Piątek, 19 lipca
Imieniny: Marcina, Wincentego
Czytających: 10403
Zalogowanych: 61
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Ćwierć wieku koncertowania na borowickiej polanie

Wtorek, 9 lipca 2013, 8:11
Aktualizacja: 8:12
Autor: Manu
Region: Ćwierć wieku koncertowania na borowickiej polanie
Fot. Archiwum Jelonki.com
Już w najbliższy piątek (12 lipca) po raz 25. rozpocznie się dwudniowe spotkanie z poezją śpiewaną w Borowicach. W tegorocznej edycji na borowickiej polanie wystąpią: Wolna Grupa Bukowina, Dominika Barabas, grupa Bohema, Czesław Śpiewa, formacja Szyszak, zespół W Tym Sęk, Stanisław Soyka oraz Piotr Bukartyk & Szałbydałci. Głównym organizatorem koncertu jest gmina Podgórzyn. Wstęp na oba dni koncertu bezpłatny.

Borowickie spotkania poetyckie to jedna z pięciu najważniejszych imprez poetyckich w kraju. Od lat gromadzi ludzi z całej Polski. W Borowicach gościły największe gwiazdy polskiej (i nie tylko) piosenki autorskiej i poetyckiej, m.in. Elżbieta Adamiak, Edyta Geppert, Jarosław Nohavica, Renata Przemyk, Andrzej Sikorowski, Stanisław Sojka, Stare Dobre Małżeństwo, Grzegorz Turnau, Wolna Grupa Bukowina i wielu innych.

Program:

12 lipca (piątek), Karkonoska polana, Borowice, godz. 18.30 – uroczyste otwarcie koncertu

- Wolna Grupa Bukowina - jeden z najbardziej znanych zespołów z kręgu piosenki poetyckiej i turystycznej. Twórcą i liderem zespołu był nieżyjący już Wojtek Bellon. Od tytułu jednego z najbardziej znanych utworów grupy „Pieśń Łagodnych”, wziął swoją nazwę cały nurt muzyczny, nazwany krainą łagodności. Karierę zespołu przerwała śmierć lidera w 1985 roku, w wieku zaledwie 33 lat. Muzycy zawiesili działalność. Grupa reaktywowała się dopiero po upadku totalitaryzmu, kiedy Zajączek, Wojtek i Wacek zdecydowali się zagrać razem. Możliwe stało się także wydanie archiwalnych nagrań zespołu. Jednak pomimo tak długiego okresu działalności grupy udało się wydać tylko trzy płyty. Zawarta na nich muzyka pokazuje klimaty poetyckiego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość: przez górskie pejzaże aż po fantastyczne nierealne krajobrazy z szarym łąkami i płynącymi po rzekach zajączkami. Obecnie w Wolnej Grupie Bukowinie grają i śpiewają: Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński oraz Wacław Juszczyszyn, których wspomagają inni muzycy. Zespół corocznie występuje w koncercie gwiazd na szklarsko-porębowej Giełdzie Piosenki.

- Dominika Barabas - zaliczana do wykonawców nurtu piosenki literackiej, czerpie z różnych muzycznych nurtów - bluesa, jazzu, klasyki jak również ballady. W październiku 2009 wydała debiutancką płytę „Cień”. Na swoim koncie ma liczne nagrody, m.in.: Grand Prix im. Jonasza Kofty 26. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie (2008) oraz I miejsce w XV edycji Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” (2012).

- Bohema - grupa powstała na Opolszczyźnie w 1992 roku, w wyniku połączenia muzycznych pasji przyjaciół. Zespół tworzy w nurcie piosenki autorskiej w gatunku folk, jazz, oraz rock. Grupa Bohema zadebiutowała w 2005 roku na polskim rynku muzycznym płytą „Niepogoda na sny”. Dzięki kolejnemu krążkowi wydanemu w 2007 roku, w postaci solowego projektu założyciela zespołu – Rafała Nosala, Bohema zaprezentowała się szerzej zarówno polskiej jak i międzynarodowej publiczności. Utwory z płyty„ Niech tak zostanie”, przez długi okres podbijały serca słuchaczy, utrzymując się na czołowych miejscach list przebojów wielu rozgłośni radiowych. Kompozycje zostały docenione przez jurorów wielu festiwali uznanych w kraju i za granicą, jako medialne i prestiżowe. Rafał wraz z Bohemą otrzymał tytuł finalisty Debiutów Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2007 oraz wyróżnienie Międzynarodowego Vena Festiwal 2007.

