Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 1 września
Imieniny: Bronisława, Idziego
Czytających: 10152
Zalogowanych: 87
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Ćwiczenia Terytorialsów

Czwartek, 27 czerwca 2024, 11:25
Aktualizacja: 11:27
Autor: kpt. Marcin Pochodaj/16 DBOT
Dolny Śląsk: Ćwiczenia Terytorialsów
Fot. 16 DBOT
W miniony weekend 16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej (do której należą również osoby z Jeleniej Góry i okolic) realizowała przedsięwzięcia w ramach certyfikacji Wojsk Obrony Terytorialnej. Wszyscy żołnierze Brygady mieli za zadanie stawić się na zajęcia. Ale spokojnie, były to tylko ćwiczenia.

Żołnierze 16 DBOT już w piątek rozpoczęli przygotowania do certyfikacji. Dowództwo i sztab brygady przemieściły się w rejon miejscowości Raszówka, gdzie został przeprowadzony trening sztabowy. Efektem pracy było wydanie rozkazu, na podstawie którego pododdziały realizowały zadania w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności (SRO).

Ćwiczenia na całym Dolnym Śląsku

Za pomocą systemów powiadamiania, została wysłana informacja o konkretnym czasie i miejscu stawiennictwa żołnierzy. Ćwiczenia były realizowane w każdym zakątku województwa dolnośląskiego, gdzie Terytorialsi doskonalili swoje umiejętności strzeleckie, taktyczne i medyczne. W celu realizacji postawionego zadania jeden z pododdziałów wykonał przeprawę przez zbiornik wodny w miejscowości Kotla.

Planowanie i decyzje

Istotnym elementem było również przeprowadzenie procesu planowania, wypracowanie wariantów działania oraz podjęcie decyzji o najlepszym sposobie wykonania zadania. Był to niezwykle istotny element, który musieli zrealizować żołnierze na każdy szczeblu dowodzenia.

- Certyfikacja Wojsk Obrony Terytorialnej pozwoli nam w głównej mierze sprawdzić gotowość naszych żołnierzy do realizacji ewentualnych prawdziwy zadań – podkreśla Dowódca 16 DBOT płk Edward Chyła.

– W trakcie 5–letniego istnienia Brygady, nasi żołnierze pokazali zaangażowanie i profesjonalizm w realizacji zadań na wielu płaszczyznach – dodaje.

Warto przypomnieć, że 16 DBOT brała udział w realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19. Dodatkowo żołnierze byli zaangażowani we wsparcie administracji państwowej podczas kryzysu migracyjnego. Należy również wspomnieć, że Terytorialsi na co dzień wspierają Straż Graniczną w ochronie wschodniej granicy państwa w związku z działaniami hybrydowymi Federacji Rosyjskiej i Białorusi skierowanymi przeciw Polsce. Wielokrotnie wspierali działania przeciwpowodziowe czy angażowali się w usuwanie skutków podtopień w wielu rejonach województwa dolnośląskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

9
38%
Cieszy
9
38%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
4%
Smuci
4
17%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile macie samochodów w domu (w rodzinie)?

Oddanych
głosów
1047
1
39%
2
35%
3 lub więcej
26%
 
Głos ulicy
Góry czy morze?
 
Warto wiedzieć
„Dominacja człowieka dobiegła końca”
Rozmowy Jelonki
Smog latem nie znika
 
Aktualności
Rocznica powstania Solidarności
 
Kultura
Gekony lamparcie szukają nowego domu
 
Aktualności
Festiwal Szkła w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Przystanek Karkonosze wabi nie tylko turystów
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group