Środa, 8 maja
Imieniny: Stanisława, Wiktora
Czytających: 11091
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Czy Polska naruszyła swobodę wypowiedzi Niemców? Trybunał osądzi

Poniedziałek, 6 lutego 2012, 8:31
Aktualizacja: 8:32
Autor: Accipiter
REGION: Czy Polska naruszyła swobodę wypowiedzi Niemców? Trybunał osądzi
Fot. Archiwum
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu poprosił rząd polski o wyjaśnienia w sprawie wyroku, jaki zapadł w Jeleniej Górze w roku 2007 – napisał dziennik „Rzeczpospolita”.

Sprawa dotyczyła trzech niemieckich obywateli, którzy pod koniec lipca 2004 roku rozkleili kilkadziesiąt plakatów m.in. w Bolesławcu, Jeleniej Górze i Szklarskiej Porębie zatytułowanych „Polacy i Czesi! Serdecznie witamy w Unii. Nasze sądy pilnie pracują, bo morderstwa nie przedawniają się”.

Był lipiec 2004, kiedy Jürgen Hösl- Daum, były przewodniczący „Schlesische Jugend” (młodzież śląska) i do czerwca 2006 r. radny miasta Goerlitz z ramienia partii skrajnie prawicowej Deutsche Soziale Union (DSU), i jego dwaj współsprawcy Robert Göpfert oraz Stephan Roth, zostali zatrzymani w Polsce w trakcie naklejania rewizjonistycznych plakatów. Na czarno-białych kartach widniały zdjęcia przedstawiające zbiorowe mogiły, wychudzone dzieci i sceny egzekucji, jakich mieli dopuścić się Polacy pod koniec II wojny światowej na niemieckich przesiedleńcach. Z napisanego po niemiecku plakatu dowiedzieć się można było także, że Polacy zabijali niemieckie niemowlaki, a milicja gwałciła Niemki. Antypolska akcja propagandowa związana była wtedy z przystąpieniem dziesięciu nowych krajów do Unii Europejskiej i miała na celu ukazanie Polaków i Czechów jako dokonujących zbrodni na narodzie niemieckim.

W kwietniu 2006 r. trzem obywatelom z Niemiec zostały postawione zarzuty podżegania do nienawiści na tle narodowym i znieważania narodu polskiego. Sprawą zajął się sąd jeleniogórski, który uznał mężczyzn za winnych publicznego znieważania polskiego narodu z art. 133 kodeksu karnego oraz nawoływania do nienawiści między narodem polskim i niemieckim z art. 256 kodeksu. Na karę 10 miesięcy więzienia skazał wówczas Jürgena Hösla-Dauma, który sam przyznał się do zorganizowania akcji w Jeleniej Górze i okolicach, a pozostałych dwóch uczestników akcji - na osiem miesięcy w zawieszeniu na trzy lata.

Jednak trzej skazani podczas procesu utrzymywali, że przedstawili fakty historyczne. Wysiedleni po wojnie Niemcy z rejonu Bolesławca przysłali do władz polskiego miasta pełny oburzenia list. W roku 2007 w Strasburgu oskarżeni złożyli skargę przeciwko Polsce. I dopiero teraz, jak pisze „Rzeczpospolita”, Trybunał poinformował o niej polskie władze, prosząc o odniesienie się do zarzutów. Niemcy zarzucają Polakom, że naruszyli chronione przez art. 10 europejskiej konwencji praw człowieka prawo do swobody wypowiedzi, a także artykuły kodeksu, na podstawie których usłyszeli wyrok, nie mogą „tłumić debaty historycznej”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
405
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
35%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
16%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
 
Aktualności
Gratka dla fanów historii!
 
Aktualności
Wzruszenie łamało mu głos
 
Polityka
Piechowice – ślubowanie radnych i burmistrza
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group