Niedziela, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 3378
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co u Młodych Duchem?

Piątek, 28 września 2018, 6:14
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 października 2018, 8:30
Autor: Przystań Twórcza
Jelenia Góra: Co u Młodych Duchem?
Fot. Przystań Twórcza
„Od mazurka do hymnu”, „Przeżyjmy to jeszcze raz” „Z rowerem koleją”, „Jelenie Góry oczami Bolesława Osipika”, „Historia powstania hymnu Polski”, „Śpiewy w Kręgu” – to tytuły wrześniowych spotkań Klubu Seniora „Młodzi Duchem”. Zapraszamy na kolejne spotkania seniorów (50+) do Przystani Twórczej. Wstęp na większość spotkań jest wolny.

„Od mazurka do hymnu” – warsztaty plastyczne dla Klubu Seniora poprowadziła malarka Maria Maczkowska, która na podstawie obrazów polskich malarzy opowiedziała o wątkach patriotycznych w malarstwie dotyczących hymnu Polski i czasów I wojny światowej. Uczestnicy spotkania wykonali własną wizję szeroko rozumianego słowa „mazurek” oraz jego „drogi” do hymnu Polski - „Mazurka Dąbrowskiego”. Powstały oryginalne kolaże, inspirowane takimi obrazami, jak m.in.: „Polonia” (Alegoria Polski) Jacka Malczewskiego z 1918 r., „Przysięga Tadeusza Kościuszki na Rynku krakowskim” Michała Stachowicza, czy też „Wjazd generała Henryka Dąbrowskiego do Rzymu na czele legionu 1850” Januarego Suchodolskiego.

Na kolejnym spotkaniu Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego opowiedział o „Historii powstania hymnu Polski”, o ciekawostkach z nim związanych oraz o regionalnych wątkach. Seniorzy dowiedzieli się, że Józef Wybicki, autor tekstu „Pieśni Legionów Polski” był w Karkonoszach na Śnieżce z dwoma synami i wpisał się w księdze pamiątkowej. Melodie tej pieśni wykorzystały do swoich hymnów takie państwa, jak Ukraina czy też Jugosławia. Autor tekstu, gdy zobaczył Legiony Polskie powiedział: „Jeszcze Polska nie zginęła” i stąd pierwsze słowa hymnu, którego tekst był nawet drukowany we włoskich gazetach.

Te dwa spotkania zrealizowane zostały przez Przystań Twórczą – Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze w ramach projektu pn. Tajemnica Mazura – od Tańca do Hymnu, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018” oraz z budżetu Miasta Jelenia Góra.
Następne spotkanie odbyło się pod hasłem: „Przeżyjmy to jeszcze raz” – film i otwarcie wystawy prac Marii Maczkowskiej z poprzedniego projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie. Klubowicze obejrzeli filmy Mirosława Maja oraz prace malarki Marii Maczkowskiej, członkini klubu, które powstały podczas realizacji międzypokoleniowego projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie, realizowanego z programu „Seniorzy w akcji”, finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” oraz dofinansowanego z budżetu Miasta Jelenia Góra. Seniorzy rozmawiali również o nowym projekcie pn. Tajemnica Mazura – od Tańca do Hymnu, w którym biorą udział wspólnie z dziećmi.

Bolesław Osipik opowiedział również klubowiczom o trudnościach związanych z podróżami koleją z rowerem oraz o wyprawie z Jeleniej Góry, przez Jelenią Górę do Jeleniej Góry na rowerze. W spotkaniu uczestniczył jego brat bliźniak Mieczysław, który prezentował zdjęcia oraz materiały z ogólnopolskich zlotów bliźniaków.

Klubowicze wspólnie z nowymi uczestnikami śpiewali także różne utwory m.in. „Marsz Polonia”, „Mazurek Dąbrowskiego” oraz przypominali sobie pieśni z poprzednich spotkań. Nie zabrakło ćwiczeń przepony oraz dykcji.

Spotkania Klubu Seniora „Młodzi Duchem” w październiku:

- 05.10.2018 r. godz. 19.00 (18.30 zbiórka w Teatrze) - spektakl „Niedźwiedź, Oświadczyny” Teatru Norwida. Bilet 10 zł (wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej).
Klubowicze obejrzą na scenie Teatru Norwida jednoaktówki „Niedźwiedź” i „Oświadczyny” Antona Czechowa w reżyserii Turgay Velizade, które są światową klasyką komedii. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.przystantworcza.pl lub pod nr tel. 75 – 71-22-892.

