• Wtorek, 17 września 2019
  • Godz. 15:08
  • Imieniny: Justyny, Franciszka, Roberta
  • Czytających: 7603
  • Zalogowanych: 21
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Cieplice przyszłości: skarbiec śląski i szybki tramwaj

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 21 października 2010, 7:55
Aktualizacja: Piątek, 22 października 2010, 7:33
Autor: Agrafka
29 IV 1969 rok: Pożegnanie tramwaju na przystanku przy ul. 1 Maja. Czy po ponad 40 latach z pobliskiego torowiska kolejowego ruszy nowoczesny tramwaj w kierunku Cieplic?
Fot. TEJO
Na wtorkowym spotkaniu w cieplickim Hotelu Caspar zorganizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Cieplic, nowe pomysły na rozwój uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry przedstawił Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego oraz Marcin Zawiła poseł i kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta.

Stanisław Firszt, były szef Muzeum Karkonoskiego, będący od dwóch lat dyrektorem Muzeum Przyrodniczego, przedstawił zarys historii Cieplic oraz muzeów w naszym regionie. Przedstawił plan przeniesienia zbiorów z Muzeum Przyrodniczego w Parku Norweskim do zespołu zabudowań pocysterskich, których remont rozpocznie się wiosną przyszłego roku.

Dyrektor Firszt pragnie również odtworzyć Skarbiec Śląski, czyli zbiory cieplickie, jakie niegdyś znajdowały się w rodzinie Schaffgotschów. Część zbiorów zachowała się u pijarów, część wywieziono z Cieplic w latach 50. XX wieku do innych muzeów w Polsce. Odzyskanie eksponatów nie jest możliwe, ale w grę wchodzi wypożyczenie lub też urządzenie ekspozycji multimedialnej.

– Zawsze zwracałem uwagę na to, że trzeba wracać do początku historii tych terenów i pokazywać, czym były zbiory cieplickie, które są najstarszymi zbiorami na Dolnym Śląsku. Niegdyś były tak potężne, że nazywano je Skarbcem Śląskim. Powstawały one bowiem 200 lat i było ich setki tysięcy. Zbiór składał się zarówno z dokumentów, biblioteki, jak i militariów, dzieł sztuki, numizmatów, minerałów. Przyroda stanowiła jedynie małą część tychże zbiorów – powiedział Stanisław Firszt.

Za około dwa tygodnie odbędzie się kolejne spotkanie Stowarzyszenia Miłośników Cieplic ze Stanisławem Firsztem, dyrektorem Muzeum Przyrodniczego, na którym przedstawi więcej informacji na temat urządzenia muzeum po przeprowadzce, oraz zbiorów jakie mają się w nim znaleźć.

Na spotkaniu w „Casparze” swoją wizję Cieplic przyszłości przedstawił także Marcin Zawiła, poseł i kandydat PO na prezydenta. Zaprezentował m.in. pomysł usprawnienia systemu komunikacyjnego poprzez uruchomienie szybkiego tramwaju, szynobusu, który jeździłby z Jeleniej Góry, przez Cieplice do Jakuszyc. Otwarcie linii usprawniłoby także turystykę na tym obszarze oraz ułatwiłoby utworzenie nowych miejsc pracy poprzez budowę w Cieplicach nowych hoteli oraz sanatoriów.

Marcin Zawiła omówił również kilka propozycji na oczyszczenie Cieplic z nadmiernej ilości toksyn poprzez współpracę z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej, współfinansowanie wymiany starych urządzeń ciepłowniczych, a także zaostrzenie prawa związanego z paleniem w piecach śmieciami i innymi trującymi odpadkami.

