Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 6616
Zalogowanych: 24
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Czy Polska naruszyła swobodę wypowiedzi Niemców? Trybunał osądzi

Poniedziałek, 6 lutego 2012, 8:31
Aktualizacja: 8:32
Autor: Accipiter
REGION: Czy Polska naruszyła swobodę wypowiedzi Niemców? Trybunał osądzi
Fot. Archiwum
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu poprosił rząd polski o wyjaśnienia w sprawie wyroku, jaki zapadł w Jeleniej Górze w roku 2007 – napisał dziennik „Rzeczpospolita”.

Sprawa dotyczyła trzech niemieckich obywateli, którzy pod koniec lipca 2004 roku rozkleili kilkadziesiąt plakatów m.in. w Bolesławcu, Jeleniej Górze i Szklarskiej Porębie zatytułowanych „Polacy i Czesi! Serdecznie witamy w Unii. Nasze sądy pilnie pracują, bo morderstwa nie przedawniają się”.

Był lipiec 2004, kiedy Jürgen Hösl- Daum, były przewodniczący „Schlesische Jugend” (młodzież śląska) i do czerwca 2006 r. radny miasta Goerlitz z ramienia partii skrajnie prawicowej Deutsche Soziale Union (DSU), i jego dwaj współsprawcy Robert Göpfert oraz Stephan Roth, zostali zatrzymani w Polsce w trakcie naklejania rewizjonistycznych plakatów. Na czarno-białych kartach widniały zdjęcia przedstawiające zbiorowe mogiły, wychudzone dzieci i sceny egzekucji, jakich mieli dopuścić się Polacy pod koniec II wojny światowej na niemieckich przesiedleńcach. Z napisanego po niemiecku plakatu dowiedzieć się można było także, że Polacy zabijali niemieckie niemowlaki, a milicja gwałciła Niemki. Antypolska akcja propagandowa związana była wtedy z przystąpieniem dziesięciu nowych krajów do Unii Europejskiej i miała na celu ukazanie Polaków i Czechów jako dokonujących zbrodni na narodzie niemieckim.

W kwietniu 2006 r. trzem obywatelom z Niemiec zostały postawione zarzuty podżegania do nienawiści na tle narodowym i znieważania narodu polskiego. Sprawą zajął się sąd jeleniogórski, który uznał mężczyzn za winnych publicznego znieważania polskiego narodu z art. 133 kodeksu karnego oraz nawoływania do nienawiści między narodem polskim i niemieckim z art. 256 kodeksu. Na karę 10 miesięcy więzienia skazał wówczas Jürgena Hösla-Dauma, który sam przyznał się do zorganizowania akcji w Jeleniej Górze i okolicach, a pozostałych dwóch uczestników akcji - na osiem miesięcy w zawieszeniu na trzy lata.

Jednak trzej skazani podczas procesu utrzymywali, że przedstawili fakty historyczne. Wysiedleni po wojnie Niemcy z rejonu Bolesławca przysłali do władz polskiego miasta pełny oburzenia list. W roku 2007 w Strasburgu oskarżeni złożyli skargę przeciwko Polsce. I dopiero teraz, jak pisze „Rzeczpospolita”, Trybunał poinformował o niej polskie władze, prosząc o odniesienie się do zarzutów. Niemcy zarzucają Polakom, że naruszyli chronione przez art. 10 europejskiej konwencji praw człowieka prawo do swobody wypowiedzi, a także artykuły kodeksu, na podstawie których usłyszeli wyrok, nie mogą „tłumić debaty historycznej”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
692
Tak, często
16%
Czasami
44%
Nigdy
10%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
28%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group