• Niedziela, 15 grudnia 2019
  • Godz. 23:01
  • Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny, Waleriana
  • Czytających: 6606
  • Zalogowanych: 8
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Cieplice mają nowe „rondo”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 1 czerwca 2011, 7:56
Aktualizacja: 7:57
Autor: Petr
Fot. Jakub Thauer
Kilka dni temu w obrębie jednego z cieplickich skrzyżowań w pobliżu Hotelu Cieplice powstało nowe „rondo”, które celem poprawy jakości i bezpieczeństwa ruchu pojazdów na przecinających się miejskich arteriach namalowało MPGK.

Dosłownie, „namalowało”, albowiem nowe rondo cieplickie to rondo rysunkowe. Ot, swoisty kolaż linii warunkowego zatrzymania, wysepek, zatoczek i centrum, w obrębie którego jeżdżą samochody zgodnie z wytyczonymi w ten sposób zasadami ruchu drogowego. A przynajmniej te opatrzone znaczkiem „L” – rysunkowe rondo szczególnie upatrzyli sobie instruktorzy nauki jazdy ze szkół dla młodych kierowców z Jeleniej Góry i okolic.

– Z pewnością to pierwsze takie rondo w Polsce, a może nawet w Europie czy na świecie. Bez względu na to, co jest przyczyną jego powstania twór ten jest, po prostu, śmieszny! Jaki jest sens malowania ronda na dziurach, z którymi mamy do czynienia na tym skrzyżowaniu? To ma poprawić bezpieczeństwo? Bezpieczne są drogi wyremontowane, ronda murowane, a nie jakieś bazgroły – ocenia Tomasz Joliński, mieszkaniec Cieplic.

Swoją drogą, jeżeli nowe „rondo” w obrębie jednego z cieplickich skrzyżowań faktycznie ma służyć poprawie jakości i bezpieczeństwa ruchu pojazdów, pomysł ten zdaje się mało trafiony i raczej trudny do realizacji w praktyce. Jeżeli powstało w celach szkoleniowych – to juz inna sprawa. Tak czy siak, rysunkowe „rondo” to nie lada kuriozum.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~XXX 1-06-2011 8:26
Ciekawe kto zimą będzie pamiętał, że jest tam namalowane rondo i jak na nim jechać....:))
~doro 1-06-2011 8:26
w polsce moze pierwsze takie rondo, ale w europie to nie. prosze popatrzyc do strony \"erfurt\".tam jest takie namalowane rondo i kazdy jedzie tam jak chce. pozdrowienia wiele smiechu:
~emem 1-06-2011 8:42
Pierwsze w Europie?? W Anglii są takie ronda dość popularne na skrzyżowaniach gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej (oczywiście z ruchem w drugą stronę). jak nie wierzycie, to polecam GoogleMaps. http://tinyurl.com/424be29
~ 1-06-2011 8:43
takich rond w europie jest baardzo duzo. W malych miasteczkach w Anglii jest ich po kilkadziesiąt.
~ 1-06-2011 8:43
w UK są wszędzie takie ronda tylko u nas jest taki ciemnogród.
~~Gość 1-06-2011 8:53
W MPGK pewnie zastanawiali się co zrobić z farbą gdzie ją wylać i zrobili jak małpy naśladownictwo - podobno z wielkiej europy - Połowa Jeleniej Góry nie ma namalowanych przejść przy skrzyżowaniach . Na ten wynalazek znalazła się kasa wraz z farbą ?
~Niggers 1-06-2011 9:01
Ktoś to wymyślił i z budżetu podjął pieniądze.. Kilka tysięcy farba i robocizna.. Milion w kieszeni :D
~hehe :D 1-06-2011 9:01
ostatnio tamtędy na rowerze przejeżdżałem i \"zonk\" - nie to, że policja stoi, to jeszcze to rondo :D
~ElPatron 1-06-2011 9:19
Miało być rondo za 300 tysięcy, jest za 300 złotych :) GENIUSZE ZAROBKÓW!