Hubert Papaj, obecny na spotkaniu szef rady miasta, poinformował, że wybory do rady dzielnicy odbędą się 22 lutego 2011 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39) Dodaj komentarz

~ninja 21-10-2010 8:09
Spotkania są we wtorki, a nie poniedziałki ;)
~do redakcji 21-10-2010 8:18
Proszę rozwinąć temat: dlaczego zbiory Schaffgotschów wywiezione po wojnie są obecnie nie do odzyskania. Klerowi komisja oddała z nawiązką to może Pan Poseł Ziemi Jeleniogórskiej postara się by wróciło "to co nasze"! MS
zbynyk 21-10-2010 8:28
A jak nazywa się to stowarzyszenie: Stowarzyszenie Miłośnicy Cieplic czy też Stowarzyszenie Miłośników Cieplic ?
~ninja 21-10-2010 8:31
Swoją drogą pomysły Pana Zawiły wydają się całkiem ciekawe. Powstanie kompleksu sanatoryjno-wypoczynkowego pomiędzy ul. Lubańską a Wojcieszycami to strzał w 10! Na tym odcinku miała by też powstać stacja szynobusu, co w połączeniu z planowanym parkingiem obok fabryki okien Astol dało by szansę na sprawne przemieszczanie się turystów ze stacji, poprzez parking i "klubową" do centrum cieplic i co istotne wyremontowanego zespołu pocysterskiego, a z kolei w drugą stronę turyści mogli by jechać do szklarskiej i Jakuszyc na narty. Kolejny przestanek to "celwiskoza" co usprawniło by komunikację do przemysłowej części cieplic. Z kolei kolejnym świetnym pomysłem to przystanek za kościołem garnizonowym, aby nie trzeba było cofać się z dworca PKP do centrum. Wg. mnie ciekawa wizja rozwoju regionu.
~pkp82 21-10-2010 8:39
Zawila juz nie wie co ma obiecywac... :)) teraz nam szybki tramwaj wybuduje !! :) Element kampanii wyborczej skierowany do mieszkancow Jeleniej Gory - Cieplic. Ale oczywiscie, skomunikowanie obu dzielnic jest bardzo istotne...ale lepiej przyszla poludniowa obwodnica, lub Wolnosci puscic szybki autobus z "Pod Korona" na "Podwale" lub b. "Plus" kursujacy co 15 minut (najlepiej Kry-cha) i otworzyc Karola Miarki jako droge alternatywna do przyszlej obwodnicy i obecnej ul. Wolnosci.
~ 21-10-2010 9:21
Dlaczego tramwaj (a raczej pseudotramwaj, lub po prostu szynobus), a nie trolejbus?
~sten 21-10-2010 9:25
Jakie miłe spotkanie : S. Firszt, były dyrektor Muzeum Karkonoskiego i M. Zawiła, mąż obecnej dyrektor tego muzeum.
~KIK 21-10-2010 9:38
Jelenia Góra bez turystów nie ma prawa bytu. Wszelkie działania związane z ich obsługą i stworzeniem nowych atrakcji są ważniejsze od zwalniania z podatków kolejnego przedsiębiorcy, który po wakacjach podatkowych przerzuci swoją działalność do innych krajów trzeciegio Świata. Jeśli umiejętnie przyciągniemy turystów, mieszkańcy sami stworzą sobie miejsca pracy w ich obsłudze i będą mieli szansę na rozwój. Brawo Panie Marcinie, jak najwięcej wędek, a ryby sami sobie złowimy
~emeryt drogo 21-10-2010 10:08
bajer, bajer , bajer, to nie kiełbasa wyborcza tylko parówka z taniego marketu
~rat 21-10-2010 10:27
tramwaj? tak... ale pod warunkiem, że będzie to tramwaj dwusystemowy, a torowiska doprowadzone zostaną do centrum i na Zabobrze... bo sam szynobus będzie tylko protezą...
~ja 21-10-2010 10:47
interesuje mnie analiza kosztów tego przedsięwzięcia (szynobus). Jeśli wizje roztaczane przez p.Zawiłę mają pokrycie w możliwościach finansowych miasta to nie ma się nad czym zastanawiać. Druga sprawa to połączenie Jeleniej z Karpaczem i Szklarską stałymi i tanimi połączeniami. Jeśli coś takiego wypali będziemy mieli superkurort - dla kazdego coś miłego.