- 10.10.2018 r. od 16.00 - „Do Mazurka jeden krok” – warsztaty muzyczno-wokalne dla seniorów (50+) w Przystani Twórczej. Wstęp wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej od 17.09.2018 r.)
Szkoła Muzyczna YAMAHA poprowadzi wspaniałe warsztaty muzyczno-wokalne „Do Mazurka jeden krok” na temat historii mazurków, techniki wokalnej oraz ciekawostek związanych z Hymnem Polski. Spotkanie realizowane jest przez Przystań Twórczą – Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze w ramach projektu pn. Tajemnica Mazura – od Tańca do Hymnu, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018” oraz z budżetu Miasta Jelenia Góra. Patronat medialny: Gazeta i portal Jelonka.com, Telewizja Strimeo TV. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.przystantworcza.pl lub pod nr tel. 75 – 71-22-892. (Obowiązują wcześniejsze zapisy w Przystani Twórczej od 17.09.18 r.)

- 17.10.2018 r. godz. 16.00 - „Wspólnie raźniej” – przygotowania do wernisażu i finału projektu pn. Tajemnica Mazura w Przystani Twórczej. Wstęp wolny.
Wspólne przygotowania do wernisażu i finału projektu pn. Tajemnica Mazura – od Tańca do Hymnu. Tworzenie wystawy prac plastycznych oraz próby czytania poezji. Spotkanie realizowane jest przez Przystań Twórczą – Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze w ramach projektu pn. Tajemnica Mazura – od Tańca do Hymnu, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018” oraz z budżetu Miasta Jelenia Góra. Patronat medialny: Gazeta i portal Jelonka.com, Telewizja Strimeo TV. Więcej informacji będzie można uzyskać na stronie www.przystantworcza.pl lub pod nr tel. 75 – 71-22-892.

- 24.10.2018 r. godz. 17.00 - „Jeszcze jeden Mazur dzisiaj” - Wernisaż wystawy z koncertem młodych artystów - Klub Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej. Wstęp wolny.
Wernisaż wystawy prac nadesłanych na konkurs plastyczny „Od mazura do kujawiaka”, czytanie fragmentów poezji przez członków Klubu Seniora oraz koncert młodych artystów, a wszystko w kontekście mazurków, rozumianych jako taniec, pieśni, wiersze, czy też utwory operowe. Spotkanie realizowane jest przez Przystań Twórczą – Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze w ramach projektu pn. Tajemnica Mazura – od Tańca do Hymnu, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018” oraz z budżetu Miasta Jelenia Góra. Patronat medialny: Gazeta i portal Jelonka.com, Telewizja Strimeo TV. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.przystantworcza.pl lub pod nr tel. 75 – 71-22-892.

- 28.10.2018 r. godz. 16.00 „Odkryj Tajemnicę Mazura” – koncert, pokaz tańca i szczypta poezji Wstęp wolny. Sala widowiskowa Jeleniogórskiego Centrum Kultury ul. Bankowa 28/30. Finał projektu pn. Tajemnica Mazura – od Tańca do Hymnu, podczas którego dzieci i seniorzy zaprezentują tańce mazurki, kujawiaki i polonezy oraz fragmenty wierszy. Odbędzie się koncert młodych artystów, którzy poprowadzą słuchaczy przez świat mazurków. Senioralny zespół zaśpiewa utwory z czasów I wojny światowej. Widzowie obejrzą również film z projektu pn. Tajemnica Mazura. Spotkanie realizowane jest przez Przystań Twórczą – Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze w ramach projektu pn. Tajemnica Mazura – od Tańca do Hymnu, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018” oraz z budżetu Miasta Jelenia Góra. Patronat medialny: Gazeta i portal Jelonka.com, Telewizja Strimeo TV. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.przystantworcza.pl lub pod nr tel. 75 – 71-22-892.

- 04, 11, 18, 25.10.2018 r. (czwartki) godz. 10.30 – 12.00 - „Śpiewy w Kręgu” z Agatą Szmigrodzką. Wstęp wolny. Siedziba Przystani Twórczej.

- Zapraszamy serdecznie na cykl spotkań „Śpiewy w Kręgu”, które wraz z Klubem Seniora „Młodzi Duchem” prowadzi wspaniała jeleniogórska artystka Agata Szmigrodzka. Jeśli lubisz śpiewać w przyjacielskim gronie lub słuchać piosenek wykonywanych przez energiczną grupę to impreza właśnie dla Ciebie. Spotkania, które zaproponowali Klubowicze, odbywają się co tydzień w czwartki w Przystani Twórczej – Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze. Repertuar ustalają uczestnicy spotkań m.in. stare polskie hity i piosenki biesiadne. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść - zachęcają do udziału organizatorzy.

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
25%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group