~Trew 1-06-2011 9:31
We Francji takie rodna są na co drugim skrzyżowaniu. Czasami dodatkowo na środku stoi słupek. Co do kosztów ... jeżeli myślicie że to malowanie kosztowało 300 zł to się grubo mylicie. Sam projekt to ok. 5 tys. złotych .... farby i rozpuszczalniki jakieś 600 zł, do tego praca 4 ludzi przez 2 dniówki = 4 x 8 x 2= 64 roboczogodziny x 65 zł = 4160 zł Wszystko razem kosztowało więc = 9760 zł A i tak wydaje mi się że zaniżyłem koszty farb. powyższy przykład ilustruje jak niewielkie pojęcie mają ludzie o kosztach w świecie w którym żyją .
~ddt 1-06-2011 9:39
Ktoś przulukał pomysl z UK,swoją droga to bardzo dobre rozwiązanie,tam w miastach wielkości Jeleniej takich rond jest kilkadziesiąt.
~Gość 1-06-2011 9:42
Super poziom artykułu! Widać rzetelne przygotowanie! Tylko więcej takich wpisów. BTW W Szczecinie niedaleko ul. Szafera też jest takie rondo i jeździ się przez nie bez problemów.
~maza 1-06-2011 10:02
Bardzo dobry pomysl, nieprawda jest ze to jedyne miejsce na swiecie czy w europie z takim rondem. W Wilekiej Brytani takie rozwiazania sa na porzadku dziennym i rondo jest skrzyzowaniem bezkolizyjnym. Jesli znak o ustap pierwszenstwa i informacyjy o ruchu okreznym stoi przed skrzyzowaniem to kierowcy wieda jak sie zachowac. Super pomysl!!! Oby wiecej takich rozwiazan!!!! Brawo Jelenia!!!
~gin&juice 1-06-2011 10:16
yeah yeah yeah ! U nas w UK ! Sa takie ronda... takie ronda ze Hej !!
rymcycymcy 1-06-2011 10:25
Cała Skandynawia jest pokryta takimi malowanymi rondami :) To "kuriozum" jest raczej powszechne kolego Petr :) A swoją drogą jakie ma znaczenie dla bezpieczeństwa, czy rondo jest murowane, czy malowane ?
vvupe 1-06-2011 10:38
na zdjęciu nr.7 widać że komuś przed wyjazdem z posesji zrobili podwójną ciągłą, geniusz z mpgk nie zna granic... a swoją drogą świetna nawierzchnia, łata na łacie
~hymek 1-06-2011 10:58
Przecież to nie Rondo tylko zamalowane dziury w asfalcie, to tak dla kierowców co by nie wpadali w te dziurki, a że przy okazji wyszedł wzorek w kształt ronda. No cóz ;>
~diabelek 1-06-2011 11:15
... a gdyby tak sie pokusić i zrobic podobne "rondo" koło "Ronda" na krzyżówce Różyckiego i Ogińskiego, pewnie usprawniłoby bardzo ruch w tym miejscu ... fakt, że to namalowane jest w kuriozalnym miejscu ... ale, aby nie malkontencić ... może to zaprawa przed wprowadzeniem, tak oczekiwanych przez kierowców "rond" w innych newralgicznych miejscach ... byłoby miło ... idiotyzmem jest stać na "czerwonym" gdy na 3 kolejnych dojazdach do skrzyzowania pusto ... a autko stoi, dymi, czas ucieka ...
~j.w. 1-06-2011 11:19
aaa... wczoraj bylem w Parku Zdrojowym :) rozumiem, że układanie kostki granitowej na podsypce 10cm na STARYM ASFALCIE, to taka nowa technologia ?? przecież bez odpowiedniego odwodnienia, pod kostka na asfalcie zbierze się woda, zimą zamarznie, kostka wstanie, trzeba bedzie zdjąć i kłaść od nowa ... nie lubię marudzić, ale gdy sie widzi tempo i jakość prac w Parku Zdrojowym, to sie RZYGAĆ CHCE !!!... co niektórzy panowie z butelką (red?bull) czynia po krzakach ... chyba wrażliwi ...
