Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 4612
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Czy Polska naruszyła swobodę wypowiedzi Niemców? Trybunał osądzi

Poniedziałek, 6 lutego 2012, 8:31
Aktualizacja: 8:32
Autor: Accipiter
REGION: Czy Polska naruszyła swobodę wypowiedzi Niemców? Trybunał osądzi
Fot. Archiwum
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu poprosił rząd polski o wyjaśnienia w sprawie wyroku, jaki zapadł w Jeleniej Górze w roku 2007 – napisał dziennik „Rzeczpospolita”.

Sprawa dotyczyła trzech niemieckich obywateli, którzy pod koniec lipca 2004 roku rozkleili kilkadziesiąt plakatów m.in. w Bolesławcu, Jeleniej Górze i Szklarskiej Porębie zatytułowanych „Polacy i Czesi! Serdecznie witamy w Unii. Nasze sądy pilnie pracują, bo morderstwa nie przedawniają się”.

Był lipiec 2004, kiedy Jürgen Hösl- Daum, były przewodniczący „Schlesische Jugend” (młodzież śląska) i do czerwca 2006 r. radny miasta Goerlitz z ramienia partii skrajnie prawicowej Deutsche Soziale Union (DSU), i jego dwaj współsprawcy Robert Göpfert oraz Stephan Roth, zostali zatrzymani w Polsce w trakcie naklejania rewizjonistycznych plakatów. Na czarno-białych kartach widniały zdjęcia przedstawiające zbiorowe mogiły, wychudzone dzieci i sceny egzekucji, jakich mieli dopuścić się Polacy pod koniec II wojny światowej na niemieckich przesiedleńcach. Z napisanego po niemiecku plakatu dowiedzieć się można było także, że Polacy zabijali niemieckie niemowlaki, a milicja gwałciła Niemki. Antypolska akcja propagandowa związana była wtedy z przystąpieniem dziesięciu nowych krajów do Unii Europejskiej i miała na celu ukazanie Polaków i Czechów jako dokonujących zbrodni na narodzie niemieckim.

W kwietniu 2006 r. trzem obywatelom z Niemiec zostały postawione zarzuty podżegania do nienawiści na tle narodowym i znieważania narodu polskiego. Sprawą zajął się sąd jeleniogórski, który uznał mężczyzn za winnych publicznego znieważania polskiego narodu z art. 133 kodeksu karnego oraz nawoływania do nienawiści między narodem polskim i niemieckim z art. 256 kodeksu. Na karę 10 miesięcy więzienia skazał wówczas Jürgena Hösla-Dauma, który sam przyznał się do zorganizowania akcji w Jeleniej Górze i okolicach, a pozostałych dwóch uczestników akcji - na osiem miesięcy w zawieszeniu na trzy lata.

Jednak trzej skazani podczas procesu utrzymywali, że przedstawili fakty historyczne. Wysiedleni po wojnie Niemcy z rejonu Bolesławca przysłali do władz polskiego miasta pełny oburzenia list. W roku 2007 w Strasburgu oskarżeni złożyli skargę przeciwko Polsce. I dopiero teraz, jak pisze „Rzeczpospolita”, Trybunał poinformował o niej polskie władze, prosząc o odniesienie się do zarzutów. Niemcy zarzucają Polakom, że naruszyli chronione przez art. 10 europejskiej konwencji praw człowieka prawo do swobody wypowiedzi, a także artykuły kodeksu, na podstawie których usłyszeli wyrok, nie mogą „tłumić debaty historycznej”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group