Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 4102
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Cenna ceramika przetrwała przez wieki

Poniedziałek, 6 września 2010, 7:49
Aktualizacja: 7:50
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Cenna ceramika przetrwała przez wieki
Fot. Przemysław Nocoń
W miniony piątek zakończył się trzeci sezon wykopalisk archeologicznych prowadzonych przy wieży książęcej w Siedlęcinie przez Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Wrocławski. Dokonano odkryć ciekawych przedmiotów sprzed stuleci. Znaleziska złożą się na przygotowywaną wystawę.

W bieżącym roku badania archeologów skoncentrowały się wewnątrz budynku dworu, przylegającego do wieży od południa. - Podczas prac udało się odsłonić między innymi południowo-wschodni odcinek dawnego średniowiecznego obwodu obronnego, który otaczał kiedyś wieżę wraz z dziedzińcem. W trakcie badań odkryto również wiele fragmentów średniowiecznych i nowożytnych naczyń ceramicznych oraz szklanych.

Niektóre fragmenty udało się nawet wykleić w prawie kompletne naczynia, które w przyszłości znajdą się na wystawie archeologicznej w wieży. Do najciekawszych, odkrytych w tych wykopach zabytków należy XVI-wieczne, zdobione zapięcie pasa – poinformował dr Przemysław Nocuń z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Inny wykop archeologiczny, usytuowany przed budynkiem dworu, odsłonił fragment XVI-wiecznego tarasu oblewanego dawniej przez zasypany w XIX wieku południowy odcinek fosy.

Do dziś zachowała się jedynie część fosy od strony wschodniej i północnej wieży. Prowadzone w tym miejscu badania pozwoliły także odsłonić narożnik nowożytnego budynku dworskiego, którego mury zostały następnie wykorzystane przy budowie XIX-wiecznego dworu stojącego obecnie przed wieżą. W tym miejscu pozyskano również wiele fragmentów ceramiki, datowanej na późne średniowiecze oraz czasy późniejsze.

Ważnym elementem tegorocznych prac przy wieży było przygotowywanie wystawy zabytków z poprzednich sezonów badań, które odbywały się w latach 2008 i 2009 - dodał.
Uczestniczący w badaniach studenci pod opieką naukową prowadzących badania doktora Przemysława Nocunia z Uniwersytetu Jagiellońskiego i doktora Lecha Marka z Uniwersytetu Wrocławskiego, dokonali wyboru zabytków, a także przygotowali wstępne wersje ich opisów oraz sposobu prezentacji.

Wykorzystane zostaną one w wystawie archeologicznej, której otwarcie zaplanowane jest w wieży książęcej w Siedlęcinie na wiosnę 2011 roku. Termin bowiem zależny jest od czasu, w jakim uda się pozyska środki na zakup gablot i wykonanie tablic oraz makiet. Studenci przeprowadzili również drobne prace zabezpieczające odkrywanych obiektów, dzięki czemu będą one mogły być oglądane przez odwiedzających wieżę turystów.

Średniowieczna wieża, która stoi prawie nad samym Bobrem, została zbudowana około 1314 roku przez księcia Henryka I Jaworskiego. Dopiero w późniejszym czasie przeszła w ręce rycerskie. To odróżnia ją od innych śląskich wież mieszkalnych budowanych przez rody rycerskie, które są tzw. wieżami rycerskimi. Termin ten w odniesieniu do wieży w Siedlęcinie jest nieścisłością, gdyż jako fundacja księcia winna być nazywana wieżą książęcą. W wielu bowiem przewodnikach i mapach można znaleźć błędną nazwę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
503
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group