~proszący 1-06-2011 11:32
Droga Redakcji, troszkę obeznania z tematami . . . w UK aż sie roi od takich rond, a progów zwalniajacych też setki, z tą różnicą, że są tak zbudowane, że rozstaw autobusów pozwala na przejechanie bez zwalniania (próg "brany" między koła) a osobówki muszą zwalniać ! ! !
~olo 1-06-2011 11:59
do Gosc,masz racje a najsmieszniejsze jest to to ta krzyzowka jest bardzo obciazona ze trzeba bylo zrobic "rondo" smiech na sali jeszcze niech zrobia sygnalizacje swietlna
aristo 1-06-2011 13:22
Zasadność tego dzieła rogowców w tym akurat miejscu to jedna sprawa. Natomiast niechlujność wykonania i uzasadnienie podane przez pana Bigusa to już co innego. Oznakowanie pionowe ronda od strony ulicy Juszczaka postawiono w gąszcu gałęzi pomiędzy drzewami i jest ono praktycznie zupełnie niewidoczne. Malowanie farbą dziur nawierzchni to jedynie polska specjalność. Argumentacja pana Bigusa, że to dzieło powstało na wniosek WORD-u jest śmieszna. To może w dalszej kolejności należy namalować tory tramwajowe do JG, bo przecież kursanci i taki wariant muszą ćwiczyć
~gosciu 1-06-2011 13:49
Autor nie popisal sie! Chcial byc smieszny, a wyszlo jak zawsze. Takie ronda sa popularne w UK. Prawie kazde skrzyzowanie na osiedlowych dorgach to tego typu rondo. Nastepnym razem jak bedziecie chcieli kogos osmieszyc to robcie to z glowa, inaczej osmieszycie sie sami.
rymcycymcy 1-06-2011 13:50
Ja poproszę żeby mi namalować autostradę w kierunku Cieplic ...obiecuję nie przekraczać dozwolonej prędkości ! :)
~AndrzejG 1-06-2011 14:16
Szanowni komentujący, fakt, że inni mają takie ronda wcale nie oznacza, że jest to rozwiązanie dobre dla nas - tym bardziej w tym konkretnym miejscu. Jest tu ciasno i dziurawo, mamy bardzo śnieżne zimy a już na pewno nie ma na tym skrzyżowaniu dużego natężenia ruchu. W nj24 piszą, że to rondo powstało na prośbę naszego WORD-u i to by się zgadzało.
~Gość 1-06-2011 16:34
To już szczyt głupoty żeby nasze pieniądze w dobie kryzysu marnotrawić na jakieś durnowate pomysły pana Kasztelana czas aby wreszcie zmienić głupiego i nie udolnego prezesa MPGK na kogoś naprawdę wykształconego z pomysłem na utrzymanie porządku w naszym zasyfiałym mieście ,ale widzę że nasz p.Zwiła nie przejmuje się zbytni poczynaniami tegoż pana ,bo pozwala na fanaberie durniii.
~zwykły 1-06-2011 19:10
a w sadzić palmę na środku i po problemie nikt nie rozjedzie palmy,i mamy rondo.
