Piątek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 4518
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jeżów Sudecki: Czy zabudowa Szybowcowej zaszkodzi lotniarzom?

Czwartek, 11 kwietnia 2024, 9:42
Aktualizacja: 9:46
Autor: TR
Jeżów Sudecki: Czy zabudowa Szybowcowej zaszkodzi lotniarzom?
Nie milkną kontrowersje wokół tematu planowanych przez Gminę Jeżów Sudecki zmian, umożliwiających zabudowę ponad 30 hektarów pod Górą Szybowcową. Do tematu włączyli się właśnie miłośnicy różnych form paralotniarstwa, dla których góra ta stała się w ostatnich latach mekką. Mówią krótko – zabudowa tego terenu to dla nich prawdopodobny koniec dobrych warunków do uprawiania sportów lotniczych.

Przypomnijmy, że obecny wójt Jeżowa Sudeckiego wprowadził do nowego „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Jeżów Sudecki” zapisy zmieniające funkcję gruntów pod samą Górą Szybowcową. Będą tu mogły powstać zabudowania mieszkalne lub turystyczne.

Mieszkańcy są przeciw

Przeciwko tym zmianom zaprotestowali m.in. mieszkańcy Jeżowa. Zwracali uwagę, że „Szyba” to dzisiaj jedno z najpopularniejszych miejsc pieszych czy rowerowych wycieczek i jako największa atrakcja turystyczna Jeżowa i całej Kotliny powinna być szczególnie chroniona. Dodatkowo alarmowali, że w przypadku budowy w tym miejscu dużego osiedla lub ośrodka wypoczynkowego, dojdzie do kompletnego paraliżu komunikacyjnego na ciasnych i wąskich ulicach miejscowości.

Koniec długiej tradycji?

Teraz swój sprzeciw wyrazili lotniarze.
- Zabudowa w miejscach proponowanych przez Gminę będzie powodowała zawirowania powietrzne, tzw. rotory. Starty w takich warunkach wiążą się ze sporym niebezpieczeństwem wypadków lotniczych – mówią zainteresowani.
Problemy pojawią się też przy podejściu do lądowania. Ogólnie rzecz ujmując zabudowa Góry Szybowcowej i jej okolic spowoduje koniec sportów lotniczych w tamtym rejonie! To również może być koniec długiej tradycji i historii lotnictwa na Szybowcowej.

Dwie strony, dwa głosy

Nic dziwnego, że spór ten stał się jednym z głównych tematów kampanii w wyborach na wójta gminy. Jeżów Sudecki czeka bowiem jeszcze druga tura głosowania, w której zmierzą się rządzący Jeżowem od ponad trzydziestu lat Edward Dudek oraz Anna Konieczyńska, była starosta powiatu jeleniogórskiego (dziś powiat karkonoski).

Obecny wójt nie zgadza się z protestami i twierdzi, że sprawa wykorzystywana jest politycznie.
- Obecny plan dopuszcza u podnóża Góry jedynie zabudowę jednorodzinną i nie będzie to takim kłopotem, jak to jest sygnalizowane - uważa wójt Edward Dudek.

Ośrodek zamiast domów?

Innego zdania jest jego konkurentka Anna Konieczyńska.
- Kategorycznie nie zgadzam się na jakiekolwiek zabudowywanie tego terenu i jako wójt gminy chronić będę ten obszar jako atrakcję turystyczną i miejsce rekreacji – mówi Anna Konieczyńska. Zamiast niszczyć to miejsce, na Górze Szybowcowej powstać powinno centrum promocji i rozwoju szybownictwa, w którym mieściłby się ośrodek szkoleniowy przyszłych adeptów szybownictwa oraz wszelkich form lotniarstwa i paralotniarstwa oraz nowoczesne muzeum tradycji lotniczych Jeżowa Sudeckiego.

Twoja reakcja na artykuł?

31
17%
Cieszy
13
7%
Hahaha
6
3%
Nudzi
6
3%
Smuci
20
11%
Złości
106
58%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (156)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
497
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
W ogóle nie mam telewizora
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Robią kolejne drogi
 
Aktualności
Sprawny Jelonek
 
Piłka nożna
Finał Pucharu Polski w oku kamery!
 
Jelonka wczoraj
Cieplice – zaczęło się od jelenia
 
112
Zderzenie na Wolności
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group