Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 6523
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Co się stało ze „śluzami” dla rowerzystów?

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 13 czerwca 2017, 7:17
Aktualizacja: Sobota, 24 czerwca 2017, 8:14
Autor: Joanna
Fot. Joanna
W Jeleniej Górze na ulicy Wolności, w zeszłym roku namalowano na jezdni specjalne, poziome oznaczenia dla rowerzystów, tzw. „śluzy rowerowe”. Dzisiaj nie ma po nich prawie śladu. Ponieważ praca została wykonana źle i w wyniku kolejnych następstw, wstrzymano się z odświeżaniem oznaczeń dla rowerzystów.

W Jeleniej Górze co pewien czas odświeża się linie na przejściach dla pieszych. Ostatnio takie prace były wykonywane. W mieście w dwóch miejscach na ulicy Wolności były również namalowane poziome oznaczenia, w kolorze czerwonym, przeznaczone dla rowerzystów – tzw. „śluzy rowerowe”. Niestety, nie ma już po nich praktycznie śladu. Takie oznakowanie znajdowało się na ulicy Wolności, przy zbiegu z ulicą Marcinkowskiego oraz przy zjeździe na plac Piastowski. „Śluzy” zostały namalowane w ubiegłym roku, jesienią i już kilka dni po ich namalowaniu, zauważono, że są nietrwałe. Firma, która źle wykonała pracę nie otrzymała za to wynagrodzenia. Nie kwestionowała tej decyzji. Oznakowanie dla rowerzystów planowano ponownie namalować po okresie zimowym, kiedy będą ku temu sprzyjające warunki atmosferyczne.

Wiosną tego roku, nastąpiły korekty w prawie dot. jazdy rowerami, niektóre miasta zdecydowały się na wprowadzenie „kontrapasów”, które umożliwiałyby jazdę ulicami jednokierunkowymi pod prąd. Postanowiono więc poczekać, aż wszystkie zmiany zostaną uregulowane. Na chwilę obecną zdecydowano się na nieodświeżanie namalowanych wcześniej „śluz”. Zostanie to zrekompensowane w inny sposób. - Kwota przeznaczona pierwotnie na namalowanie „śluz”, zostanie w najbliższej przyszłości wykorzystana na działania wspierające poruszanie się rowerem w Jeleniej Górze – taką informacje otrzymaliśmy z Biura Prezydenta Miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~max 13-06-2017 7:25
Te śluzy w ramach gwarancji powinno się odmalować za darmo. Ile one wytrzymały ? Dwa miesiące ? Już dawno nie ma po nich śladu !
~pwnd 13-06-2017 7:26
bardzo dobrze, rowerzyści won! haha najlepsze że sam jeżdżę xd
~uzi 13-06-2017 7:46
Przeżarli pieniądze na coś innego, a teraz mydlą oczy o "innych" działaniach wspierających rowerzystów... ktoś was kiedyś złapie za d..pę za te machloje. Nieuczciwy wykonawca śluz nie tylko nie powinien dostać wynagrodzenia, ale też zapłacić karę za nienależyte wykonanie.
~ 13-06-2017 8:22
Barani pomysł malować w zimę to i nie ma
~--.. 13-06-2017 8:27
Trasy dla rowerzystów nie powinny być na ulicy.Tylko chodnik z wydzielonym pasem.Strach jeździć po ulicach.Odmalować poziome oznaczenia.I wiele innych udogodnień nie kolidujących z innymi uczestnikami ruchu,pieszymi tak jak jest to zrobione w innych miastach.
~ 13-06-2017 10:19
Do 8:27 nie masz pojęcia o jeździe rowerem. Spróbuj sobie na szosówce pojeździć po chodnikach. Nie wypowiadaj się w imieniu rowerzystów, bo 90% z nich chce jeździć asfaltem, a nie brukowanymi chodnikami z krawężnikami co 200 metrów.
~Kryniu 13-06-2017 10:22
Te śluzy to jedno wielkie nieporozumienie. Dopuszczenie do tego, aby rowery zajeżdżały drogę samochodom i spowalniały ruch. Jak trzeba być ograniczonym umysłowo, żeby takie "cudo" wymyślić i wprowadzić w życie...
