Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 8900
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ciekawe wnioski na komisji statutowej

Środa, 8 listopada 2017, 10:36
Aktualizacja: Czwartek, 9 listopada 2017, 7:52
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Ciekawe wnioski na komisji statutowej
Fot. Przemek Kaczałko
Komisja Statutowo–Organizacyjna Rady Miejskiej Jeleniej Góry zajmowała się dzisiaj (8.11) sprawami dotyczącymi nazw ulic oraz statutem Rady Jednostki Pomocniczej Uzdrowiska Cieplice.

Radni wydali pozytywną opinię na temat propozycji nadania ulicy pomiędzy Żabią a Łazienkowską nazwy „Księżycowa”, o którą wnioskowali właściciele znajdujących się tam terenów. Ponadto wrócono do tematu ulicy Thebesiusa, którą część radnych chce zmienić na ulicę Czesława Niemena, aby podtrzymać tradycje związane z uczczeniem na Zabobrzu sławnych muzyków. Jak poinformował przewodniczący Komisji Wojciech Chadży, Archiwum Państwowe stoi na stanowisku, aby nie zmieniać niedawno nadanej nazwy, gdzie znajduje się nowa siedziba Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze. Podkreślane są zasługi Adama Thebesiusa, który został w 1713 r. fizykiem miejskim (naczelnym lekarzem) Jeleniej Góry, a rok później – przewodniczącym rady budowy powstającego od 1709 r. Kościoła Łaski, którego budowa zakończyła się w 1718 r. Thebesius służył swoją wiedzą także cieplickiemu uzdrowisku, pisywał wiersze, ale przede wszystkim zajmował się działalnością naukową. To właśnie Adam Thebesius wprowadził do medycyny pojęcie „aorta”, bowiem szczególnie zainteresowany był mechaniką krwiobiegu w ciele człowieka. Zmarł w Jeleniej Górze w 1732 r. Radni nie negują potrzeby nadania jednej z ulic w Jeleniej Górze imieniem Thebesiusa, jednak jak zaproponował Rafał Szymański – taka ulicy bardziej pasowałaby do Cieplic, niż Zabobrza. Póki co radni zdecydowali, że nie będą opiniować tego wniosku, bowiem poczekają na oficjalne stanowisko prezydenta miasta w tej sprawie.

W trakcie posiedzenia na chwilę wrócono do pomysłu nadania nazwy terenowi wokół Kościoła Łaski imieniem Lecha i Marii Kaczyńskich – na ostatniej sesji Rady Miejskiej taki wniosek złożył Ireneusz Łojek z klubu PiS, jednak nie spotkał się on z aprobatą większości. W. Chadży poinformował, że tamten wniosek odnosił się do parku przy kościele, a formalnie jest to cmentarz, więc komisja nie zajmie stanowiska dopóki nie wpłynie oficjalny wniosek od grupy radnych.

Dobiegają końca prace nad zmianą statutu Rady Jednostki Pomocniczej Uzdrowiska Cieplice, w piśmie przesłanym w ostatnim możliwym dniu konsultacji przedstawiciel społecznej rady zwrócił się o wpisanie do statutu możliwości posługiwania się dawnym herbem miasta Cieplice Śląskie-Zdrój, jednak jak przypomniał mecenas Urzędu Miasta, sprawa była już omawiana dwa lata temu i wystarczy, że ciepliccy radni podejmą uchwałę w tej sprawie, bowiem gdyby taki zapis miał się znaleźć w statucie, procedura uległaby znacznemu wydłużeniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
260
Coraz lepiej
25%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
13%
Wciąż fatalnie
25%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group