~cerber 21-10-2010 11:52
Dlaczego pan Zawiła nie wspomina o zaklepaniu juz przez radnych likwidacji szesciu linji autobusowych.Uchwaliła to rada gdzie większosc ma PO.Całe Cieplice,Piechowice i Podgórzyn zostaną pozbawione bezpośredniego połączenia z dworcami PKP i PKS.Jak będa dostawali się do uzdrowiska kuracjusze przyjezdrzający do nas pociągami i autobusami. Nie wszyscy wszak tak jak nasi rajcy poruszaja sie samochodami.Kiedy czytam jak to ma wyglądac po zmianach ,to włos sie na głowie jeży.Widac że decyzje podejmowali ludzie na codzień nie korzystający z komunikacji miejskiej.A tu nasz kandydat na prezydenta snuje wizje rodem z kosmosu i opowiada o tramwajach co obnaża całkowicie jaka jest jego znajomośc tego tematu.A przeciez jako mieszkaniec Cieplic powinien cos wiedziec na ten temat.Z jego wypowiedzi wnioskuje że nie często pordróżuje czerwonymi autobusami i snuje wizje całkowicie nie przystające do rzeczywistosci.
~tola 21-10-2010 12:49
dla mnie na rozwój turystyki Cieplic jak również Jeleniej Góry jest zbudowanie scieżki rowerowej i spacerowej wzdłuz drogi obok stawów podgórzyńskich, aż do samego sobieszowa i połaczyć z Cieplicami. Sa to napewno mniejsze nakłady finansowe niż szynobusy i inne nie stworzone rzeczy. rowerzyści nie maja gdzie jezdzić, a kuracjusze chetnie poszliby na dłuższy spacer....ilez mozna chodzić po parku.
~omis 21-10-2010 12:57
a ja myślę że Zawiła wie co zrobić aby Jelenia Góra mogła się rozwijać - nie tak jak obecny prezydent miasta, który twierdzi, że po 2013 roku nie będzie już funduszy
~bang 21-10-2010 13:12
będą...ale znacznie zredukowane.
~Tryton 21-10-2010 13:16
wyciśnijmy teraz z obietnic co się da... uruchomienie tramwaju przy całym szacunku do jego zwolenników, przekracza możliwości miasta, jedynie sejmik mógłby się czegoś takiego podjąć, więc obiecywanie czegoś takiego przez kandydata na prezydenta miasta to trochę "obiecywanie Niderlandów" z resztą co do opłacalności uruchomienia takiego tramwaju miałbym pewne wątpliwości. Przeniesienie zbiorów muzeum do nowej wyremontowanej siedziby to pomysł i zasługa obecnej ekipy. O powrocie dzieł sztuki z innych muzeów z góry nie ma mowy. Budowa nowych hoteli i sanatoriów też nie zależy od prezydenta, tylko od prywatnych przedsiębiorców, jak ich do tego przekonać? Będzie ciężko, już teraz nie kwapią się oni z zagospodarowywaniem już zakupionych gruntów (np. teren pod wałami, czy teren byłego szpitala) a nie kwapią się, bo widać już teraz nie widzą w tym dobrego interesu. Czy nagle zobaczą go, po wyborze nowego prezydenta... śmiem wątpić.
~Wiem 21-10-2010 15:02
Zawila przestan pieprzyc farmazony ludziom .A co nie ma polaczenia z tymi miescinami. Wszystko jezdzi puste bo drogie a pan glupoty wciska ludziom o budowie sanatorium. Kto ma wybudowac .Pan jako prezyden . To oszukancza kampania i balamucenie ludzi.Jaki tramwaj co PKS i MZK do likwidacji???!!!.Takie bzdury to mozna dzieciom na dobranoc wciskac !!!.Cala ta wasza kampania to stek bzdur i bredni bez pokrycia !!!!.Nie oszukujmy sie nic nie macie do zaoferowania i piepszenie bajek to dobry kit do okien taki sam jak PO wscy kandydaci.Stare wysluzone twarze bez polotu i charyzmy bazujecie na wladzy gornej liczycie na przelozenie w dolach . Liczcie mocno !!!!.Panie Zawila traci pan osobowosc i chyba nadszedl kres pana i razem z Kusiakiem czas przejsc na polityczna emeryture !!!!!.Ach i zabrac pania Czernow !!!!!!!!!.