- Czesław Śpiewa - polsko–duński zespół z charyzmatycznym wokalistą Czesławem Mozilem, znanym polskiej publiczności jako smutny chłopiec z akordeonem i juror talent show „X- Factor”. Zespół ma na swoim koncie hit „Maszynka do Świerkania”, który podbił listy przebojów zdobywając m.in. pierwsze miejsce w radiowej „Trójce”, oraz albumy: „Debiut”, który sprzedał się w nakładzie blisko 100 tysięcy i podwójną Platynę za album „POP”, „Czesław Śpiewa Miłosza” (status Złotej Płyty). Czesław Śpiewa zdobył również uznanie polskich krytyków muzycznych otrzymując 15 nominacji do „Fryderyków” nagród polskiej branży muzycznej mając na koncie 3 zdobyte statuetki „Fryderyka”. Utwory takie jak „Postój Zimowy” czy „Do Laury” w swobodnych i odważnych aranżacjach polsko-duńskiej formacji zyskują zupełnie nowy, zaskakujący wymiar.

13 lipca (sobota), Karkonoska polana, Borowice, godz. 18.30 – początek drugiego dnia koncertu

- Szyszak - karkonoski zespół folkowy, jak piszą jego twórcy, to unikalny projekt stworzenia folklorystycznej muzyki karkonoskiej oraz jej kontekstów w obszarze jałowym kulturowo i tradycjonalnie w celu odnalezienia tożsamości regionalnej i ukonstytuowania związków uczuciowych z Karkonoszami i Dolnym Śląskiem, bez względu na odniesienia historyczne i polityczne.

- W Tym Sęk - bogate doświadczenie koncertowe muzyków oraz świetny kontakt z publicznością to w skrócie zespół: W TYM SĘK.

- Stanisław Soyka – wokalista jazzowy, skrzypek, pianista, gitarzysta i kompozytor, poeta. Śpiewać zaczął kiedy miał 7 lat – udzielając się wraz z ojcem w chórze kościelnym. Następnie ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec oraz Wydział Kompozycji i Aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach. Wciąż inny, wciąż nowy, a jednocześnie rozpoznawalny od pierwszych nut. Jest zwierzęciem muzycznym z charyzmą performera. Z zespołem czy solo wkrótce po wejściu na scenę obejmuje całkowite panowanie nad publicznością. W jednym z licznych wywiadów artysta powiedział „Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni."

- Piotr Bukartyk - autor i kompozytor piosenek, konferansjer, radiowiec, artysta kabaretowy. Krytycy i dziennikarze muzyczni na próżno próbują go nazwać, przezwać, porównać i okrzyknąć. Bukartyk był już „poetą rocka” i „elektrycznym bardem”, co tylko szczątkowo i nad wyraz nieudolnie oddaje jego fenomen. Na polskiej scenie muzycznej Bukartyk jest bowiem zjawiskiem bezprecedensowym. Wygrał niemal wszystkie przeglądy i festiwale, w których nagradza się przymioty tekstu piosenki. Teksty Bukartyka to słowna mechanika precyzyjna, wyrazowa chirurgia plastyczna, literackie krawiectwo na najwyższym poziomie. Perfekcyjnie przycięte przez mistrza Bukartyka słowa leżą w każdej jego piosence jak ulał.

Po koncercie z Borowic wyruszy autobus do Jeleniej Góry. Regularne połączenia kolejowe i autobusowe kursują do Jeleniej Góry z większości miast. Zmotoryzowanym organizatorzy zapewniają miejsca parkingowe w pobliżu. Kontakt dla uczestników: biuro promocji Gminy Podgórzyn, mail: it@podgorzyn.pl. Na koncertową noc przygotowane jest pole namiotowe nieopodal koncertowej polany. Współorganizator - Ośrodek Kultury i Sztuki Wrocław.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy często chodzę w góry?

Oddanych
głosów
395
Często
16%
Czasami
23%
Rzadko
18%
Bardzo rzadko
19%
Wcale
24%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kryminał
Zderzenie przy wylocie na Zgorzelec
 
112
Wypadek na Mickiewicza
 
Ciekawe miejsca
Legendarny listonosz w Karkonoszach!
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group