Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 2075
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Cela za nękanie i groźby. W „realu” i na portalach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 1 marca 2011, 8:13
Aktualizacja: 9:03
Autor: Anegla
Fot. dtp
Kara do trzech lat więzienia grozi prześladowcom, którzy upatrzyli sobie ofiary i nękają je natarczywymi telefonami, sms–ami, wpisami na forach internetowych, czy „wizytami” w domu lub w pracy. Taką samą karę poniesie osoba, która posunie się do tzw. kradzieży cudzej tożsamości. Czyny te zwane stalkingiem od minionego piątku zostały zapisane w kodeksie karnym jako przestępstwa.

Nową ustawę w miniony piątek przegłosowało w sejmie 417 posłów z 419 głosujących. Dotychczas stalking był postrzegany jako co najwyżej wykroczenie. Zgodnie z nowymi przepisami jest on przestępstwem zagrożonym karą do trzech lat więzienia. W przypadku kiedy ofiara stalkingu posunie się do próby samobójczej, sprawca może otrzymać karę 10 lat więzienia.

W kodeksie karnym mianem stalkingu określono dwa rodzaje przestępstw. Po pierwsze jest to nękanie ofiary natarczywymi telefonami, smsami, e-mailami, postami, listami, prezentami, nachodzenie w domu czy w pracy. Jak się bowiem okazuje takie działanie może wywoływać w ofiarach poczucie lęku, zagrożenia, osaczenia, a nawet myśli samobójcze.

Druga odmiana tego przestępstwa to podszywanie się pod ofiarę, wykorzystywanie cudzej tożsamości np. przez zakładanie kont na portalach społecznościowych czy umieszczanie zdjęć w internecie, które mają służyć ośmieszeniu czy wyrządzeniu szkody osobistej lub majątkowej.

W sondzie przeprowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości co dziesiąty Polak przyznał, że padł ofiarą takich działań. Co trzeci poszkodowany wskutek stalkingu bał się wyjść z domu, a co szósty zmienił lub stracił pracę z powodu uporczywego prześladowania.

Rzecznik jeleniogórskiej policji przyznaje, że takie przestępstwa były zgłaszane również w Jeleniej Górze.
– Otrzymujemy takie zgłoszenia. Najczęściej dotyczą zawiedzonych adoratorów, których celem jest „zdobycie” ofiary za wszelką cenę czy też po prostu „zatrucie” jej życia. Zgłaszane są również głuche telefony czy smsy wysyłane np. od konkurencyjnych firm. Dotychczas takie nękanie emocjonalne było traktowane jak wykroczenie, przez co prześladowcy mogli czuć się bezkarnie. Zmiana przepisów z pewnością wpłynie na wyobraźnię prześladowców i zmniejszy skale tego zjawiska – przewiduje podinsp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Ściganie prześladowców będzie następować na wniosek ofiary. Ponadto sąd będzie mógł orzec wobec sprawców zakaz kontaktowania i zbliżania się do prześladowanej osoby. Dzięki temu prześladowcy nie będą mogli już czuć się bezkarnie, a ofiary będą wiedziały jak się bronić i gdzie szukać pomocy.

– Dotychczas to zjawisko było nieuregulowane prawnie. Znęcanie emocjonalne było karane w przypadku, kiedy zawierało groźby karalne lub znęcanie się nad członkami rodziny. Kiedy jednak sprawa dotyczyła tylko uporczywych telefonów czy smsów nie mieliśmy zbyt dużego pola działania. Kary przewidziane za wykroczenie nie robiły zbyt wielkiego wrażenia. Aktualnie jest to krok ustawodawców do przodu, dostosowanie obowiązującego prawa do pojawiających się zjawisk – mówi sędzia Andrzej Wieja, rzecznik Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~bialy murzyn 1-03-2011 9:01
smiech na sali... niech wroci jeszcze godzina policyjna bo inwigilacja w tym kraju nadal jest na bardzo wysokim poziomie...ceny art spozywczych na jeszcze wyzszym poziomie... komus chyba zalezy zeby jak najwiecej ludzi ucieklo z tego kraju...
~słusznie 1-03-2011 9:20
Karać psychopatów, którzy wydzwaniają po nocach lub wykorzystują czyjś wizerunek np. na nk.pl !
~hymek 1-03-2011 9:41
Uważam że jest to dobry krok w kierunku ochrony potencjalnej ofiary gdyż znam jedną osobę która właśnie przez takiego "napastnika" o mało nie targnęła się na swoje życie widzą brak reakcji ze strony odpowiednich służb które maja służyć niby do ochrony nas ludzi, w tym przypadku te służby chroniły ale "napastnika" bezradnie rozkładając ręce :/
~Robb 1-03-2011 11:32
Czy wobec tego postępowanie co poniektórych gorliwych "windykatorów" zostanie również ukrócone a policja przestanie odsyłać z kwitkiem i tekścikiem, że "trzeba było spłacać w terminie"?
~gwiazdeczka: 1-03-2011 12:24
I bardzo dobrze!!! A zrozumie to niestety tylko ten do kogo dzwoni telefon po 200 razy na dobę i dostaje niezliczone ilości sms-ów!!
~socjolog 1-03-2011 12:29
http://grzegorz-niedzwiecki.blog.onet.pl/2,ID422741644,index.html
~iras 1-03-2011 13:06
Lubu dubu lubu dubu niech zyje prezes naszego Klubu,niech zyje Nam!Od teraz tylko wypowiedzi na Jelonce maja byc grzeczne jak dzieci w przedszkolu?Przymilne dla dewotek i Naszej lokalnej wladzy.Sami tego chcieliscie wybierajac NOWEGO Prezydenta miasta,osobiscie wolalem P.Marka.
~Sławek 1-03-2011 18:15
Nareszcie stalking będzie karany jak przestępstwo karne !!! Niestety jest często uprawiane i dostrzegane, ale nie można było do tej pory ukarać dotkliwie osoby, które uporczywie prześladowały swoje wypatrzone potencjalne ofiary.
~BUBU 1-03-2011 18:37
a co z tymi numerami które wyświetlą nam się a nękający nas kupił starter w kiosku POCAŁUTA WÓJTA w ...... śmiechu warte

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group