• Środa, 15 sierpnia 2018
  • Godz. 18:26
  • Imieniny: Marii, Napoleona, Stelii
  • Czytających: 5867
  • Zalogowanych: 10
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Brakuje wykonawców

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 16 maja 2018, 7:46
Aktualizacja: Sobota, 26 maja 2018, 6:34
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Nie udało się rozstrzygnąć przetargów na wyłonienie wykonawcy kilku ważnych inwestycji w Jeleniej Górze. Póki co nie rozpoczną się prace m.in. przy budowie ronda na skrzyżowaniu Trasy Czeskiej z Lubańską/ Goduszyńską, budowie krytej pływalni przy Szkole Podstawowej Nr 10 czy tras rowerowych (tzw. singletrack).

W poniedziałek (14.05) miało dojść do otwarcia ofert na budowę ronda na drodze krajowej nr 3, jednak nie wpłynęła żadna oferta. Wcześniej do podobnej sytuacji doszło w przypadku planów budowy jednokierunkowych tras rowerowych (singletrack) - nikt się nie zgłosił. - Mamy problem, musimy zmieniać dokumentację, podejmujemy szereg działań. Myślę, że nam się uda - nie traci nadziei Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Budowa basenu przy SP 10 w ramach programu "Delfinek", na które Miasto otrzymało dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego (1,25 mln zł) oraz z Ministerstwa Sportu (2 mln zł) - nadal stoi pod znakiem zapytania. Pierwszy przetarg zakończył się kuriozalnie, bowiem Miasto chciało przeznaczyć na ten cel 3,4 mln, a oferent, który uzyskał najwięcej punktów chciał wykonać pływalnię za ok. 10 mln zł. W drugim przetargu (9.05) władze miasta chciały już przeznaczyć na budowę niemal 4,8 mln zł, ale najtańsza oferta opiewała na kwotę niemal 7,75 mln zł. Prezydent zapowiada, że odbędzie się trzecie podejście do tego zadania, a otwarcie ofert planuje się na 8 czerwca. - Musimy się zastanowić, czy jest jeszcze możliwość pozyskania dodatkowych pieniędzy zewnętrznych - mówił M. Zawiła.

Do budowy tras rowerowych również nikt się nie zgłosił, ale za nami dopiero jeden nieudany przetarg. - Przeprowadziliśmy rozmowy z bardzo specjalistycznymi firmami i myślę, że w kolejnym przetargu się zgłoszą - zapewnia prezydent. - Ta robota teraz tak wygląda - trzeba dzwonić, przypominać, że mamy przetarg, a duże firmy budowlane, które pracują na terenie naszego miasta jak zobaczyły kwotę za rondo, to stwierdziły, że ich to nie interesuje, ale też rozmawiamy - dodał Marcin Zawiła. - Myślę, że wykonawcy trochę przestraszyli się nadzoru projektantów i mając do zrobienia zwykłą ścieżkę rowerową gdzieś przy ulicach w tej czy innej gminie, nie chcą się w to "bawić" - uważa prezydent. W Górach Kaczawskich trwają prace przy budowie tras singletrack, zatem wkrótce może pojawić się wolny wykonawca, który zgłosi się do podobnej inwestycji w naszym regionie.

Problem z wyłonieniem wykonawcy jest też przy termomodernizacji budynku A wraz z warsztatami i łącznikiem w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych. Na kolejny przetarg wpłynęła tylko jedna oferta - o niemal 1,65 mln droższa niż zakłada Miasto. Wśród ogłoszonych przetargów, których otwarcie ofert planowane jest jeszcze w maju są m.in. promenada Jagniatkowa czy ciąg pieszo-rowerowy przy ul. Łomnickiej.