~rtyrty 13-06-2017 11:25
a ja map pytanie do władz tej rowerowej stolicy Polski- dlaczego jeszcze nie zrobiono ścieżki rowerowej od grabarowa w kierunku lotniska , przecież od krzyżówki Chłopska z w. Pola tam jest kur....a tak szeroka ulica że aż się prosi o wyznaczenie ścieżek w dwóch kierunkach....... co robi pan Lukaniuk nie widzi możliwości jak zwykle w zdim...
~ 13-06-2017 11:40
a mnie ciekawi dlaczego rowerzyści, szczególnie ci na wypasionych szosówkach łamią prawo drogowe i jeżdżą obok siebie, blokując ruch, a nie jeden za drugim. Drugie pytanie to dlaczego policja na to nie reaguje, wlepiając mandaty i ucząc przy okazji prawa. A wszystkich tych twierdzących że tak zawsze można (bo gdzieś wyczytali w necie, lub kolega im powiedział), odsyłam do prawa o ruchu drogowym, tylko proszę czytać ze zrozumieniem i do końca właściwy artykuł
~Cieplik2 13-06-2017 11:49
Tacy sami kierowcy na rowerach jak i w samochodach,przed godziną widziałem jak samochodowy kierowca wjechał na czerwonym świetle,a monitoring od czego, chyba tylko po to żeby był.
~--.. 13-06-2017 13:01
Do 10:19.Pojęcia to nie masz czytania ze zrozumieniem.Tak jak w innych miastach,w których masz chodniki na których jeździ się jak po stole. Widocznie ze wsi przyjeżdżasz do centrum J.G pojeździć po ulicach. Mam też szosówkę i jeżdżę po ulicach na obrzeżach miasta.Spróbuj poszerzysz horyzont.Ale błyskając inteligencją mówisz,że dzieci, osoby starsze, mniej sprawniejsi fizycznie,amatorzy mają jeździć miedzy samochodami? to idź do lekarza od głowy.Szosowcy to nie 90% wszystkich rowerzystów!.
~ 13-06-2017 14:43
To może kierowcy swoich wspaniałych autek przegonią z ulic tych którzy jeżdżą na motorach , skuterach itp i będzie gitara a pieszych chodzących poza miastem poboczem drogi pogonić do lasu i paniska za wolantami swoich aut będą mieli luksus . Panowie i pnie kierowcy rowerzysta jest takim samym uczestnikiem ruchu drogowego jak WY .
~tato 13-06-2017 14:45
sluzy to sie buduje na rzekach.
~tato 13-06-2017 14:48
wpierw to trzeba nowy asfalt polozyc i dopiero cos malowac.
~ 13-06-2017 15:25
Do 13:01, chyba sam na wsi mieszkasz i miasta nie widziałeś. Te dziadki, dzieci i mniej sprawni jeżdżą chodnikami i nikt ich na jezdni nigdy nie widział. Łamią przepisy i nikt ich za to nie ściga. Oni i tak będą jeździć chodnikami, a nie drogami dla rowerów, bo mają gdzieś przepisy, znaki, przejeżdżanie rowerem po pasach itp. Dla nich nie warto cokolwiek robić, bo im dobrze jest jak jest. A swoimi fantastycznymi udogodnieniami zmusiłbyś innych do jazdy po chodniku, m.in. mnie. Nie mam tak dobrze jak ty i nie mogę ze swojej wsi jechać od razu jezdnią, bo mieszkam w samym centrum miasta. I żeby sobie dojechać na szosówce na fajne drogi za miastem muszę najpierw przejechać pół Jeleniej. I wolę to robić jezdnią, niż chodnikiem. Chociażby dla własnego bezpieczeństwa.
~ 13-06-2017 15:29
Do 11:40 - można jeździć rowerem obok siebie pod warunkiem nie tamowania ruchu. Dodatkowo na skrzyżowaniu i tuż przed nim rowerzysta ma prawo jechać środkiem pasa. Może też wyprzedzać prawą stroną wolno jadące pojazdy. Jeśli masz możliwość bezproblemowego wyprzedzenia rowerzysty, bo nie ma linii ciągłej albo jeszcze lepiej jest obok pas do ruchu w tym samym kierunku (np. na Wolności), to można jeździć obok siebie. I lepiej nie rób z siebie szeryfa drogowego, bo ktoś zadzwoni po policję, a tam Cię naprostują mandatem za stwarzanie niebezpiecznych sytuacji na drodze. Albo jeszcze lepiej, po prostu któryś rowerzysta da Ci w dziób, gdy wyskoczysz i zaczniesz się wygrażać.