~szyper 1-06-2011 20:26
takie rondo powinno byc w sobjeszowje przy wjezdzie z pjechowic
~ 1-06-2011 23:28
Chcecie wiedzieć DLACZEGO akurat tu jest rondo? Powiem wam, bo mieszkam przy jednej z ulic, na krzyżówce z którą powstało, więc wiem. Będzie długo, więc podzielę na kilka postów i proszę moderatora o tolerancję. Na początek jednak prośba do dziennikarzy Jelonki - panie i panowie – zastanówcie się DLACZEGO mamy to rondo! Postarajcie się nie poprzestawać na podaniu informacji, ale pociągnijcie temat. Dziennikarstwo to drążenie tematu, przyglądanie się mu, zadawanie pytań i szukanie odpowiedzi, a nawet prowokowanie akcji społecznych i patronowanie im. Bo to JEST temat ważny społecznie. A wracając do rzeczy. Dyskutuje się tu o Anglii i dobrodziejstwach rond, co jest prawdą, ale ni jak się ma do TEGO akurat maleńkiego skrzyżowania i bezczelnego uzasadnienia jego pojawienia się, ostatnio.
~ 2-06-2011 10:00
w tym miejscu natezenie uchu jest ogromne i wielka ilosc wypadkow :D ktos dostal dobra kase za takie głupoty xD
~cd 2-06-2011 19:58
Moderator nie zamieścił dalszego ciągu, więc jeszcze raz: problem jest szerszy i właśnie społeczny. Skrzyżowanko malutkie, uliczki - jeszcze parę lat temu ciche, typowo uzdrowiskowe – teraz od świtu do nocy „tętniące życiem”, bo po tysiąc razy każdego dnia przejeżdżają nimi tzw. „L-ki”, ponieważ jakiś kretyn kiedyś wyraził zgodę i nikt do dzisiaj tego nie cofnął, żeby dzielnicę uzdrowiskową zamienić w miasteczko do nauki jazdy! To nie do pomyślenia w Niemczech, Francji, Szwajcarii, czy innym zachodnim kraju. Na tym skrzyżowaniu, wbrew woli mieszkańców i przy ciągłych awanturach, wielokrotnie każdego dnia ćwiczy się jazdę w kółko! Ot i cała tajemnica powstania ronda. Kolesie ze szkół jazdy ZAŁATWILI sobie to rondo, chociaż bez nich ruchu na tym skrzyżowaniu prawie nie było. Cd nastąpi
~cd 3-06-2011 11:03
Kontynuując: Nikt by się nie denerwował, że od czasu do czasu ktoś jeździ, żeby się tej jazdy nauczyć. Normalna sprawa. Ale nie przy takiej ilości samochodów! Przyjeżdżają ze szkółek z całej okolicy, a nawet odległych miast, tu też kursanci są egzaminowani. Teraz jest dodatkowe uzasadnienie do egzaminowania ich w tym miejscu! To nam już teraz paraliżuje życie i potwornie zanieczyszcza powietrze. Uzdrowiskowe! 60-80% zanieczyszczeń w miastach to są wyziewy z rur wydechowych. A to jest uzdrowisko. Ludzie: tych samochodów jest kilkadziesiąt, może powyżej setki i CALUTKI DZIEŃ, A NAWET PO ZMROKU jeżdżą w kółko kilkunastoma uliczkami, koło parku uzdrowiskowego! Problem nie w tym, że nauka jazdy istnieje, ale w skali tego zjawiska właśnie tutaj. Smród i ciągłe utrudnienia dla innych kierowców.
~Cd 3-06-2011 22:14
A tak na marginesie: temat do podrążenia dla dziennikarzy Jelonki – ulica Tabaki (ta od ronda!) to dziura na dziurze, co jest winą tak wzmożonego ruchu samochodowego. Kto za to odpowiada? Dlaczego jej się wobec tego nie remontuje? To jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic, prowadząca wprost na wały, z której otwiera się wspaniała panorama na góry, więc jest na trasie, którą chodzą kuracjusze. Jest mi wstyd, kiedy słyszę, co mówią i Polacy, i Niemcy. A mówią, że już tu więcej nie przyjadą.
HankaOdRumcajsa 26-03-2014 9:35
http://www.jelonka.com/?mod=news&scr=single&evt=init&article=34238 Link do strony jak szybko zrobić rondo

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group