Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 6582
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Brygada do zadań specjalnych

Poniedziałek, 12 września 2016, 8:07
Autor: Z–R/Wodnik
Jelenia Góra: Brygada do zadań specjalnych
Fot. Użyczone/Wodnik
W „Wodniku” powstała specjalna brygada, której celem jest między innymi szukanie powodów strat wody oraz ich ograniczanie. W krótkim czasie zlokalizowała i usunęła 15 źródeł niewielkich, nieujawniających się na zewnątrz, awarii.

Od początku tego roku straty wody spadły w firmie o 5 proc. Powołanie brygady to efekt wprowadzania w firmie tak zwanego modelu hydraulicznego. W jego ramach jeleniogórska sieć dzieli się obecnie na 9 stref, do końca września będzie ich 16.

Obliczenia hydrauliczne całego układu wodociągowego Jeleniej Góry wykonano za pomocą programu komputerowego EPANET 2 PL. W programie została szczegółowo „zamodelowana" praca obecnie funkcjonującego systemu wodociągowego oraz praca systemu po wdrożeniu działań modernizacyjnych według przyjętej wcześniej koncepcji.

Do modelu matematycznego sieci zostały wprowadzone takie dane, jak: przebieg sieci wodociągowej z podziałem na średnice, materiały, długość, stan zużycia; wszystkie węzły wodociągowe z podaniem dokładnej rzędnej ich posadowienia; wszelkiego rodzaju stacje redukcyjne na sieci z podaniem średnicy, typu, nastawy ciśnienia; urządzenia pompowe na sieci z podaniem charakterystyki ich pracy, charakterystyki strat hydraulicznych oraz algorytmów sterowania; pracujące w układzie zbiorniki wody z wszelkimi parametrami (objętość, nastawy zwierciadeł, średnica…); pozostałe urządzenia i rozbiory wody.

Przed przystąpieniem do modelowania sieci opracowano mapę sieci wodociągowej Jeleniej Góry w skali 1: 10 000 na podstawie posiadanej w przedsiębiorstwie mapy cyfrowej GIS oraz map geodezyjnych.

Dzięki modelowi hydraulicznemu, gdy na przykład zdarzą się awarie, pracownicy szukają ich już w zawężonym obszarze. Precyzyjne zlokalizowanie usterki w znaczny sposób ułatwia szybką na nią reakcję.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group