Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 14812
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: CUW: tak czy nie?

Sobota, 29 czerwca 2019, 13:07
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 lipca 2019, 6:32
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: CUW: tak czy nie?
Fot. Paweł Guszała
Czy władze Jeleniej Góry ponownie rozpatrują temat wdrożenia CUW–u w oświacie? W ostatnim czasie pojawiły się takie wątpliwości. W związku z tym postanowiliśmy to sprawdzić.

Centrum Usług Współnych w przypadku oświaty to wyodrębiona jednostka organizacyjna, która miałaby świadczyć usługi na rzecz szkół, tj.: prowadzenie księgowości, administracji czy obsługa zamówień publicznych i zakupów. Tego typu podmiot miałby zastąpić osoby pracujące w placówkach oświatowych, stąd pomysł ten nie jest zbyt popularny politycznie. Ostatnio nad wdrożeniem takiego rozwiązania zastanawiał się w poprzedniej kadencji ówczesny prezydent Marcin Zawiła, jednak po konsultacjach ze związkami zawodowymi i pracownikami oświaty zdecydował się odstąpić od tego pomysłu. Czy obecnie temat CUW-ów jest znów brany pod uwagę?

Nie ma takiego pomysłu, żeby było Centrum Usług Wspólnych – zapewnia Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry. - Będziemy starali się w taki sposób to rozwiązać, żeby nie kolidowało z funkcjonowaniem jednostek oświatowych.

Każda z polskich gmin na oświatę co roku przeznacza znaczną część swojego budżetu. W przypadku Jeleniej Góry jest to ponad 35%. Jednak Jerzy Łużniak nie w CUW-ach upatruje szansy na wsparcie miejskich finansów.

Chcemy dodatkowo uruchomić pomieszczenia w bursie, żeby jeszcze większą liczbę uczniów tutaj do naszych jeleniogórskich szkół pozyskać, żeby z subwencji oświatowej można było jak najwięcej wykorzystać – kończy J. Łużniak.

I to mogłoby zakończyć temat CUW-ów, gdyby nie wypowiedź skarbnika.

Jak każde rozwiązanie - ma swoje dobre i złe strony. Rozważamy możliwość wprowadzenia Centrum Usług Wspólnych. Natomiast jest to obecnie tylko w sferze planowania. (…) Tak jak mówię, na ten rok tego nie przewidujemy, ale jest taka możliwość rozważana – mówi Jacek Kopeć, skarbnik Miasta Jelenia Góra.

Twoja reakcja na artykuł?

4
24%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
4
24%
Smuci
1
6%
Złości
7
41%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group