Czwartek, 6 października
Imieniny: Artura, Brunona
Czytających: 2496
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Cud Zbawienia i muzyka. Silesia Sonans rozpoczęty

Piątek, 2 września 2011, 8:06
Aktualizacja: Sobota, 3 września 2011, 7:45
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Cud Zbawienia i muzyka. Silesia Sonans rozpoczęty
Fot. RED
Pasyjnym akcentem rozpoczął się wczoraj w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa XIV Europejski Festiwal Muzyki Organowej „Silesia Sonans”. Zabrzmiało oratorium Józefa Haydna „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” w subtelnym wykonaniu kameralistów z Tychów i Bogdana Kocy, który czytał partie Ewangelii.

Zanim zabrzmiała muzyka jednego z trzech klasyków wiedeńskich, dokonała się krótka ceremonia otwarcia festiwalu, pierwszej imprezy 53. Września Jeleniogórskiego. Ks. płk prałat Andrzej Bokiej podziękował publiczności za obecność, a współorganizatorom – Elżbiecie M. Terledze-Stachów, Jadwidze Śmieszchalskiej-Delepaut, Andrzejowi Chorosińskiemu – za ogrom pracy przy przygotowaniu imprezy, która potrwa przez nadchodzący tydzień.

Przy okazji gospodarz świątyni wręczył pamiątkowe wyróżnienia Dla Przyjaciół Kościoła. Otrzymali je, między innymi, poprzedni prezydenci Jeleniej Góry: Zofia Czernow (aktualnie zastępczyni prezydenta), Józef Kusiak i Marek Obrębalski. Wśród wyróżnionych był także Michał Kasztelan, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Zwracając się do publiczności, wśród której zasiadł, między innymi, ksiądz biskup Stefan Cichy, ordynariusz Diecezji Legnickiej, a także władze powiatu, miasta oraz radni, prezydent Marcin Zawiła wyraził pewność, że Europejski Festiwal Muzyki Organowej „Silesia Sonans” stał się flagową imprezą muzyczną Jeleniej Góry i jednoznacznie będzie się z naszym miastem kojarzył. Dodał też, że stolica Kotliny Jeleniogórskiej muzyką organową stoi, co stanowi nasz wielki walor.

Do śledzenia wydarzeń XIV Europejskiego Festiwalu Muzyki Organowej „Silesia Sonans” zachęcił wszystkich dyrektor artystyczny imprezy prof. Andrzej Chorosiński. Zaznaczył, że w tę edycję wpisana jest postać Franciszka Liszta, którego 200. rocznicę urodzin przypada w tym roku. Niecodziennym akcentem „Silesii” będzie też koncert poświęcony Krzysztofowi Komedzie-Trzcińskiemu, przedwcześnie zmarłemu kompozytorowi i jazzmanowi.

W klimat dzieła koncertowego, czyli oratorium Józefa Haydna „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu”, wprowadziła publiczność słowem o muzyce Elżbieta M. Terlega-Stachów. Przypomniała, że kompozytor dzieło to skomponował na zamówienie przełożonego zgromadzenia Hermandad de la Santa Cueva w Kadyksie. Oratorium doczekało się aż siedmiu różnych wersji, ale publiczność w Kościele Łaski miała okazję wysłuchać oryginalnej: na orkiestrę kameralną, bowiem – w przeciwieństwie do tradycyjnego oratorium, gdzie istotne są partie wokalne, dzieło Haydna nie ma tekstu.

Opiera się jednak na mówionych fragmentach Ewangelii, z których wyodrębniono siedem zdań wypowiedzianych przez Chrystusa na Golgocie. Tworzą one nierozerwalną część utworu Haydna dodając dramaturgii muzyce, która – bez kontekstu przywołanej Męki Pańskiej – wydaje się niepełna. Dzięki „siedmiu słowom” poruszane są tymczasem fundamentalne pojęcia wiary: wybaczenia, zbawienia, troski, samotności, cierpienia, zwycięstwa i zawierzenia w modlitwie. Oratorium składa się z siedmiu powolnych i śpiewnych sonat instrumentalnych i najbardziej żywiołowego fragmentu: „Terremoto” trzęsienia ziemi, które poprzedziło Zmartwychwstanie.

– W sumie kompozytor „namalował” linią melodyczną cud Zmartwychwstania i Zbawienia – powiedziała Elżbieta Terlega-Stachów. Oratorium „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” zabrzmiało w Kościele Łaski w perfekcyjnym wykonaniu Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Fragmenty Ewangelii sugestywnie czytał Bogdan Koca, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Norwida. Dzieło zyskało na odbiorze dzięki iluminacji prezbiterium świątyni, która zmieniała barwy przy każdej części utworu. Publiczność nagrodziła wykonawców burzą oklasków na stojąco.

2 września o godz. 19.30 odbędzie się koncert organowy „Muzyka słowem pisana”. Na organach zagra Michael Novenko, a recytacją zajmie się Michał Chorosiński.
W sobotę (3 IX) o 19.30 wystąpi zespół śpiewaków Servi Domini Cantores z akompaniamentem Romana Peruckiego, który zagra na organach. Koncert Andrzeja Chorosińskiego (organy) i kwartetu klarnetowego Claribel zabrzmi w niedzielę 4 września o godz. 20.30. W poniedziałek (5 IX) o godz. 19.30 w koncercie organowym wystąpi Agnieszka i Jarosław Tarnawscy. „Tribute to Krzysztof Komeda” to hasło występu Maciej Obara Quartet, który wystąpi 6 września o godz. 19.30. Koncert finałowy w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Grzegorza Mielimąki, podczas którego na organach zagra Witold Zalewski, zamknie festiwal 7 września o godz.19.30.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group