Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 11719
Zalogowanych: 81
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Cztery lata piekła. Dożywocie za udręczenie i gwałty

Czwartek, 5 lutego 2026, 9:00
Autor: WAC
Dolny Śląsk: Cztery lata piekła. Dożywocie za udręczenie i gwałty
Przez cztery lata młoda kobieta była przetrzymywana w zamkniętym na kłódkę pomieszczeniu gospodarczym, pozbawiona wolności, godności i podstawowych warunków do życia. Była bita, poniżana i wielokrotnie gwałcona. Sąd Okręgowy w Legnicy uznał, że jej oprawca Mateusz J. dopuścił się wyjątkowego okrucieństwa i skazał go na dożywotnie pozbawienie wolności. Wyrok nie jest prawomocny.

Z ustaleń śledczych wynika, że od lipca 2020 roku do sierpnia 2024 roku mężczyzna więził kobietę w pomieszczeniu gospodarczym we wsi Gaiki koło Głogowa. Miejsce to nie miało okna, ogrzewania, dostępu do wody ani toalety. Kobieta była całkowicie zależna od sprawcy, który decydował o jej codziennym funkcjonowaniu i dostarczaniu jedzenia.

Przez cały okres pozbawienia wolności była poddawana brutalnej przemocy fizycznej i psychicznej. Mateusz J. bił ją po całym ciele, używając m.in. pięści, deski, gumowego węża i drewnianej pałki. Kobieta była również wielokrotnie wykorzystywana seksualnie. Znęcanie miało charakter długotrwały i systematyczny.

Sprawa wyszła na jaw w 2024 roku podczas jednej z wizyt kobiety w szpitalu w Głogowie. Personel medyczny zwrócił uwagę na obrażenia i doprowadził do ujawnienia prawdy o jej sytuacji. Wkrótce potem Mateusz J. został zatrzymany i tymczasowo aresztowany.

Biegli psychiatrzy stwierdzili u oskarżonego psychopatyczne zaburzenia osobowości oraz zaburzenia preferencji seksualnych o charakterze sadystycznym. Nie rozpoznano u niego choroby psychicznej ani uzależnień. Z uwagi na te ustalenia sąd zdecydował, że kara dożywocia będzie odbywana w systemie terapeutycznym, obejmującym intensywną opiekę psychiatryczną i psychologiczną.

Sąd zobowiązał skazanego do zapłaty 500 tysięcy złotych tytułem częściowego zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonej oraz 50 tysięcy złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Orzeczono także zakaz kontaktowania się z ofiarą i zbliżania się do niej na odległość mniejszą niż 100 metrów przez 15 lat.

Mateusz J. nie przyznał się do winy, twierdząc, że kobieta przebywała z nim dobrowolnie. Wyrok Sądu Okręgowego w Legnicy nie jest prawomocny i może zostać zaskarżony.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
100%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy szukasz swoich szans na wygraną w grach Lotto?

Oddanych
głosów
254
Tak, regularnie
22%
Tak, ale tylko przy dużych kumulacjach
30%
Nie, nigdy
48%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
Jak się uspokoić i odstresować w kilkanaście sekund?
Rozmowy Jelonki
Zwierzęta boją się huku petard 100 razy bardziej niż człowiek
 
Kultura
Artur, Bajor i Grechuta
 
Pogoda
Uwaga kierowcy, noga z gazu
 
112
Zderzenie na Wolności
 
Aktualności
Nasz region na planie nowego serialu Netflixa
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group