~ 13-06-2017 15:35
Do 10:22 - rowerem startuję spod świateł szybciej i jestem po drugiej stronie skrzyżowania wcześniej, niż kierowcy samochodów na pasach obok mnie. I to na górskim, a na szosówce, to już w ogóle niebo a ziemia. Przyspieszenie roweru jest dużo lepsze, niż samochodu od pełnego zatrzymania. Różnice na korzyść samochodu robią się dopiero powyżej 30km/h. Dlatego twój argument jest kompletnie nietrafiony. Śluzy dużo lepiej i szybciej rozładowują ruch, w porównaniu do sytuacji, gdzie rowerzysta próbuje zmienić pas na lewy tuż przed skrzyżowaniem i wtedy faktycznie blokuje ruch. Żaden z jaśnie panów w samochodach nie ma pojęcia, że powinien go wpuścić przed siebie i wymusza pierwszeństwo, zmuszając rowerzystę do zatrzymania na środku jezdni.
~rowerzystaa 13-06-2017 16:11
sluza pod korona 2 tygodnie , po tym czasie na odcinku 100 metrów za sluza wszedzie byla farba , ja pamietam jak to malowali , tzreba byc k...nem zeby na mrozie malowac farba pasy po asfalcie
~Kryniu 13-06-2017 16:13
Drogi Bezimienny z godziny 15:35- Pierwsza rzecz- szybciej ruszysz z miejsca niż samochód? Wolne żarty. Chyba, że masz na myśli czterdziestotonową ciężarówkę. Poza tym start startem, ale ważniejsze jest to, co piszesz dalej (czyli przyznajesz się do blokowania ruchu)- po ruszeniu z miejsca blokujesz samochody, bo jedziesz 20-30 km/h. Fakt, że Ty jesteś z...biaszczy i szybszy niż samochody wcale nie znaczy, że wszyscy rowerzyści tacy są. Trzymajcie się prawej krawędzi jezdni, nie wyprzedzajcie samochodów, które chwilę wcześniej, z wielkim nieraz trudem, wyprzedziły Was, nie jeździjcie po chodnikach, bo one nie są dla Was, a nikt nie będzie miał do Was pretensji.
~do 15:29 13-06-2017 16:29
Tuż po wprowadzeniu nowych przepisów skręciłam samochodem z Karola Miarki na Spóldzielczą. No i ... chłopak ze swoją ci..ą jechał tempem spacerowym (tam trzeba hamować, aby tak jechać) obok siebie. Gdy próbowałam ich wyminąć, zajechali mi drogę i jechali obok siebie przy linii środkowej. Sama jeżdżę na rowerze ale uważam że większość rowerzystów nigdy nie powinno poruszać się po drogach publicznych.
~ssluzzy 13-06-2017 16:59
W krajach cywilizowanych, rozwinietych takie sluzy to normalka i tam niech zerkaja jak one powinny wygladac
~/-/ 13-06-2017 18:08
Rowerzysci jeżdżą wypasionymi rowerami, w wypasionych strojach i innych bajerach, a dlaczego nie chcą mieć dzwonków przy rowerach? Co na to policja? Przecież ścieżki rowerowe to także scieżki dla pieszych. Czy rowerzyści nie myślą o pieszych?
