Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 9055
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Czy powstanie baza lotniczego pogotowia?

Poniedziałek, 13 września 2021, 7:04
Autor: WAC
Powiat: Czy powstanie baza lotniczego pogotowia?
Fot. biuro senatora Krzysztofa Mroza
Możliwościom utworzenia w Jeleniej Górze bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz problemom związanym z brakiem dwustronnej umowy polsko-czeskiej o ratownictwie było poświęcone spotkanie robocze, które odbyło się kilka dni temu w siedzibie Starostwa Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

W konferencji udział wzięli samorządowcy, przedstawiciele policji i straży pożarnej, GOPR-u, Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej, pogotowia ratunkowego, Karkonoskiego Parku Narodowego oraz przedstawiciel strony czeskiej. Gościem spotkania był minister zdrowia Adam Niedzielski wraz ze swoim zastępcą oraz wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma.

W części poświęconej konieczności utworzenia w Jeleniej Górze bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego senator Krzysztof Mróz mówił o specyfice regionu i trudnościach komunikacyjnych. Zwracał uwagę na raport NIK z marca tego roku, w którym region jeleniogórski i część legnickiego stanowi białą plamę na mapie podstawowego zasięgu dotarcia helikopterów ratunkowych. Poruszył także temat zwiększonego ruch na drogach dojazdowych do Kotliny Jeleniogórskiej oraz perspektywę oddania do użytku w najbliższych latach drogi ekspresowej S3. Dyrektor ds. medycznych Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej Zbigniew Markiewicz, jako czynnik sprzyjający ewentualnemu utworzeniu bazy w Jeleniej Górze podał fakt, że jeleniogórski szpital posiada lądowisko dla helikopterów z oświetleniem i systemem nawigacyjnym. Szpital dysponuje także pełną bazę diagnostyczną i wymaganymi oddziałami szpitalnymi. Naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR Sławomir Czubak zwrócił uwagę, że śmigłowiec z wrocławskiej bazy LPR, który obecnie obsługuje region jeleniogórski nie jest w pełni przystosowany do akcji ratunkowych w obszarach górskich. Zastępca dyrektora KPN Przemysław Tołoknow przedstawił statystyki dotyczące ogromnych potoków turystów, które odwiedzają nasz region oraz trudności w prowadzeniu akcji ratunkowych na terenie parku z uwagi na ograniczoną sieć dróg, które, szczególnie w okresie zimowym, są w większości niedostępne dla pojazdów kołowych. W imieniu samorządowców Kotliny Jeleniogórskiej głos zabrał starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski, który podkreślił, że utworzenie bazy LPR jest wspólnym postulatem wszystkich włodarzy gmin powiatu.

Powstanie bazy LPR to koszt ok. 20 mln złotych a na jej coroczne utrzymanie wymagana jest kwota ok. 6 mln zł – informował minister zdrowia Adam Niedzielski. - Każda z baz wymaga śmigłowca, którego wartość waha się między 50 a 70 mln zł. Deklaruje, że w najbliższym czasie zostanie ogłoszona strategia rozwoju Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, w którą, jako jedna z białych plam na mapie zasięgu LPR, zostanie wpisany region jeleniogórski. Zwracam jednak uwagę, że w skali kraju jest kilka regionów, które mają wydłużony czas zasięgu operacyjnego baz LPR i musi zostać stworzona hierarchia potrzeb uwzględniająca lokalną specyfikę każdego z tych przypadków.

Kolejnym tematem poruszonym podczas spotkania była kwestia braku dwustronnej umowy polsko-czeskiej o ratownictwie. Brak takiego porozumienia prowadzi do kuriozalnych sytuacji, gdzie chorzy na granicy muszą być przenoszeni z karetki czeskiej do polskiej. Utrudnione są także akcje gaśnicze w górach. W tej sprawie głos zabrali przedstawiciele EUWT NOVUM, zarówno ze strony polskiej i czeskiej oraz dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze Mariusz Gierus, którzy zgodnie podkreślali konieczność zawarcia porozumienia i jego znaczenie dla regionów transgranicznych. Minister Adam Niedzielski zadeklarował, że po niedawnym podpisaniu umowy polsko-niemieckiej, zawieranej z poszczególnymi niemieckimi landami, polsko-czeska umowa powinna zostać podpisana do końca roku. Obecnie proces jest zawieszony między innymi z powodu wyborów parlamentarnych w Czechach, które odbędą się w październiku.

Niewytłumaczalna jest dla mnie sytuacja, że pomimo wejścia Polski do Unii Europejskiej już ponad 17 lat temu nadal nie mamy umowy z Czechami w tym zakresie – komentuje senator Krzysztof Mróz.- Kilka tygodni wcześniej poruszyłem ten temat na spotkaniu Senackiej Grupy Polsko-Czeskiej w obecności ambasadora naszych sąsiadów. Dlatego bardzo cieszę się z dzisiejszej deklaracji pana ministra, że dołoży wszelkich starań, aby taka umowa została podpisana do końca bieżącego roku.

Twoja reakcja na artykuł?

19
44%
Cieszy
11
26%
Hahaha
5
12%
Nudzi
2
5%
Smuci
1
2%
Złości
5
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (51)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group