Piątek, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 1840
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ciekawy głaz w Karkonoszach

Wiadomości: Region
Wtorek, 29 grudnia 2015, 8:06
Aktualizacja: 8:13
Autor: K–T
Fot. Krzysztof Tęcza
– Gdy dotarły do mnie przekazy o kolejnym ciekawym, datowanym na 1877? r., głazie znajdującym się w lesie nieopodal Jagniątkowa, od razu postanowiłem ruszyć na jego poszukiwanie – mówi Krzysztof Tęcza. – Zwłaszcza, że osoba, która mnie o tym poinformowała, nie była pewna czy po raz drugi potrafi dotrzeć w to miejsce.

- Gdy wczesnym rankiem dotarliśmy do Jagniątkowa zastanawialiśmy się, czy aby dobrze postępujemy. Co prawda nie padało ale wyraźnie czuć było deszczową mżawkę. Decydujemy ostatecznie, że ruszamy. Schodzimy zatem w stronę Wrzosówki by przedostać się na drugą stronę rzeczki. Tam wypatrujemy starej drogi prowadzącej lekko pod górę. Docieramy do miejsca, w którym wybudowano obiekt w ramach projektu „Fauna Karkonoszy”. Jest to „Odłownia jeleni wykorzystywana do realizacji zadań związanych z prowadzeniem monitoringu telemetrycznego” – opowiada Krzysztof Tęcza.

Dalsza droga stawała się coraz bardziej mecząca. - W końcu docieramy do ciekawej grupy skalnej. Są tu piękne wieżyczki zbudowane z poukładanych na sobie różnej wielkości głazów. Niektóre mają sporą wysokość. Możemy tutaj dojrzeć wiele kociołków, zarówno całych jak i częściowych. Wszystko to robi olbrzymie wrażenie. Po chwilach ruszamy dalej. Idziemy wciąż pod górę docierając do starej drogi, która obecnie jest stopniowo zalesiana. Dochodzimy do dziurawego mostku ułożonego nad niewielkim strumieniem. Zaraz po drugiej stronie widzimy rozwidlenie kilku leśnych ścieżek. Wybieramy jedną z nich i idziemy powoli pod górę rozglądając się na boki. To właśnie gdzieś tutaj powinien znajdować się kamień, którego szukamy – relacjonuje Krzysztof Tęcza.

- Wkrótce zauważamy go. Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym. Dopiero po podejściu bliżej widzimy, że ma on wyrytą datę umieszczoną w prostokątnym zagłębieniu. Najprawdopodobniej jest to 1877. Data została umieszczona w prostokącie 30x16 cm. Po prawej stronie znajduje się jeszcze jeden ryt, tym razem przedstawiający literkę H. jej wymiary to 8x5,5 cm. Po dokonaniu stosownych pomiarów i zrobieniu kilkudziesięciu zdjęć postanowiliśmy wracać – kończy opowieść Krzysztof Tęcza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group