Czwartek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 8136
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Cela za nękanie i groźby. W „realu” i na portalach

Wtorek, 1 marca 2011, 8:13
Aktualizacja: 9:03
Autor: Anegla
JELENIA GÓRA: Cela za nękanie i groźby. W „realu” i na portalach
Fot. dtp
Kara do trzech lat więzienia grozi prześladowcom, którzy upatrzyli sobie ofiary i nękają je natarczywymi telefonami, sms–ami, wpisami na forach internetowych, czy „wizytami” w domu lub w pracy. Taką samą karę poniesie osoba, która posunie się do tzw. kradzieży cudzej tożsamości. Czyny te zwane stalkingiem od minionego piątku zostały zapisane w kodeksie karnym jako przestępstwa.

Nową ustawę w miniony piątek przegłosowało w sejmie 417 posłów z 419 głosujących. Dotychczas stalking był postrzegany jako co najwyżej wykroczenie. Zgodnie z nowymi przepisami jest on przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat więzienia. W przypadku kiedy ofiara stalkingu posunie się do próby samobójczej, sprawca może otrzymać karę 10 lat więzienia.

W kodeksie karnym mianem stalkingu określono dwa rodzaje przestępstw. Po pierwsze jest to nękanie ofiary natarczywymi telefonami, smsami, e-mailami, postami, listami, prezentami, nachodzenie w domu czy w pracy. Jak się bowiem okazuje takie działanie może wywoływać w ofiarach poczucie lęku, zagrożenia, osaczenia, a nawet myśli samobójcze.

Druga odmiana tego przestępstwa to podszywanie się pod ofiarę, wykorzystywanie cudzej tożsamości np. przez zakładanie kont na portalach społecznościowych czy umieszczanie zdjęć w internecie, które mają służyć ośmieszeniu czy wyrządzeniu szkody osobistej lub majątkowej.

W sondzie przeprowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości co dziesiąty Polak przyznał, że padł ofiarą takich działań. Co trzeci poszkodowany wskutek stalkingu bał się wyjść z domu, a co szósty zmienił lub stracił pracę z powodu uporczywego prześladowania.

Rzecznik jeleniogórskiej policji przyznaje, że takie przestępstwa były zgłaszane również w Jeleniej Górze.
– Otrzymujemy takie zgłoszenia. Najczęściej dotyczą zawiedzonych adoratorów, których celem jest „zdobycie” ofiary za wszelką cenę czy też po prostu „zatrucie” jej życia. Zgłaszane są również głuche telefony czy smsy wysyłane np. od konkurencyjnych firm. Dotychczas takie nękanie emocjonalne było traktowane jak wykroczenie, przez co prześladowcy mogli czuć się bezkarnie. Zmiana przepisów z pewnością wpłynie na wyobraźnię prześladowców i zmniejszy skale tego zjawiska – przewiduje podinsp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Ściganie prześladowców będzie następować na wniosek ofiary. Ponadto sąd będzie mógł orzec wobec sprawców zakaz kontaktowania i zbliżania się do prześladowanej osoby. Dzięki temu prześladowcy nie będą mogli już czuć się bezkarnie, a ofiary będą wiedziały jak się bronić i gdzie szukać pomocy.

– Dotychczas to zjawisko było nieuregulowane prawnie. Znęcanie emocjonalne było karane w przypadku, kiedy zawierało groźby karalne lub znęcanie się nad członkami rodziny. Kiedy jednak sprawa dotyczyła tylko uporczywych telefonów czy smsów nie mieliśmy zbyt dużego pola działania. Kary przewidziane za wykroczenie nie robiły zbyt wielkiego wrażenia. Aktualnie jest to krok ustawodawców do przodu, dostosowanie obowiązującego prawa do pojawiających się zjawisk – mówi sędzia Andrzej Wieja, rzecznik Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group