Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 5293
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co nowego w Strefie Płatnego Parkowania

Piątek, 15 lutego 2019, 9:10
Aktualizacja: Niedziela, 17 lutego 2019, 21:46
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Co nowego w Strefie Płatnego Parkowania
Fot. Przemek Kaczałko
Po nieudanej próbie pod koniec poprzedniej kadencji (uchwałę w sprawie Stefy Płatnego Parkowania zakwestionował wojewoda), radni nowej kadencji pochylili się nad projektem, który uwzględniał zastrzeżenia organu nadzoru. Po krótkiej dyskusji większość przyjęła zmieniony akt prawa miejscowego.
Projekt uchwały uwzględnia nowoczesne i powszechnie wykorzystywane sposoby płatności, w tym transakcje bezgotówkowe, oraz przygotowanie Strefy Płatnego Parkowania do obsługi w sposób nie wymagający od parkujących ujawnienia biletu parkingowego w pojeździe. Wymóg ten został uznany przez Wojewodę Dolnośląskiego oraz Najwyższą Izbę Kontroli jako niezgodny z prawem oraz
wykraczający poza ustawową delegację dla Rady Miejskiej - mówił Norbert Łukaniuk, dyrektor MZDiM.
Z uwagi na potencjalny wzrost kosztów obsługi SPP, związany z większym zaawansowaniem technicznym urządzeń służących do obsługi SPP, jak również ze względu na czynniki ekonomiczne zaistniałe od roku 2004 (uchwały, która ustalała poprzednią stawkę - red.) proponuje się nieznaczny (z 2,00 zł do 2,40 zł za pierwszą godzinę) wzrost stawek opłaty jednorazowej za parkowanie - kontynuował dyrektor, który poinformował także, że zmiana stawek związana jest również z odejściem od rozwiązania zakładającego osobne abonamenty dla mieszkańców SPP i dla mieszkańców Jeleniej Góry na rzecz jednego abonamentu dla mieszkańców Jeleniej Góry.
W zamierzeniach projektu uwzględniono preferencyjne stawki abonamentowe dla pojazdów niskoemisyjnych (hybrydowych), realizując zamierzenia ustawodawcy w zakresie polityki ograniczenia emisji spalin w centrach miast - dodał N. Łukaniuk.

W trakcie dyskusji Hubert Papaj (klub Zadbajmy o miasto) zwrócił uwagę na 20-procentową podwyżkę cen, z związku z czym jego klub jako jedyny głosował przeciwko proponowanej uchwale. Z kolei Anna Korneć-Bartkiewicz (klub PiS) apelowała, aby wyznaczyć miejsca parkingowe dla osób z małymi dziećmi, czego dyrektor MZDiM nie wykluczył i zadeklarował przeanalizowanie możliwości w tym zakresie.

Dyrektor MZDiM zwrócił też uwagę, że proponowane stawki nie są maksymalne, bowiem ustawa zezwala na 3,37 zł za godzinę parkowania, a kara dla "gapowiczów" może wynieść 240 zł, a w Jeleniej Górze ma to być 50 zł. Ukłonem w kierunku osób podwożących rano dzieci do szkół i przedszkoli, w centrum miasta ma być też zmiana godzin konieczności wnoszenia opłat - SPP nie będzie już obowiązywać od godz. 8:00, lecz od 8:30.

W głosowaniu 19 radnych było "za" nową uchwałą, 3 przeciw (Miedziński, Ładziński, Papaj).

Twoja reakcja na artykuł?

5
13%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
7
18%
Złości
23
61%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1391
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group