrze Na Woli odbyła się premiera „Gier ekstremalnych” w reż. Joanny Grabowieckiej.

Adam Biernacki (rocznik 1983), reżyser, absolwent wydziału reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej, kulturoznawstwa/filmoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Współpracował m.in. ze studentami Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także z takimi artystami jak Ewa Błaszczyk czy Krystyna Tkacz (opieka reżyserska nad płytą „Krystyna Tkacz śpiewa Kurta Tucholsky'ego” - Polskie Radio oraz scenariusz i reżyseria spektaklu w Teatrze Syrena). Jest współtwórcą serii telewizyjnej „Akademia” (TVP Kultura), założycielem niezależnej teatralnej Grupy Dochodzeniowej (www.grupadochodzeniowa.pl) oraz kompozytorem hejnału Katowic. W 2011 r. spektakl „Wyprawy Krzyżowe” wg Mirona Białoszewskiego w jego reżyserii otrzymał nagrodę dla Grupy Dochodzeniowej na XII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group