~iti 21-10-2010 15:07
Fantastyka -to jest dobre dla dzieci,młodzieży ,a nie dla ludzi.Tramwaje do Cieplic,lotnisko pod Cieplicami,statki pasażerskie białej żeglugi na Kamiennej (trzeba tylko poszerzyć i pogłębić jej koryto-a propos koryta).Może w przyszłości lądowisko dla wahadłowców w drodze na Marsa (to też turystyka ,ale przyszłóści).Picować to można dzieci a nie nas.My w Cieplicach chcemy spokoju ,czego też szukają kuracjusze.Cieplice to przecież uzdrowisko ,a nie stacja wypadowa dla turystów tak jak Karpacz ,czy Szklarska Poręba.Odwalcie się z turystami (hałaśliwymi) od Cieplic.Nasza dzielnica ma być oazą spokoju i ciszy dla kuracjuszy, w otoczeniu zadeptywanych osiedli i miasteczek na wzór przysłowiowej ul.Marszałkowskiej lub Krupówek w Zakopanem.Won z tymi pomysłami z Cieplic!!!
wupe 21-10-2010 15:13
"Marcin Zawiła omówił również kilka propozycji na oczyszczenie Cieplic z nadmiernej ilości toksyn poprzez współpracę z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej(...)" PEC Jelenia Góra już nie istnieje(z nazwy), teraz nazywa się Energetyka Cieplna Opolszczyzny Jelenia Góra
~Obywatel 21-10-2010 15:44
Dajcie ludziom godną prace i płace to przestaną palić odpadami w piecach i będzie ich stać na zakup odpowiedniego ekologicznego paliwa lub płacenie abonamentu za ciepło z ECO (Dawny PEC).
~Tomwoj 21-10-2010 15:57
Tramwaj czemu nie.. Co do MZK to jak wiadomo mają likwidować parę linii autobusowych. Jak wiadomodo każdej linii są dotacje dla mzk ale takie linie jak 27,29 czy podobne to jakaś porażka bo to parę dublujących kursów z paroma kursami gdzie trzeba płacic za nie tyle co za inne linie częściej jeźdzące. Powinne być dwie lub trzy główne linie na osi Sobieszów, Orle, Cieplice, Jelenia Góra centrum Zabobrze. I powinny razem jeździć z częstotliwością od ok. 7-10minut do 15-20 minut zależnie od pory dnia a reszta linii powinna być podpięta pod te główne liniie z systemem przesiadkowym,.. Zrobić bilety czasowe przesiadkowe i problem z połączeniem w kotlinie się rozwiąże szybko.......
~s. 21-10-2010 16:05
Chcecie zbiory muzealne ? Nie pełnomocnik spadkobierców Schaffgotschów wytoczy proces państwu polskiemu o zagarnięcie majątku rodziny. Wygrywa proces i przekazuje zbiory do Cieplic. Fajnie by było. A tramwaj to humbuk.
~miłościk cieplic 21-10-2010 16:20
Ten szybki tranwaj to niezły humor, marzenia stefka burczymuchy. Panie Zawiła nie ośmieszaj się Pan, oszczędz waś wstydu. Od kiedy to takie zainteresowanie Cieplicami, a do tej pory to WIELKIE NIC!!!!!!!!!!!! NIcpoń z Pana i leń. Wystarczy poczytać to Pana sprawozdanie poselskie żeby się przekonać coś Pan zrobił.
