Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 5216
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Coraz bliżej święta

Niedziela, 1 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 1 kwietnia 2007, 17:05
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Coraz bliżej święta
Fot. Dudyński
Poświęceniem palm wielkanocnych przypomniano, że już za tydzień Wielka Niedziela.

Wierni z Jeleniej Góry i okolic zachowali tradycję i podążyli do kościołów, gdzie podczas nabożeństw księża święcili palmy. Niektóre msze były poprzedzone procesją wokół świątyni. Koniunkturę wyczuli także handlarze, którzy sprzedawali wielkanocne palemki głównie przed kościołami.

Rozbudowany rytuał związany z niedzielą palmową nie jest kultywowany w stolicy Karkonoszy. W praktyce ogranicza się tylko do poświęcenia tego symbolu, który przypomina o tryumfalnym wjeździe Chrystusa do Jerozolimy i przygotowuje do Triduum Paschalnego, zaczynającego się w Wielki Piątek.

Jak podkreślają etnolodzy kiedyś inscenizowano scenę wjazdu Jezusa do bram Jeruzalem, a w niektórych większych miastach, w niedzielę palmową procesje szły z jednego kościoła do drugiego.
Pierwszy symbolizował Górę Oliwną, drugi – Święte Miasto. Chrystusa przedstawiała figura umieszczona na wózku zamiast osiołka.
Do dziś zachowały się po tym obyczaju tylko wspomniane już procesje.

Niektóre parafie organizują także konkursy na długość i bogactwo zdobienia wielkanocnych palm. Tak jest, na przykład, w Krzeszowie przy Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej oraz w Jeleniej Górze, na osiedlu Czarne w parafii św. Judy Tadeusza. Wykonania symbolicznych ozdób podejmują się najczęściej dzieci i młodzież.
Zgodnie z obyczajem po uroczystej mszy palmy powinny być spalone, a popiół z nich jest używany w następnym roku w środę popielcową.

Teraz przed wiernymi Wielki Tydzień, w tym najważniejsze dla chrześcijan święto Zmartwychwstania Pańskiego.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group