Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 2934
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ciepły kąt na mroźne noce. Dla trzeźwych bezdomnych.

Czwartek, 17 listopada 2011, 8:58
Aktualizacja: 8:59
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Ciepły kąt na mroźne noce. Dla trzeźwych bezdomnych.
Fot. Angela
Rozpoczęła się przebudowa części pomieszczeń w Schronisku im. Św. Brata Alberta w Jeleniej Górze na nową noclegownię, która będzie gotowa za około 10 dni. Dzięki temu bezdomni mężczyźni będą mogli spędzić zimowe noce w ciepłych pomieszczeniach. Koszt przystosowania obiektu to około 15 tys. zł, które przekazała jedna z jeleniogórskich firm.

O tym, jak bardzo potrzebna jest w Jeleniej Górze taka noclegownia najlepiej wiedzą jeleniogórscy strażnicy miejscy, którzy co roku w okresie zimowym zabierają wieczorami i nocami po kilkadziesiąt osób w roku, w tym z zsypów na śmieci, na klatek schodowych, pustostanów, ale i z parków, ławek czy ulic.

Do tej pory strażnicy miejscy przywozili takie osoby do Schroniska im. Św. Brata Alberta, ale tam często brakowało miejsc. W tym roku z inicjatywy placówki i przy pomocy prezydenta Marcina Zawiły udało się znaleźć sponsora, który przekazał 15 tys. zł na materiały budowlane. Roboty wykonują pensjonariusze schroniska.

– Po zakończeniu remontu będziemy mogli przyjąć około 30 osób, które nie kwalifikują się do schroniska, bo w dzień mają gdzie przebywać lub nie chcą stosować się do naszego regulaminu, w tym nie chcą pracować na rzecz schroniska itp. Bezwzględną zasadą korzystania z noclegowni będzie trzeźwość – mówi Andrzej Bednarski, kierownik Schroniska im. Św. Brata Alberta w Jeleniej Górze.

Noclegownia będzie czynna od około godz. 17.00 do rana. Będzie w niej łazienka, a jeśli wystarczy pieniędzy, osoby korzystające z noclegowni będą rano dostawały ciepłą zupę. Andrzej Bednarski podkreśla jednak, że noclegownia w schronisku będzie rozwiązaniem tymczasowym. W przyszłości miasto będzie musiało pomyśleć o innym, większym lokum na ten cel.

W ostatnich dniach zakończył się remont i docieplenie elewacji niemal całego budynku schroniska, który kosztował około 20 tys. zł. Część pieniędzy przekazał na ten cel Polsko – Niemiecki Krąg Przyjaciół Jelenia Góra – Aachen. Dzięki temu znacznie zmniejszą się koszty ogrzewania obiektu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group