~dama 21-10-2010 16:31
Byłam na tym spotkaniu i słyszałam z ust Pana Dyrektora i Pana Posła ,że powrót ,przynajmniej części zbiorów do Cieplic jest możliwy.Wymaga to, jak mówili czasu,wielu działań ,wsparcia władz lokalnych,wsparcia społeczności lokalnej,a przede wszystkim stworzenia dla tych zbiorów godnych i odpowiednich warunków.Mam nadzieję,że to się uda ,bo pamiętam jeszcze trochę tych zbiorów,które były eksponowane w budynku dyrekcji uzdrowiska w latach 60-tych xx wieku.Słowa te kieruję do ~s.
~v8 21-10-2010 18:09
Ta tramwaj, to nawet nie kiełbasa wyborcza tylko SF.
~Ło matko! 21-10-2010 20:24
Ja Wam wybuduję metro napowietrzne, port jachtowy na Szybowcowej i skocznię narciarską czteropasmową na Bobrze.O stadionie już nie wspomnę.Ino wybierzcie tylko mnie! Już ja Was załatwię! O pardon.Już ja Wam załatwię,miało być.
~Och ... 21-10-2010 20:36
Z niektórych wpisów można wnioskować, że piszą je osoby które nie były na tym spotkaniu a chcą jedynie dokopać np. kandydatowi na prezydenta i wypisują totalne bzdury.Jeślibyście państwo byli to dowiedzielibyście się dlaczego była mowa o tzw.tramwajach, o turystyce, ekologi. I pomysły pana Zawiły nie są takie złe. Spotkanie było bardzo ciekawe - są jeszcze pasjonaci, którzy poświęcają swój czas, aby Cieplice i okolica zmieniły się na plus . Bardzo ciekawą wizję i plany przedstawił również pan Stanisław Firszt. Mieszkańcy mieli również możliwość przedstawienia swoich osobistych bolączek, bezpośrednio do pana posła Zawiły.Szkoda tylko, że ograniczony czas spotkania nie pozwolił podjąć więcej tematów.
~jelgór 21-10-2010 21:56
Dobrze, ze Zawiła coś oferuje, gdyby nie on, dostalibyśmy ciszę i marazm. W czasie kadencji Obrębalskiego 3 tysiące ludzi znikło z Jeleniej Góry, a średnia wieku podskoczyła. Tempo wyludniania jest szokujące! Ludzie głosują nogami, Zawiła musi to zmienić.
~do ~Tomwoj 21-10-2010 23:13
to co napisałeś jest zbyt inteligentne dla ludzi z MZK. Oni tam podpieli pod siebie 6 i 7 pare lat temu i myślą , że są fajni, a prawda jest taka, że idiota wymyślał te rozkłady.
~kw 22-10-2010 0:58
DAJCIE MI WŁADZĘ, a ja was urządzę. Oczywiście na szaro !!!
GatoNegro 22-10-2010 6:39
Do 21-10-2010 12:57 | ~omis | - Tylko że on mówi prawdę. Nie jestem niczyją zwolenniczką, ale co do funduszy to poczytaj sobie o tym gdzie chcesz i pogadaj z kimś kto się zajmuje funduszami unijnymi. One się kończą dla Polski po 2014 roku. On się pomylił co do roku, ale to prawda z tym kończeniem. Potem będą dla biedniejszych krajów od Polski. Czyli np. dla niektórych landów niemieckich, opóźnionych w rozwoju w stosunku do pozostałych. Tak, tak. W unii też są paradoksy. Przykład: wydaje się pieniądze niby na walkę z bezrobociem, ale tych pieniędzy nie otrzymują bezrobotni ani nie zwiększa się ilość miejsc pracy lecz otrzymują je różni doradcy, szkoleniowcy itd. itp. A bezrobotni? Cóż, oni są dalej bezrobotni. Dobrze skorzystać natomiast z dofinansowania do studiów pokrywanego z funduszy unijnych. Trzeba poszukać, nawet tutaj pokazuje się czasem reklama o dofinansowaniu do studiów na UE. To się naprawdę opłaca. Co do tramwaju - fajnie byłoby gdyby powrócił, ale jakoś w to za bardzo
GatoNegro 22-10-2010 6:43
Cd. Co do tramwaju - fajnie byłoby gdyby powrócił, ale jakoś w to za bardzo nie wierzę... Może lepiej trolejbus, bo bardziej realny i tańszy. Ale właśnie dlatego o nim nikt nie mówi... Bo jakby to ktoś obiecał, to musiałby realizować... Ale jakby panu Zawile się udało zrealizować pomysł z tymi tramwajami to też byłoby dobrze... Bo to i ekologia, no i nowe miejsca pracy...
