Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 6504
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co na budowie obwodnicy?

Sobota, 14 kwietnia 2018, 7:13
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 15:13
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Co na budowie obwodnicy?
Fot. Paweł Guszała
Ponad 6 miesięcy minęło od momentu podpisania umowy pomiędzy władzami Jeleniej Góry a przedstawicielami warszawskiej firmy Budimex na realizację II etapu obwodnicy południowej naszego miasta. Co udało się zrobić w tym czasie? Byliśmy na placu budowy.

Przypomnijmy. Do drugiego kwartału 2019 roku za prawie 52 mln zł ma powstać nowa droga o długości 5 km i 295 m. Składać się będzie naprzemiennie z jednego lub dwóch pasów ruchu w danym kierunku. Droga zaczynać się będzie rondem na ulicy Wrocławskiej, tuż za węzłem Grabarów. Później kierowcy będą mogli przejechać przez most nad Radomierką i pojadą prosto aż do skrzyżowania z ulicą Dzierżonia. W tym miejscu powstanie kolejne rondo. Następnie trasa znów przebiegać będzie przez teren niezabudowany do ulicy Trzcińskiej, gdzie zostanie wybudowane skrzyżowanie. Ostatni odcinek nowej obwodnicy znów połączy się z drogą krajową nr 3 tuż przed granicą miasta z Gminą Janowice Wielkie.

Droga na obwodnicy będzie dostosowana do nośności prawie 12 ton na oś i prędkości projektowej 70 km/h. Szerokość jezdni wyniesie łącznie 7 metrów (2 razy po 3,5 metra), z dodatkowym pasem ruchu o szerokości 3,5 metra. Wybudowane zostaną przepusty gospodarcze, które ułatwią przejazd nad ciekami wodnymi i migrację dzikiej zwierzynie. Postawione zostaną separatory i ekrany akustyczne.

Na przełomie 2017-2018 roku udało się zdjąć warstwę wierzchnią ziemi i przygotować teren pod budowę drogi. W tym samym czasie trwały prace nad powstaniem dwóch mostów. Wykonano większość robót kolizyjnych, czyli przebudowano linie średniego napięcia i gazociągi. Stan zaawansowania robót przy budowie obwodnicy inżynierowie oceniają na około 24 proc.. W najbliższym czasie mają być kontynuowane prace ziemne, na przyczółkach i obiektach mostowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (51) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group