Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 6192
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Czarne chmury nad lokalówką

Czwartek, 10 grudnia 2009, 8:20
Aktualizacja: Piątek, 11 grudnia 2009, 7:59
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Czarne chmury nad lokalówką
Fot. TEJO
Połączenie jeleniogórskich zakładów gospodarki lokalowej w jednej organ i zmniejszenie w nich zatrudnienia – takie plany rysują się na najbliższe lata dla zakładów gospodarki lokalowej w Jeleniej Górze. Powód? Coraz więcej wspólnot chce być zarządzanych przez prywatne firmy zewnętrzne, a coraz mniej przez ZGL.

Brak chętnych na zarządzanie budynkami w stu procentach komunalnymi, które w większości przypadków są zaniedbane i wymagają sporych nakładów finansowych gwarantują jeleniogórskim ZGL-om przetrwanie. Ale nie zawsze.

Tam, gdzie tworzą się wspólnoty mieszkaniowe, coraz częściej mieszkańcy decydują się na zarządców zewnętrznych. Obecnie zarządzanie wspólnotami to około 25 procent wszystkich zadań ZGL – i, które pod swoją pieczą mają około tysiąc budynków.

Ta wartość procentowa spada jednak z roku na rok. Przez tę sytuację oraz fakt, że dzięki wprowadzonym bonifikatom na wykup mieszkań w Jeleniej Górze coraz więcej osób przejmuje je na własność i tworzy kolejne wspólnoty. W przyszłości zajmować miałyby się nimi komórki wydzielone z zakładów gospodarki lokalowej, działające na własnym rozrachunku.

– Chcielibyśmy, żeby wspólnoty się usamodzielniły, miasto nie powinno zajmować się działalnością komercyjną, a taką, choć deficytową, jest zarządzanie wspólnotami. Chcielibyśmy wydzielić z ZGL–u tę część, która zajmuje się wspólnotami, i która zaczęłaby to robić na własny rachunek. Uważam, że zarządca zewnętrzny, nie reprezentujący gminy będzie zarządcą skuteczniejszym – mówi Jerzy Lenard, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

To sprawdziło się już w innych gminach. Skutek? Jeleniogórskie ZGL – e miałyby zostać w najbliższych latach połączone, a część osób pracujących w tych placówkach będzie zwalniana, jednak nie rewolucyjnie, ale naturalnie.
– Zatrudnienie w ZGL-ach będzie zmniejszane w systemie naturalnym. Nie chcemy tu robić żadnych rewolucji. Osoby, które w najbliższych latach mogą przejść na renty czy emeryturę, będą na nie przechodziły, a my nie będziemy zwiększali zatrudnienia o nowych pracowników – mówi wiceszef miasta.
Jeśli tych nieruchomości będzie mniej pod zarządzaniem ZGL- e, w przyszłości trzeba je będzie połączyć w jeden organizm.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (86)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1051
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group