~do 15:35 13-06-2017 18:38
nie strasz nie strasz bo się .... Pisałem czytać dokładnie i do końca. Cyt. "Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się: 1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego" Zwróć uwagę na słowo "zabrania się" i dalej "wyjątkowo". To czy utrudnia jest sprawą ocenną i zawsze można powiedzieć że utrudnia lub zagraża jeśli samochody z tyłu muszą zwolnić do tych 20 km/h bo dwóch w kaskach musi jechać obok siebie manifestując swoją ważność na drodze. Nie robię z siebie szeryfa bo sam jestem rowerzystą, piętnuje to cytując przepisy, może do kogoś dotrze
~do 15.29 13-06-2017 18:43
cd. w poprzednim wpisie pomyliłem adresata, teraz jest już dobrze. Adresat jest przykładem kolarza który coś tam słyszał ale nie do końca. Niestety większość rowerzystów nie zna przepisów ruchu dotyczących rowerów. Jak wprowadzano przepis dopuszczający jazdę bok siebie to w głowach im zostało tylko to że można, ale pod jakimi warunkami to już niekoniecznie. Najlepsze jest to że 90% rowerzystów to także kierowcy samochodów. Dziwne jest to ze na rowerze zachowują się czasem tak żeby jak najbardziej utrudnić życie kierowcom. Taka czysta złośliwość. Stąd mój apel do policji żeby uświadamiać takich podczas kontroli, a opornym i mądralom wręczać mandaty. Argument finansowy jest najskuteczniejszy
~bikssa 13-06-2017 19:16
Czy wyprzedzasz pojedynczego rowerzyste czy 2 jadacych obok musisz wykonac dokladnie takis am manewr wyprzedzania z tym ze jak jedzie jeden rowerzysta to kierwcy robia to najczesciej na grubosc lakieru. Jeden czy dwoch rowerzystow powoduja takie samo ograniczenie ruchy dla samochodow z tym ze we 2 sa o wiele bezpieczniejsi wlasnie z powodu wyprzedzajacych nie z godnie z przepisami ...
~ehh 13-06-2017 19:21
Niech rowerzyści zaczną płacić akcyzę na budowę dróg i przejazdów dla rowerów. Większość tych rowerzystów to egoiści, którzy tylko spowalniają oraz zmieszają przepustowość takich skrzyżowań, więc samochody i autobusy! stoją dłużej i kopcą. A p...larz król i władca uciśniony przeciska się pomiędzy stojącymi pojazdami, po czym zajmuje miejsce przodzie (o i teraz jest zadowolony) pomarańczowe, zielone i rusza zanim na p...łuje do 50 km/h to tylko parę aut zdąży przejechać na cyklu zielonego światła. Drogi są zbudowane i przeznaczone dla samochodów !! Więc wara od tego rowerzystą niech się cieszą że pozwolono im korzystać z drogi i niech pamiętają że są tylko dodatkiem i z kupom stali to szans nie mają. Cecie jeździć to płacić i czekać aż wybudują. A ta kasa z tych śluz mogła pójść na dziury.
~ 13-06-2017 19:47
Do 19:21 typowe burackie podejście. Nie zapominaj, że po wyjściu ze swojego bolidu też masz tylko 2 nogi, stajesz się pieszym i uważaj, żeby prawo silniejszego nie zaczęło obowiązywać na chodnikach. Ciekawe jakie szanse z rowerzystą będziesz miał na chodniku jako pieszy, gdy już wszystkich tam wygonisz. Wtedy ja ci napiszę, że jako pieszy nie płacisz akcyzy na budowę chodników i z kupą aluminium/karbonu nie masz szans. Pierwszy był człowiek, a nie samochód i zawsze pieszy będzie miał pierwszeństwo i będzie bardziej uprzywilejowany, niż buracy w samochodach.
~do bikssa 13-06-2017 19:49
chyba nie wiesz co piszesz. gdyby tak było to nie byłoby zakazu, podkreślam zakazu jazdy obok siebie. Zakaz jest, z warunkowym dopuszczeniem. Wystarczy zwykły zdrowy rozsądek i obserwacja żeby stwierdzi że to co piszesz to bzdura. Przykład droga do Szklarskiej gdzie przepis jest nagminnie łamany. Droga na tyle szeroka że można bezpiecznie wyprzedzić (zachowując odstęp powyżej 1 m) rowerzystę nie wjeżdżając na przeciwny pas. Ruch jest płynny. Ale wystarczy że jedzie obok siebie 2-3 mądrali w obcisłych kolorowych gatkach, którym się wydaje że są panami szosy, aby w minutę powstał zator. A wystarczyła by zwykła kultura ruchu, a nie złośliwość. Takich dróg jest u nas dziesiątki . No ale winny będzie zawsze tłumaczył po swojemu, nawet jeśli z logiką to ma niewiele wspólnego. Mandatu życzę.
