Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13696
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Cuda ze schabu i nie tylko

Sobota, 29 maja 2010, 8:22
Aktualizacja: 8:23
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Cuda ze schabu i nie tylko
Fot. Angela
Jak przyrządzić smaczny obiad z kawałka schabu i kilku składników z koszyka? Takie zadanie miało dziewięć dwuosobowych drużyn ze szkół z byłego województwa jeleniogórskiego, w tym trzech z Jeleniej Góry, które wzięły udział w II Mistrzostwach Młodzieżowych Kucharzy i Barmanów 2010.

Uczestnicy zmagali się w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze czyli w popularnej handlówce.
– Chcemy podnieść poziom umiejętności uczniów szkół gastronomicznych. My jako pracodawcy potrzebujemy wykształconych kucharzy, a im wyższe są ich umiejętności, tym bardziej zadowoleni są klienci i nasze firmy się rozwijają – mówił Marek Szopiński, prezes Zrzeszenia Handlu i Usług w Jeleniej Górze, pomysłodawca imprezy.

Na stworzenie deserów i dań uczestnicy mieli dwie godziny. Następnie gotowe potrawy trafiały do oceny profesjonalistów, którzy pod uwagę wzięli smak, wygląd, aranżację i dobre zaprezentowanie potraw. Rafał i Dawid z Zespołu Szkół licealnych i Zawodowych nr 1 w Jeleniej Górze – Sobieszowie przygotowali schab grillowany, do których podali kulki ziemniaczane, zawinięty boczek z brokułami i szparagami w środku. Wszystko ozdobili marchewką, jajkiem sadzonym i pietruszką.

Pomysł zrodził się któregoś dnia w głowie Rafała, który gotuje od 14 roku życia. Teraz czyni to przede wszystkim dla przyjemności, a najbardziej lubi przygotowywać włoskie potrawy. Najtrudniejsza dla niego jest jak na razie kuchnia orientalna.

Łukasz Kmiecik, który gotuje od dziecka, wraz z kolegą z Technikum Gastronomicznego z Lubania wyczarowali francuską niespodziankę, czyli brokuły, schab i por podsmażane i zawijane w cieście francuskim. Ewelina Kotkiewicz ze Zgorzelca z koleżanką przygotowała schab z boczkiem w cieście francuskim oraz brokuły i jajka z sosem ziołowym. Adam Pabicz i Piotr Hawlarczak z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Mysłakowicach przygotowali polędwiczki nadziewane szparagami z warzywami w sosie z brokułów oraz desery z musem truskawkowym, lodami bitą śmietaną i truskawką. Gospodarzy czyli Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze reprezentowały Małgorzata Bednarczyk i Małgorzata Tobolska.

Na zwycięzców czekały puchary, odtwarzacze mp 4, książki i wiele innych nagród.
Mistrzostwa odbyły się pod patronatem prezydenta Jeleniej Góry, Marka Obrębalskiego. Imprezę zorganizowały Zrzeszenie Handlu i Usług w Jeleniej Górze, Zespół Szkół Licealnych i zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze oraz Stowarzyszenie Szefów Kuchni.

Ramka
Zwycięzcami II edycji Młodzieżowych Mistrzostw Karkonoszy Kucharzy i Barmanów zostali:

I miejsce
Zespół Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych w Szklarskiej Porębie
Klaudiusz Pacocha
Jakub Marcinowski

II miejsce
Zespół Szkół Licealnych i Usługowych w Jeleniej Górze
Natalia Przygoda
Tomasz Janiczak

III miejsce
Zespół Szkół Ponadgimnazjalych w Zgorzelcu
Daria Grzeszczyszyn
Ewelina Kotkiewicz

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group