Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8140
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co obejmuje autocasco?

Piątek, 31 maja 2019, 14:28
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 czerwca 2019, 10:44
Autor: WD
Jelenia Góra: Co obejmuje autocasco?
Fot. TS
Ubezpieczenie autocasco należy do polis dobrowolnych, które jednak są chętnie wybierane przez polskich kierowców. Dane Polskiej Izby Ubezpieczeń z końca grudnia 2017 roku wskazują, że takich polis było wówczas 6,37 mln.[1] Dla kogo jest przeznaczone takie ubezpieczenie i jaki jest dokładnie jego zakres?

@Autocasco – co obejmuje?

O ile w przypadku ubezpieczenia OC zakres polisy jest zawsze dokładnie taki sam, o tyle w przypadku AC u każdego ubezpieczyciela zakres ten może wyglądać zupełnie inaczej. Dodatkowo zakłady ubezpieczeń dzielą swoją ofertę na różne pakiety, które klient może dopasować do swoich potrzeb. Nie można zatem powiedzieć, że autocasco zawsze będzie obejmować dane ryzyka – może, o ile wybierzesz odpowiednią polisę. Dlaczego warto wykupić to ubezpieczenie? Tylko w 2017 roku, jak informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ubezpieczyciele wypłacili z polis AC odszkodowania na kwotę 4,2 mld złotych przy 6 mld złotych wypłaconych z polis OC, których przynajmniej na koniec 2017 roku było czterokrotnie więcej.[2] Pamiętaj, że kluczowym elementem polisy są wyłączenia, które możesz znaleźć w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zapoznaj się z nimi, aby mieć pewność, że kupujesz polisę, która spełni twoje oczekiwania. Miej na uwadze również i to, że AC może nie być dostępne dla każdego pojazdu. Ubezpieczyciele mogą określić, jaki może być jego maksymalny wiek. Najczęściej będzie to 10 czy 15 lat, ale np. Allianz pozwala wykupić autocasco nawet dla pojazdów, które mają 18 lat.

Oto, co może obejmować ubezpieczenie autocasco:

- Kradzież pojazdu – według danych Głównej Komendy Policji w 2018 roku stwierdzono w Polsce 8 745 przestępstw polegających na kradzieży samochodów.[3] Biorąc pod uwagę, że po polskich drogach jeżdżą miliony aut, ryzyko wydaje się być niewielkie. Tutaj jednak należy brać pod uwagę to, jakie auto posiadamy. Jeśli nasz samochód jest wart 100 tysięcy złotych, to jego utrata może być bardzo kosztowna. Mając wykupione ubezpieczenie, możesz otrzymać odszkodowanie.
- Uszkodzenie pojazdu wynikające ze zderzenia z innymi pojazdami, ze zwierzętami czy z osobami.
- Uszkodzenie lub zniszczenie pojazdu dokonane przez osoby trzecie.
- Kradzież dodatkowego wyposażenia samochodu.
- Zniszczenie pojazdu w wyniku działania sił natury.
- Zniszczenia od pożaru lub wybuchu.
- Samochód zastępczy na czas naprawy pojazdu.

Oczywiście zakres polisy uzależniony jest od tego, na jaki się zdecydujesz. Może być on szerszy, a może być węższy. Musisz sobie zdawać sprawę również z wyłączeń odpowiedzialności, kiedy to ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. AC nie obejmuje m.in. szkód powstałych:
- z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa,
- w wyniku używania pojazdu jako narzędzia przestępstwa,
- w razie użytkowania pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem,
- podczas kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
- w autach nielegalnie sprowadzonych do Polski,
- z bieżącej eksploatacji.[4]

To tylko przykłady. Jak wspomnieliśmy, kompletną listę wyłączeń twojego ubezpieczenia autocasco
znajdziesz w OWU.

@Autocasco – czy warto?

Autocasco najczęściej wybierają właściciele aut nowych bądź tych o wysokiej wartości. Chociaż tak naprawdę będzie ono wartością dodaną dla wszystkich posiadaczy samochodów. Nie chodzi tutaj wyłącznie o ryzyko kradzieży pojazdu, ale również o ewentualne inne szkody, których koszty naprawy mogą być bardzo wysokie.
Polisę autocasco można w szybki i wygodny sposób obliczyć na stronie Allianz Online przez kalkulator OC i AC .

______________________________
[1] Polska Izba Ubezpieczeń, Ubezpieczenia w liczbach 2017 - Rynek ubezpieczeń w Polsce, [dostęp: 23 marca 2019], https://piu.org.pl/wp-content/uploads/2018/04/ubezpieczenia-w-liczbach-2017.pdf.
[2] Ponad 10 miliardów złotych dla kierowców po wypadkach, „TVN 24”, 28 lutego 2018 [dostęp: 23 marca 2019], https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/oc-ac-wartosc-wyplaconych-odszkodowan-wzrosla-w-2017-o-ponad-6-proc,818706.html.
[3] Raport 2018 – utracone pojazdy, „Statystyka policji”, [dostęp: 23 marca 2019], http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/kradzieze-samochodow/170816,Raport-2018-utracone-pojazdy.html.
[4] Wanda Życińska-Myszka, Przed czym chroni a przed czym nie ubezpieczenie autocasco?, „Rzecznik Finansowy”, [dostęp: 23 marca 2019], https://rf.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi/ubezpieczenia-majatkowe-pojazdow-autocasco-ac/Przed_czym_chroni_a_przed_czym_nie_ubezpieczenie_autocasco___1519.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
686
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
43%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Interwencja na Podwalu
 
112
Palił się komin
 
112
Zmarł po wybuchu
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group