Poniedziałek, 14 czerwca
Imieniny: Elizy, Michała
Czytających: 6019
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Czystość po szwedzku. Za 200 tysięcy złotych

Wtorek, 5 kwietnia 2011, 8:40
Aktualizacja: 8:41
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Czystość po szwedzku. Za 200 tysięcy złotych
Fot. TEJO
Nowoczesną zamiatarkę ulic zakupiło Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Bardzo nowoczesne urządzenie produkcji szwedzkiej zastąpi wysłużoną maszynę, która czyści jeleniogórskie trakty od 20 lat. Będzie też mniej uciążliwe dla mieszkańców.

Michał Kasztelan, prezes MPGK, który wczoraj demonstrował pracę zamiatarki prezydentowi miasta Marcinowi Zawile, mówi o maszynie w samych superlatywach. Jest nowoczesna i sterowana elektronicznie.

Automatycznie dostosuje poziom tarcia do powierzchni, przez co szczotki nie ścierają się szybko. Poza tym ma regulowaną siłę wyrzutu nieczystości, którymi można równomiernie zapełnić skrzynię ciężarówki. – Ma także zraszanie: od lekkiego poprzez kurtynę wodną, co sprawia, że za zamiatarką nie unoszą się kłęby kurzu, jak to było w przypadku poprzedniego urządzenia – podkreśla Michał Kasztelan.

Cacko kosztowało nieco ponad 200 tysięcy złotych. MPGK – będąc spółką prawa handlowego – nie może korzystać z dotacji miasta i kupiło zamiatarkę z własnych środków. Stare urządzenie nie zostanie wycofane: będzie w rezerwie.

Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, podkreśla, że czystość w mieście to jeden z priorytetów jego kadencji. Jest jednak przekonany, że sama zamiatarka całej stolicy Karkonoszy nie posprząta, a jedynie jej główne trakty. Aby był porządek, potrzebne jest współdziałanie wszystkich mieszkańców. – Nie mamy możliwości postawić na każdym rogu strażnika miejskiego, a ludzie wysypują śmieci, gdzie popadnie. Stąd apel o postawę obywatelską i zgłaszanie takich występków do straży miejskiej – mówi Marcin Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group