Poniedziałek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 8792
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Coraz bliżej finał remontu pałacu

Środa, 3 marca 2021, 14:40
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Coraz bliżej finał remontu pałacu
Fot. Przemek Kaczałko
Remont pałacu Schaffgotschów, który ma być częścią Centrum Muzealno-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego, jest już na ukończeniu - wkrótce będzie można przejść do wyposażenia obiektu. Trwają również prace w pozostałych budynkach. W galerii prezentujemy zdjęcia z wnętrza pałacu.

O tym, jak wiele prac wykonano w Centrum Muzealno-Edukacyjnym, świadczą liczby: tylko na budynku Wielkiej Stajni położono niemal 100 tysięcy dachówek. Z piwnic Pałacu wywieziono 600 ton ziemi, przywieziono prawie 6 ton piaskowca. Przewody elektryczne i niskiego napięcia we wszystkich obiektach mają łączną długość 77,6 tys. metrów. Gdyby zaś ułożyć w jednej linii pozostałe instalacje w kompleksie: grzewcze, chłodnicze, wodne i kanalizacyjne, długość tego łańcucha wyniosłaby 8,4 km - podkreślają przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego.

W pałacu mamy prace wykończeniowe - myślę, że potrwają jeszcze 2 miesiące - powiedział Wiktor Koszelak, dyrektor techniczny firmy Pre-Fabrykat. - W Wielkiej Stajni skończyliśmy stan surowy, który był dość skomplikowany - zaawansowanie prac to ok. 60 proc. W Małej Stajni również prowadzimy prace wykończeniowe - zaawansowanie oceniamy na 70 proc. - dodał przedstawiciel wykonawcy.
W głównym budynku pałacowym powstanie wystawa poświęcona dziejom rodziny Schaffgotschów i historii gospodarowania Karkonoszami. Na piętrach swoją nową siedzibę będzie miała dyrekcja KPN. W stojącej obok - Wielkiej Stajni, otwarta zostanie wystawa przyrodnicza „Klimatyczne Karkonosze”, zajmująca na dwóch piętrach niemal 1700 m kw. Mała Stajnia pomieści salę konferencyjną na co najmniej 150 osób, z zapleczem sanitarnym. We wzniesionym od podstaw Budynku Wejściowym, przez który w przyszłości zwiedzający wchodzić będą na teren Centrum, znajdą się recepcja oraz – na piętrze - sale warsztatowe. Zakończyły się prace na parkingu położonym przy pętli autobusowej przy ulicy Cieplickiej. Trwają procedury związane z oddaniem go do użytku. Zakończono też prace przy sieciach zewnętrznych – wodociągowych, kanalizacyjnych i elektrycznych. Wyremontowany został dach na zabytkowym Spichlerzu - opowiadał Andrzej Raj, dyrektor KPN.

Obecny na spotkaniu prasowym konserwator zabytków, również chwalił współpracę z wykonawcą i zamawiającym.

To cenny obiekt jako zabytek architektury, pamiątka po rodzie Schaffgotschów, a teraz będzie miał nową funkcję. Od 2014 roku jesteśmy zaangażowani, od czasu projektowania inwestycji. W czasie prac budowlanych odnaleziono pierwotne portale, poidła, które były zamaskowane. W wyniku konsultacji zachowaliśmy te elementy - powiedział Krzysztof Kurek, kierownik jeleniogórskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, który mówił o wzorcowej współpracy w czasie inwestycji.

Inwestycja w Sobieszowie finansowana jest ze środków Parku oraz pieniędzy pozyskanych ze źródeł zewnętrznych. Jak dotąd KPN zdobył ponad 62 mln zł, z czego 49 mln zł to dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Koszt robót wyniósł do tej pory ponad 30 mln zł. Najwięcej – ponad 11,7 mln zł pochłonął remont Pałacu i stojącego obok Domku Ogrodnika. Prawie 9 mln zł kosztował dotąd remont Wielkiej Stajni.

Inwestycja to jednak nie tylko wydatki – to również olbrzymi wysiłek organizacyjny. W sumie, od 2014 r. KPN przeprowadził 19 dużych postępowań przetargowych. W wyniku ostatniego z nich w tym tygodniu Park podpisze kolejną umowę – tym razem na wykonanie Elektrycznej Stodoły - wielkiej wiaty z dachem pokrytym panelami fotowoltaicznymi, która zamknie dziedziniec od południowego-zachodu i będzie częściowo zaopatrywała kompleks w czystą energię elektryczną. Wartość umowy wyniesie 4 999 000 zł. W najbliższych miesiącach w kolejnych postępowaniach przetargowych Park szukać będzie wykonawców, którzy zrealizują dwie kluczowe wystawy stałe: edukacyjną w pałacu oraz przyrodniczą w Wielkiej Stajni.

Otwarcie Centrum Muzealno-Edukacyjnego planowane jest na I kwartał 2023 r.

Twoja reakcja na artykuł?

43
74%
Cieszy
6
10%
Hahaha
2
3%
Nudzi
2
3%
Smuci
1
2%
Złości
4
7%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
855
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
5%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group