Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5417
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Coraz bliżej do przebudowy kolejki linowej na Kopę

Wiadomości: KARPACZ
Piątek, 20 stycznia 2012, 8:46
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2012, 16:46
Autor: Es
Do Urzędu Miasta w Karpaczu wpłynęło uzgodnienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu w związku z przebudową istniejącej kolei linowej na Kopę.

Liczący 22 strony dokument zawiera szczegółowe warunki prowadzenia rozbudowy kolejki w taki sposób, aby środowisko naturalne ucierpiało jak najmniej. Opisane są tam także zasady użytkowania wyciągu, instalacji dośnieżających i tras narciarskich po zakończeniu przebudowy.

Uzgodnienie dotyczące inwestycji pn:. „Przebudowa istniejącej kolei linowej na Kopę wraz z rozbudową infrastruktury towarzyszącej” wydano po niemal trzech latach wymiany dokumentacji, która - zdaniem Dyrekcji Ochrony Środowiska - była niekompletna. Teraz dokument będzie podstawą do wystąpienia Inwestora – Miejskiej Kolei Linowej Sp. z o.o. do Starosty Jeleniogórskiego celem uzyskania pozwolenia na budowę.

Działająca w Karpaczu kolej na Kopę "Zbyszek" istnieje od lat 60. minionego wieku i jest jednym z najstarszych wyciągów karkonoskich. Zgodnie z planem przebudowy jednoosobowe "krzesełka" zostaną zastąpione kanapami dla czterech pasażerów. Zostanie też przebudowany budynek górnej stacji kolei: ma nawiązywać architektonicznie do wyglądu obserwatorium na Śnieżce: będzie miał cztery kondygnacje (dwie pod ziemią). Zostaną także przebudowane i poszerzone nartostrady: Jan, Liczykrupa i Euro. Dodatkowo powstanie kolejka szynowa z wagonami dla czterech lub ośmiu osób, która połączy istniejący parking z dolną stacją wyciągu "Zbyszek".

