Poniedziałek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 12104
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ścięgny: Burza o remizę w Ścięgnach

Środa, 21 kwietnia 2021, 6:02
Autor: WAC
Ścięgny: Burza o remizę w Ścięgnach
Fot. użyczone
Mimo że od zakończenia budowy remizy w Ścięgnach minęło już wiele miesięcy, władze gminy Podgórzyn blokują lokalnym stowarzyszeniom możliwość korzystania z tego obiektu – mówi radny gminy Podgórzyn Edward Wach. - Nie ustalono też ani jej regulaminu, ani zasad na jakich ma być udostępniana.

Nowa remiza strażacka w Ścięgnach została wybudowana ze środków pochodzących z budżetu gminy. Kosztem 3,2 miliona złotych powstał okazały obiekt, w którym siedzibę znalazła Ochotnicza Straż Pożarna, biblioteka i świetlica wiejska. W budynku jest także sala spotkań z zapleczem socjalnym, aneksem kuchennym i toaletami. Niestety zasady funkcjonowania obiektu budzą pewne kontrowersje.

Wybudowanie świetlicy w Ścięgnach było wielkim wydarzeniem, na które wiele lat czekała nasza społeczność, a zwłaszcza działające u nas stowarzyszenia – mówi radny gminy Podgórzyn, a jednocześnie mieszkaniec Ścięgien Edward Wach. - Są to: Stowarzyszenie „Ścięgny - moja wieś”, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „My też potrafimy” oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Niestety prośba o udostępnienie pomieszczeń na piętrze obiektu, o które zabiegają stowarzyszenia, spotkała się z odmową władz gminy Podgórzyn. W zamian za to Stowarzyszeniu „Ścięgny - moja wieś” proponuje się przejęcie pomieszczeń po byłej bibliotece wiejskiej w obrębie ruchliwego i niebezpiecznego skrzyżowania z drogą wojewódzką 366. Stowarzyszeniu, przy którym działa zespół folklorystyczny „Kosówki” na salę prób, magazyn strojów i instrumentów, sprzętu nagłaśniającego – proponuje się pomieszczenia z wszechobecną wilgocią i stęchlizną. Czy Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ścięgnach noszące się z ambitnym i ze wszech miar wychowawczym planem powołania młodzieżowej drużyny, otrzyma pomieszczenia, w których będzie mogło prowadzić m. in.: zajęcia szkoleniowe? Czy radzącym sobie w każdym warunkach ścięgiennym strażakom zaproponuje się przeprowadzenie zajęć ze szkolenia pierwszej pomocy, również resuscytacji przy pomocy profesjonalnych fantomów w garażu po uprzednim wyprowadzeniu wozu bojowego przed bramę wjazdową? Dlaczego organizacje i stowarzyszenia działające społecznie, nieodpłatne na rzecz miejscowości i mieszkańców wsi Ścięgny nie mogą liczyć na lokum potrzebne do działalności statutowej? To co w zamian? Jak ma być zagospodarowany obiekt? - mnoży pytania radny

Jak wyjaśnia zastępca wójta gminy Podgórzyn Tomasz Szewczyk niemożność korzystania z pomieszczeń w remizie w Ścięgnach przez lokalne organizacje wynika z obostrzeń wprowadzonych na czas pandemii.

Nowo wybudowany obiekt w Ścięgnach, pełni kilka funkcji - informuje T. Szewczyk. - W jego części funkcjonuje remiza OSP Ścięgny, druga część to biblioteka, zaś pozostała część obiektu została pomyślana jako pomieszczenia dla ogólnego wykorzystania. - Obiekt jest własnością gminy Podgórzyn. Nadzorowany i zarządzany jest przez Instytucję Kultury która funkcjonuje w naszej gminie. Podobnie jak w Centrum Aktywności Społecznej w Podgórzynie tak i w Ścięgnach, zasady i regulaminy obiektu ustalane są przez kierownika Instytucji Kultury. Zgodnie z opracowanymi zasadami w regulaminie, każde stowarzyszenie i inne podmioty mają możliwość korzystania z części wspólnych. W związku z panującą pandemią oraz wprowadzonymi obostrzeniami w chwili obecnej tak w Podgórzynie w CAS jak i w Ścięgnach nie ma jednak możliwości udostępnienia obiektu dla podmiotów zewnętrznych.

Próbowaliśmy o komentarz w tej sprawie zapytać dwie przedstawicielki działających w Ścięgnach organizacji. Obie uznały jednak, że w sytuacji gdy działalność ich stowarzyszeń z racji pandemii jest mocno ograniczona, zajęcie stanowiska w kwestii obecnego funkcjonowania remizy w tej wsi jest przedwczesne.

Twoja reakcja na artykuł?

2
4%
Cieszy
11
22%
Hahaha
4
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
4%
Złości
31
62%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pójdziesz głosować w wyborach 15.10?

Oddanych
głosów
1080
Tak
88%
Nie
8%
To zależy od pogody
5%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Koszulki dla piesków
 
Aktualności
Otworzyli 3 % drogi S3
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – ludzie wracają do domów
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – Alicja w Krainie Czarów
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group