Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 4611
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Congrego, znaczy łączę. Czyli wszystkie ręce na pokład

Niedziela, 27 marca 2016, 8:21
Aktualizacja: 8:24
Autor: KSON
Jelenia Góra: Congrego, znaczy łączę. Czyli wszystkie ręce na pokład
Fot. Archiwum KSON–u
W Wielki Czwartek (24.03) pod hasłem "Łączę więc jestem", w świetlicy integracyjnej Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie lokalnych polityków, samorządowców, pozarządowców i przedsiębiorców w sprawie określenia najistotniejszych kierunków rozwoju Kotliny Jeleniogórskiej.

- Na spotkanie - mówi jego współorganizator Paweł Gluza – zaprosiliśmy czternaście osób, kierując się ich umiejętnościami oraz chęcią dialogu i kompromisu. Przybyło trzynastu z zaproszonych. Impulsem do zorganizowania tego obywatelskiego spotkania był brak porozumienia samorządowców z Kotliny Jeleniogórskiej, co do skutecznego rozwiązywania najbardziej istotnych elementów jakości życia mieszkańców. W spotkaniu uczestniczyli: Wojciech Chadży , Paweł Gluza , Piotr Iwaniec, Bogdan Kamiński, Eugeniusz Kleśta, Tadeusz Lewandowski, Józef Sarzyński, Stanisław Schubert, Konrad Sikora, Grzegorz Stankiewicz, Rafał Szymański, Leszek Wrotniewski i Artur Zuchewicz.

- Choć to grupa pochodząca z różnych stron sceny politycznej – mówił J. Sarzyński - to jednak udało się rozmawiać o sprawach najważniejszych dla regionu ponad podziałami i jednym głosem. Poruszono sprawy, które powodują, zdaniem zebranych, peryferyzację regionu, a na powody te składają się między innymi: mało atrakcyjna oferta pracy dla młodych, co skutkuje emigracją poza region, niedostateczna liczba mieszkań komunalnych, brak zintegrowanej oferty turystycznej dla całej Kotliny Jeleniogórskiej, mało atrakcyjna promocja regionu skierowana do przedsiębiorców i absolwentów uczelni wyższych. Za najważniejszy jednak powód zebrani uznali fatalny stan połączenia Kotliny Jeleniogórskiej z resztą świata.

- O ile zdecydowanie poprawiła się komunikacja kolejowa z Wrocławiem, to należałoby dążyć do skrócenia czasu przejazdu pociągu na tym odcinku poniżej 75 minut – twierdzili zebrani. Jest to możliwe tylko wówczas gdyby linia przebiegała przez Strzegom z pominięciem Wałbrzycha. Część zebranych uznało to rozwiązanie za niemożliwe do realizacji, także z uwagi na interesy wałbrzyszan. Wszyscy jednak byli zgodni, iż największą szansą dla Kotliny Jeleniogórskiej jest budowa łącznika drogowego od Bolkowa do Jeleniej Góry. To ogromna szansa dla przedsiębiorców, studentów, rozwoju miasta, powiatu i funkcji turystyczno-uzdrowiskowej regionu.

- Taką inicjatywę – mówił radny sejmiku województwa dolnośląskiego, T. Lewandowski – realizuje w swoim programie posłanka Marzena Machałek. Wydaje się, że wsparcie ponad podziałami tej inicjatywy ma szansę powodzenia. Przewodniczący rady powiatu E. Kleśta, zaproponował, aby zainteresować tym problemem wszystkich burmistrzów i wójtów Kotliny Jeleniogórskiej. To tak istotne przedsięwzięcie, że każdy z samorządów powinien partycypować w kosztach tej inwestycji, co w znaczny sposób urealni jej realizację.

Nie brakowało innych pomysłów, ale wszyscy zgodnie uznali, że przyszedł czas, aby wszystkie ręce skierować na pokład. Wszyscy uczestnicy spotkania ocenili inicjatywę jego zwołania jako dobry pomysł wart kontynuacji. Na zakończenie, przy składkowym poczęstunku Wielkanocnym, życzenia wszelkiej pomyślności złożył zebranym senior spotkania – Tadeusz Lewandowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group