Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 6330
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ceny gazu dobijają przedsiębiorców

Poniedziałek, 10 stycznia 2022, 16:32
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Ceny gazu dobijają przedsiębiorców
Fot. Przemek Kaczałko
Posłanka Zofia Czernow zaprosiła na konferencję prasową przedsiębiorców z Jeleniej Góry i okolic, aby przedstawili swoją sytuację w związku z drastycznymi podwyżkami rachunków za gaz. Jedni zawieszają lub zamykają działalność, inni podnoszą ceny usług, ale to może się odbić na spadku liczby klientów.
Ceny gazu mogą stać się wielką przyczyną lawinowych likwidacji działalności gospodarczych - przestrzega Zofia Czernow, posłanka Koalicji Obywatelskiej, która dodała również, że jej klub parlamentarny złożył projekt ustawy w sprawie cen gazu dla odbiorców indywidualnych. - Ceny gazu będą potęgować galopującą inflację - mówiła Z. Czernow, która zaprosiła na konferencję prasową przedsiębiorców posiadających pralnię, hurtownię czy pensjonat.
Doskwierały nam perturbacje związane z covidem, a nowy rok otwiera nam się nowymi kosztami związanymi z Polskim Ładem. Do tego dochodzą koszty działalności, które wywracają do góry nogami cały model biznesowy. W przypadku gazu - o ile w styczniu 2020 r. kWh kosztowała 12 groszy, a w ostatnim rachunku to było 38 gr., a w nowej taryfie będzie to 79 gr. Oznacza to, że następna faktura będzie na ok. 15 tys. zł - wyliczał Bogusław Tarka, prowadzący działalność hotelarską w Karpaczu. - Podnoszenie ceny to takie chodzenie po minach - w którym momencie wybuchnie i ludzie przestaną rezerwować noclegi - dodał przedsiębiorca z Karpacza.

Jak mówili przedsiębiorcy prowadzący pralnię, dwa lockdowny mocno oddziaływały na kondycję ich firm, a teraz napotkali kolejne problemy.

Dwa razy podnieśliśmy ceny. Nasi główni klienci to hotele i pensjonaty, a oni z kolei przekładają to na gości. Odczuliśmy, że jest mniej turystów, a tym samym mamy mniej pracy - mówiła Urszula Gal, prowadząca pralnię w Piechowicach. - Z każdej strony jesteśmy dojeni - to już jest granica, więcej z nas wydoić nie można. Przez 30 latach działalności z takimi problemami się nie spotkałam. Zawsze miałam na czas opłacone podatki, ZUS, wynagrodzenia, a teraz nie wiem czy w ogóle opłacę fakturę za gaz - dodała.
Firma jest od 17 lat na rynku. Podwyżki cen gazu w naszym przypadku wyniosą 120 proc. Podnieśliśmy już ceny dla klientów. Jesteśmy przerażeni. Wszedł nowy ład i mamy dodatkowe koszty - powoli nie wyrabiamy... - mówił Oskar Ochota, który wraz z ojcem prowadzi pralnię w Jeleniej Górze.

Z kolei Zdzisław Dąbrowski (właściciel hurtowni materiałów budowlanych, prezes Jeleniogórskiej Rady Biznesu) zwrócił uwagę na spadające obroty i rosnące koszty. Jak mówi, cena za wodę wzrosła o 90 proc., a za gaz o 450 proc.

W styczniu będzie to podwyżka rzędu 600 proc. Jeśli przez ostatnie lata rządzący namawiali nas, żeby w trosce o środowisko przechodzić na ekologiczne źródła energii (gazowe - red.), to jak można dopuścić do takich podwyżek?! - mówił Z. Dąbrowski, który domaga się osłony od rządu.

Posłanka za przykład podała szpital w Lwówku Śląskim, gdzie rachunek za gaz ma wzrosnąć o 700 tys. zł (w sumie 1,5 mln zł).

Twoja reakcja na artykuł?

2
2%
Cieszy
27
23%
Hahaha
15
13%
Nudzi
5
4%
Smuci
19
16%
Złości
50
42%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (157)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
2147
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
11%
Lewice
8%
PiS
25%
PO
34%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Czy popieramy protesty rolników?
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
112
Wypiła pół whisky i wsiadła za kółko
 
Turystyka
Kluski karkonoskie za 43 zł
 
Aktualności
Nowy dyrektor Książnicy Karkonoskiej
 
Aktualności
Policjantka Ania na szklanym ekranie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group