~ 13-06-2017 19:52
Do idioty, który uważa, że jazda parami to blokowanie ruchu. Załóżmy 2 sytuacje - sytuacja 1 - droga z jednym pasem ruchu w obu kierunkach. Sznur samochodów z przeciwka i dwóch rowerzystów obok siebie przed tobą. Problem, bo nie masz jak ich wyprzedzić, więc się wkurzasz. Sytuacja 2 - ta sama droga - jeden rowerzysta przed tobą i sznur samochodów z przeciwka. Zgodnie z prawem nie możesz go wyprzedzić, bo nie zachowasz przepisowego odstępu 1m przy wyprzedzaniu. Czyli prawnie sytuacja nie różni się od pierwszej. A w praktyce jak jest? Wyprzedzasz na siłę, nie zmieniając w ogóle pasa ruchu i wymuszając na rowerzyście ucieczkę na pobocze. Łamiesz prawo i narażasz rowerzystę na niebezpieczeństwo. Jazda parami jest bezpieczniejsza i prawie nigdy nie tamuje ruchu bardziej, niż jazda w pojedynkę.
~ 13-06-2017 19:59
Do 16:13 "nie wyprzedzajcie samochodów, które chwilę wcześniej, z wielkim nieraz trudem, wyprzedziły was" Tak, to jest moja ulubiona sytuacja. Najczęściej na skrzyżowaniu Wolności z Marcinkowskiego. Jadę rowerem Wolności, widzę czerwone przed sobą, więc przestaję p...łować i dotaczam się powoli do skrzyżowania, żeby nie musieć przed zmianą na zielone się zatrzymywać i móc błyskawicznie ruszyć. Rzadko który k...n w samochodzie za mną wytrzyma napięcie. Większość wyprzedza mnie 10 metrów przed światłami i gwałtownie hamuje mi przed nosem, zmuszając do wypinania z p...łów i zatrzymania. Genialne, płynność ruchu po prostu książkowa. Niecierpliwi durnie. Nie macie pojęcia co to płynna jazda i oszczędzanie paliwa. Mądry kierowca prawie nie musi korzystać z hamulca.
~do 19.52 13-06-2017 20:04
widać jaka kultura na drodze taka i w necie. Mam nadzieję że, skoro nie rozumiesz przepisów to jakiś wkurzony kark z ciemnego BMW kiedyś cię nauczy właściwego zachowania.
~ 13-06-2017 20:10
Do 19:52 - czekam na takiego. Z przyjemnością wezmę udział w jego osadzeniu w zakładzie karnym za samowolne wymierzanie sprawiedliwości na drogach i interpretację przepisów po swojemu.
~ 13-06-2017 20:18
hehe, w necie to każdy odważny. Kończę dyskusję i mam nadzieję że do kogoś mniej zacietrzewionego i bardziej rozsądnego coś dotarło z tej pisaniny. I daruj sobie wyzwiska - ktoś taki jak ty nie jest w stanie mnie obrazić. Zazwyczaj przejmuję się opiniami ludzi których szanuję.
~>101-17.adsl.inetia.pl 13-06-2017 22:35
"Do 19:52 - czekam na takiego. Z przyjemnością wezmę udział w jego osadzeniu w zakładzie karnym" - Tak jak pisałem wcześniej typowy p...larz - egoista pan i władca. Życzymy ci żebyś się doczekał, ale to raczej to on ciebie (rowerowy kamikadze) osadzi w drewnianej skrzynce zakopanej pod ziemią i nakrytą kamieniem a jego to prokurator osadzi w zakładzie karnym. Więc dwóch idiotów na drodze mniej czyli + dla wszystkich. Sam też jeżdżę rowerem ale nie wywyższam się i żadnych problemów nie mam oraz nie potrzebuje żadnych śluz dla rowerowych piz... e czek.
~ 14-06-2017 21:38
Sam jestem zapalonym bikerem, ale z ręką na sercu, krew mi się gotuje, jak jeżdżą szosowi. Nawety w pojedynkę środkiem pasa. Rozumiem, że drogi dziurawe szczególnie po prawej stronie,ale to nie upoważnia do blokowania pasa i wymachiwania pięścią wyprzedzającym kierowcom. Zjedź gamoniu ze środka szosy albo trenuj gdzie indziej, gdzie warunki na to pozwalają. Grupowo, jeśli to nie oficjalny trenng z obowiązkowym autem z tyłu,to już w ogóle masakra. I co najgorsze, takich śmieciarzy, rzucających puste opakowania po batonach i żelach byle dalej od siebie, to powinno się kierować na sprzątanie poboczy. Niestety, takich was jest coraz więcej i reputacja wali po ogóle

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group