Cały dokument dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej Karpacza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~zenek111 20-01-2012 9:03
super, b. dobra wiadomosc ciesze sie ze karpacz wkoncu bedzie mial stacja narciarska z prawdziwego zdarzenia. a co ze skocznia? bedzie sie tam kiedys cos dzialo???
~~~Agi 20-01-2012 9:58
Jeżeli te plany zostaną w krótkim czasie zrealizowane to ....będzie naprawdę pięknie , widoki na Kopę są tak cudowne:)
~kris00 20-01-2012 12:01
czekamy oby zrobili jak najszybciej
~Rico 20-01-2012 12:48
Tipko,tipko bo Holendrzy i inne nacje na czele z naszymi są tzw.pierwszorazowymi klientami naszych ''osierodków'' narciarskich i po zapoznaniu sie z ofertą za miedzą od następnego roku na stałe jeżdżą już do Czech .Panowie błagam szybko bo sam już ponad 16 lat jeżdżę do Szpindla i nie tylko,ale w tym roku prubóje u nas w Szklarskiej lecz nie za bardzo to idzie , a pieniążki o które nam wszystkim chodzi zostawiane są w Czechach .Proszę ,błagam szybko !
~Obserwer 20-01-2012 13:28
Nie lepiej usytulowic dolna stacje tak by zazebiala sie z nowo zbudowana kanapa . Bylo by to proste i praktyczne rozwiazanie.
~Gondola 20-01-2012 14:04
GONDOLĘ tam trzeba zrobić !!!
~Januszz 20-01-2012 16:20
Te jednoosobowe krzesełko na Kopę to unikat na skalę co najmniej krajową, prawdziwe muzeum, które doskonale pokazuje, jakie podejście do narciarstwa i turystyki ma KPN. Dlaczego w innych parkach narodowych już dawno zmodernizowano wyciągi, a my pokazujemy turystom skansen z lat 60.? Daję głowę, że jak tylko nowy wyciąg będzie na ukończeniu, do akcji ruszą ekoterroryści, udowadniający, że wyciąg jest nie taki jak powinien. Tak było np. z Gołębiewskim, gdzie na etapie planów nikt nie miał zastrzeżeń do niego, a jatka medialna zrobiła się dopiero wtedy, gdy hotel był już prawie na ukończeniu. Podobnie było z koleją gondolową w Świeradowie, gdzie już po otwarciu kolejki ekoterroryści wyskoczyli z rewelacjami, że przecina ona obszar tokowania cietrzewi.
~rys 20-01-2012 17:53
/-/"Działająca w Karpaczu kolej na Kopę "Zbyszek" istnieje od lat 60. minionego wieku i jest jednym z najstarszych wyciągów karkonoskich."/-/ - bawi mnie znajomość tematu autora tekstu, być możne również regionu. Wyciąg został wybudowany w 1959 roku, jako pierwszy wyciąg w polskich Sudetach. Taką kondycje i aktualny stan modernizacji należy zawdzięczać włodarzom miasta, którzy eksploatowali wyciąg do granic możliwości dla potrzeb upiększania kurortu. Złośliwie dodam, że w magistracie na wiele życzliwości mógł liczyć (nie do końca zgodny z prawem) projekt budowy wielkiego hotelu aniżeli wydojony przez miasto wyciąg krzesełkowy na Kopę. W uzupełnieniu informacji, dodam, że pierwszą kolej linową w Karkonoszach uruchomiono w 1928 r. - Janskie Lazne – Cerna Hora.a jeszcze wcześniej powstały
~do rys 20-01-2012 18:41
Nie pisz głupot, bo wyciąg już dawno byłby zmodernizowany, gdyby nie postawa Karkonoskiego Parku Narodowego, który zawsze utrudniał tego rodzaju inwestycje, jak mógł. Władze miasta zawsze naciskały na KPN, żeby coś zmienić w tej kwestii. Wyciąg lezy na terenie KPN, hotel Gołębiewski nie - na tym polega zasadnicza różnica. To dyrekcji KPN zawdzięczamy, że w Karkonoszach mamy infrastrukturalny skansen, a chęć zabrania wyciągiem gości z zagranicy na Śnieżkę musi wiązać się ze wstydem zażenowania, gdy ludziom przyzwyczajonym do sześcioosobowych, podgrzewanych kanap trzeba pokazać nasz trzeszczący wyciąg z pojedynczymi, drewnianymi krzesełkami. Zakonserwowany PRL w XXI wieku. Ja w takiej sytuacji zawsze tłumaczę gościom, że takie mamy myślenie władz KPN-u, które tkwią mentalnie w PRL-u.
~gosc123 20-01-2012 19:10
A ja mam to gdzieś!!! Jeśli ktoś czuje się samotnie i mu zimno w dupę na drewnianym krzesełku to niech jedzie za granicę, będzie więcej miejsca na stoku dla mnie! Kopa i Złotówka i tak są z...biste, a jak ktoś nie umie się dobrze bawić i cieszyć z tego co ma, to jego sprawa!!!
~@gosc123 20-01-2012 22:16
