Poniedziałek, 14 czerwca
Imieniny: Elizy, Michała
Czytających: 5999
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Cudze chwalą i swoje znają

Poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 7:29
Aktualizacja: 7:29
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: Cudze chwalą i swoje znają
Fot. Petr
W Zespole Szkół Ekonomicznych i Turystycznych w Jeleniej Górze odbyły się w minioną sobotę Eliminacje Powiatowe 39 Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno–Krajoznawczego.

W eliminacjach w „Ekonomie” wzięli udział uczniowie – pasjonaci trekkingu i szeroko pojętej turystyki, ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Na całość imprezy, złożyło się krótkie wystąpienie prezesa oddziału PTTK Sudety Zachodnie w Jeleniej Górze – Adama Rodziewicza, organizatora eliminacji, kilka słów od dyrektora ZSEiT w Jeleniej Górze, Joanny Marczewskiej, 100 min. test pisemny dla uczniów biorących udział w eliminacjach, składający się z 85 pytań dotyczących krajoznawstwa, zasad uprawiania turystyki, topografii Dolnego Śląska i udzielania pierwszej pomocy, a także prelekcja Ewy Parfianowicz, skarbnika w jeleniogórskim PTTK, przewodnika górskiego, instruktora przewodnictwa oraz nauczycielki geografii, pt.: „Walory przyrodnicze Sudetów Zachodnich”.

– Do testu pisemnego, sprawdzającego wiedzę z zakresu turystyki czy krajoznawstwa, a także umiejętności udzielania pierwszej pomocy, przystąpiło 70 uczniów ze szkół z powiatu Jelenia Góra. Osiągnięcie najwyższego wyniku testu, uprawnia daną drużynę (trzy osoby z określonej szkoły) do otrzymania pucharu PTTK i uczestnictwa w finałach wojewódzkich turnieju, które odbędą się w przesiece. Drużyny, które otrzymają drugie i trzecie miejsce, dostaną od nas ciekawe gadżety, związane z dziedziną, z której wiedzę sprawdzamy dzisiaj – powiedział nam w czasie trwania eliminacji Adam Rodziewicz.

Nad sprawnym przebiegiem zawodów, w których: „Powodzenia i połamania pióra” życzyła wszystkim uczestnikom dyrektor ZSEiT Joanna Marczewska, czuwali: Radosław Onyszkiewicz, przodownik GOT, Katarzyna Krajniak, przodownik imprez „na orientację” oraz Andrzej Grzybowiec, przewodniczący Oddziałowej Komisji Turystyki Górskiej i Pieszej oddział PTTK Sudety Zachodnie w Jeleniej Górze. Po wnikliwej analizie wyników testu pisemnego trzy pierwsze miejsca przyznano: drużynie ze cieplickiej Szkoły Podstawowej nr 6 (najmłodszy pion wiekowy), drużynie „A” z Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze (pion średni) oraz drużynie „A” z ZSO nr 1. Zwycięzcom gratulujemy!

– Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczy to projekt wyjątkowy. Dzięki niemu, możemy podzielić się między sobą wiedzą na temat naszej ulubionej dziedziny życia, czyli górskich wycieczek, turystyki i rekreacji. W eliminacjach brałem udział po raz drugi. Na pewno, wezmę jeszcze nie raz! – podsumowuje Krzysztof Sikora, uczeń „Elektronika”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group