~socjalista 22-10-2010 6:44
za p.O.wyjechało 3000 mieszkańców w przyszłym :11 wyjedzie 2xtyle .Tych 2 panów ma wizje wielkiego skansenu JG.i muzeum Cieplice. Powodzenia i abyście nie musieli szukać pomocy u astrologów jak z tego marazmu wyjść.
~ja 22-10-2010 8:53
do GatoNegro nie ma Pani racji z tymi funduszami, a Jelenia Góra już musi się zacząć przygotowywać do następnych projektów europejskich, które rozpoczną się od 2014
~do 6:44 22-10-2010 17:03
Z Jelonki ludzie zaczęli wyjeżdżać jak zniknęło nasze województwo i zwinięto wiele agend rządowych,wojewódzkich i regionalnych.Zniknął przecież garnizon na którego rzecz pracowało setki jak nie tysiące ludzi.Część mieszkańców tzw."nowobogackich" pobudowała się w ościennych gminach,ale w kotlinie i nadal tu są.Ogólnie miasto się nieco wyludniło ,ale kotlina się zagęściła co wszyscy widzimy (niedługo zabraknie tu wolnych i spokojnych terenów).W kotlinie robi się wielka aglomeracja,która za kilkadziesiąt lat zaowocuje jednym megamiastem z ok.300 tys. mieszkańców.Potrzeby tych ludzi i tak wymuszą szybkie połączenia,np.tramwaje,szynobusy,drogi ,a także istnienie różnorodnych instytucji kultury.Część planów można już zacząć.Na tramwaje jest jednak za wcześnie.
GatoNegro 22-10-2010 22:17
do |22-10-2010 08:53 | ~ja | - W porównaniu do tej puli, co była do tej pory, będą baaaardzo okrojone, a proszę podać ilu bezrobotnych dostało pracę dzięki "szkoleniom"? Obecna pula funduszy europejskich przeznaczona jest na programy wyrównujące szanse uboższych regionów w stosuinku do regionów zasobniejszych, a co jest w naszym kochanym kraju? Najwięcej środków unijnych otrzymuje ściana zachodnia i region warszawski czyli regiony najbogatsze, zamiast zacofanej ściany wschodniej. Tak to jest. Fajnie, że dzięki temu Dolnemu Śląskowi trafiło się więcej pieniędzy... Najwięcej skorzystał Wrocław, a nie biedniejsze mieściny typu Jelenia Góra.
~gorol 23-10-2010 3:00
Zebrało się towarzystwo i radzili jak dalej doić budżet miasta.Towarzystwo wzajemnej adoracji.Mają portki pełne strachu jak przyjdą zmiany.A pracownik/robotnik pracuje za 5-8zetełów ,wypoczynek nad Złotnickie a ONI słoneczne plaże cały rok .Był taki film "Tramwaj zwany pożądaniem" A w wersji JG. tramwaj pic na wodę foto montaż.
~życzliwy 23-10-2010 9:21
widać pan zawiła jeszcze" mało nagarnął do siebie"za starych dobrych czasów :) ale przyczajenie sie w miejskiej bibliotece super !i przeczekał:)ciężkie czasy i jazda do koryta żeby sie udławił ...
~gorol 23-10-2010 20:30
dzisiaj po koncercie na bankowej serwował grila,ale ubaw przyszły prezydent kupuje głosy kiełbaskom .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group