Wot, patriota. Baw się, baw, a turystów będzie coraz mniej w naszym regionie. Na Titanicu też się bawili. Może jak ci dupa kiedyś przymarznie do tego krzesełka albo wyciąg się zepsuje, jak będziesz nim jechał, docenisz uroki rozwoju cywilizacyjnego. Niektórym przez głowę nie da się niczego wytłumaczyć - muszą poczuć dupą.
~ 21-01-2012 8:11
a ja tam wole jak jest coraz mniej turystów, jak te tłumy zaczną wjeżdżać w góry to będzie jedno wielkie wysypisko - już teraz ile jest śmieci w górach, a w lecie jak niem śniegu to normalnie śmietnisko widać prawie na każdym kroku - chciwość ludzka niema granic - ciągle chcą coraz więcej i więcej zarabiać i wszystko modernizować i rozwijać w imię ulepszania - nikt mi nie nie powie że się źle wjeżdża tym jedno krzesełkowym - jest czas porobić zdjęcia rozejrzeć ale co to kogo obchodzi -niszczcie dalej środowisko tak jak to robią w czechach i alpach na ratunek przyrody jak zwykle będzie za późno
~wobo 21-01-2012 15:40
Przenieś się do Bantustanu - tam będziesz czuł się jak ryba w wodzie... Bez internetu.
~do 22:16 24-01-2012 2:36
Mądralo, chyba jesteś bardzo samotny jeśli wolisz żeby na stoku było pełno ludzi, ja tam wolę kiedy nikt nie pałęta mi się pod nogami, z turystów i tak nie czerpie żadnych korzyści! A dupa to przymarznie do krzesełka ale chyba tobie,jak się jeździ w dresach to tak się ma, później hemoroidy, ból i ciągłe narzekania takich jak ty!!!! A jak boisz się że się wyciąg zepsuje to chyba masz lęk wysokości???? Pozostaje jedna rada: Do połowy Kopy pieszo pod górę a dalej tylko poma na Euro lub orczyk na Grosiku i Złotówce! A jak jesteś taki cwaniak to mogę dać ci poczuć przez twoją dupę co to takiego JESIEŃ ŚREDNIOWIECZA!!!!!
~mleko23 1-09-2012 7:46
oby zdążyli to zrealizować zanim konserwator zabytków wpisze ten wyciąg do rejestru, bo to już chyba niedługo .. :) krzesło na Kopę to totalna porażka, wstyd i hańba :) dla Karpacza.
~Myśliwy 13-04-2013 14:39
Dużo myśleli i coś głupiego wymyśleli. Dolna stacja wyciągu musi być przy parkingu.Trochę wyciąć dzew i wyrównać teren.Wystarczy popatrzeć i sugerować się interesem miasta i kraju. Wagoniki podarować Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Niech zapyta niemców co by oni zrobili, byłby to touristische Region a nie jakiś park narodowy z sową.Trzeba wygonić z urzędów tych tłustych PO-komuchów, niech decydują młodzi wykształceni ludzie z pomysłem.
~Myśliwy 13-04-2013 14:52
Interesem hotelarzy, mieszkańców i turystów jest to aby przy drodze/parkingu wyrównać trochę terenu, oczywiście wyciąć trochę drzew i zbudować dolną stację wyciągu, kanapa min 6 osób a najlepiej gondole. Ja to dokładnie oglądałem, bez problemu , trzeba mieć dobrą wolę i chcieć coś dobrego zrobić. Ludzie, zjednoczcie się i zmuście złoczyńcow do działania w interesie miasta i regionu.
~Myśliwy 13-04-2013 14:59
Największym złem dla ludzi i przyrody jest KPN. Ten teren winien należeć do Miasta / i Gminy Karpacz/ a w najgorszym przypadku do Lasów Państwowych. Parki niszczą przyrodę rośliny i zwierzęta, ja to mogę udowodnić. Ratujmy turystykę polską i przyrodę.
~Myśliwy 13-04-2013 15:08
Czechom wolno a polaczki na drzewa.Łapcie sowe. Gondole wwiozą turystów także na najwyższą górę Sudetów, Śnieżkę. Tyle że nie z Karpacza, ale z czeskiego Pecu pod Snezkou. Czesi zdecydowali, że będą modernizować wyciąg, którego stan techniczny jest coraz gorszy. Czeskie krzesełka (lanovka) jeżdżą już od kilku dziesięcioleci. Początkowo nie rozważano kwestii inwestowania w nowoczesność. Wyciąg miał działać dopóki, dopóty się nie rozsypie. Teraz okazuje się, że będzie inaczej. Kolejka będzie unowocześniana na miarę XXI wieku. Turyści, chcący nie przemęczając się, zdobyć najwyższy szczyt Karkonoszy, wjadą tam na wygodnych kanapach, w wagonach przypominających gondole. To nie pierwsza inwestycja po czeskiej stronie góry. Przypomnijmy, że Czesi już budują nowe schronisko w formie akwarium.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group