Sobota, 6 marca
Imieniny: Agnieszki, Róży, Wiktora
Czytających: 7653
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Budowa drogi rowerowej na finiszu

Piątek, 8 lipca 2011, 8:48
Aktualizacja: 20:11
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Budowa drogi rowerowej na finiszu
Fot. Angela
Na 15 lipca zaplanowano odbiór nowo wybudowanej drogi rowerowej na Zabobrzu wiodącej wzdłuż krajowej trójki od ul. Ogińskiego do Konstytucji 3 Maja. Montowane są ostatnie metalowe bariery. Tymczasem z nowej trasy już korzysta rzesza cyklistów i rolkarzy. Koszt budowy ponad pięciokilometrowego odcinka to około 1,8 mln zł.

Asfaltową drogę rowerową po dwóch stronach odcinka krajowej trójki budowało Jeleniogórskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z ulicy Dworcowej w Jeleniej Górze, które wygrało przetarg na to zadanie.

- Firma zagospodarowuje obrzeża tych dróg, nawożona jest ziemia i ustawiane są ostatnie z metalowych barier. Wykonano około 99 procent całej inwestycji. Odbiór planowany jest w połowie lipca, kiedy komisja sprawdzi czy zadanie odpowiednio – mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze.

W ramach prac wykonano podbudowę i dwuwarstwową nawierzchnię. Zamontowano też betonowe obrzeża i przepusty. Na tym etapie nie obyło się jednak bez trudności. Maszyna, która utwardzała asfalt, zniekształciła obrzeża, przez co krawężniki trzeba było układać ponownie. To z kolei wymagało wycięcia asfaltu na poboczu i położenia nowej nawierzchni. Jak mówią użytkownicy nie wpłynęło to jednak na jakość drogi, która jest równa i bez wybojów. Wyprofilowane zostały też przydrożne rowy.

- Kiedyś była tu droga szutrowa i polna. Kiedy popadał deszcz robiło się tu bagno i nie można było rowerem przejechać. Teraz przyjeżdżamy tu z cała rodziną, jak tylko wyjdzie, na rower i na rolki. Jest płasko jak na stole, bezpiecznie, szeroko. Ilość osób, które korzystają z tej drogi potwierdza, jak bardzo była ona potrzebna – mówi pan Piotr z Jeleniej Góry.
Pani Elżbieta przychodzi tu by uprawiać nordic walking. Ze sobą zabiera też wnuczkę, która jeździ na rowerku.

W czterech punktach mają zostać ustawione „wandaloodporne” ławeczki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Koszt budowy po przetargu to 1 mln 855 tys. zł. Zadanie zostało dofinansowane unijnymi pieniędzmi z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group