Czytaj również

Komentarze (86) Dodaj komentarz

~ping-pong 16-05-2018 8:25
Jeeeeezu, jakie to wszystko bełkotliwe... " Mamy problem, musimy zmieniać dokumentację, podejmujemy szereg działań. Myślę, że nam się uda" A ja myślę, że to my mieszkańcy, mamy z Wami problem. Bo wam się nic nie udaje. Oprócz przyspawania do stołków. Tematy żenady tej ekipy: - remont teatru - ronda, istniejące jedynie emalią na asfalcie - parking dla aut przy PKP - SKM - Delfinek - bród w centrum (i nie tylko) miasta itd itp
~Witek52 16-05-2018 12:20
do: ~ping-pong (8:25)
Chcę ale nie mogę :)
~vvv 16-05-2018 13:14
do: ~ping-pong (8:25)
Mam nadzieję, że przynajmniej oferta na zadanie pod nazwą budowa ciągu pieszo-rowerowego – Zabobrze III (od zjazdu na PUMPTRACK do granic miasta z Jeżowem Sudeckim) która opiewa na kwotę 447.215,70 zostanie wybrana (miasto przeznaczyło na ten cel 420.000 zł i chyba nie powinno być problemem znalezienie 27.215,70 zł
~dj. .... 17-05-2018 7:09
do: ~ping-pong (8:25)
Przywrócić "czyny społeczne" nowe hasła typu .
~xyz 16-05-2018 9:00
Problem to macie w tych urzędach bo myślicie że dalej wszyscy będą pracować za 1500-2000 zł... niestety takich ludzi (fachowców) już nie ma... policzcie to normalnie tak jak powinno być i będą oferty które mieszczą się w budżetach...
~Inż. 16-05-2018 15:13
do: ~xyz (9:00)
Myślę, że problem leży po stronie kosztorysantów, którzy cały czas robią kosztorysy w oparciu o jakieś tabele i bazy, które nie nadążają za dynamicznie rosnącymi zarobkami, ale też cenami materiałów budowlanych...
~Tez inż. 16-05-2018 19:12
do: ~Inż. (15:13)
Kolego, problem jest w Inwestorach. Bo jak kosztorys wychodzi na kwote realna, to na sile kaza projektantowi go odchudzac... Bo maja w kasie marne grosze i chca zawojowac swiat na sile. Ot caly problem braku wykonawcow lub jak tu napiasno kwot ofertowych wzgledem posiadanych srodkow.
~jaja 16-05-2018 9:09
ha no tak nikt nie chce pracować za 1500 lub 2000 zł , ale jak w urzędzie podniosą pensję dla pracowników to wszyscy mają pretensję ze znowu urzędnicy dostali podwyżkę ...... jak zwykle bedzie źle .... a faktycznie dobrych fachowców w różnych dziedzinach brakuje w UM. a ci co są to niestety nie będa pracować za kiepską pensję ... martwi mnie jednak to dlaczego jest taki rozrzut w kasie na basen . jedna firma daje 10 mln a druga już 7.75 mln ... a miasto ma 4 mln ... skąd to się bierze ... ????? ktoś musi nieźle kręcić ....
~Inż. 16-05-2018 15:20
do: ~jaja (9:09)
W budownictwie nic nie jest zero-jedynkowe. Komuś, kto nie miał z tym styczności, ciężko wytłumaczyć, że nie można przyjmować matematycznie wyliczonych ilości. I odnosi się to do czasu pracy i materiałów. I jak na coś trzeba będzie poświęcić więcej czasu niż się zakładało, to pracownikowi trzeba zapłacić nadgodziny...
~Raf 27-05-2018 20:50
do: ~jaja (9:09)
25% urzędników zwolnić reszcie podnieść pensje i tak jest ich o wiele za dużo
~zaboberek 16-05-2018 9:23
Może jestem w błędzie,ale wydaje mi się,że Urząd celowo zaniża wartość planowanych prac.Dlaczego tak myślę?bo niemożliwa jest taka rozpiętość szacunkowa na te roboty,wynosząca w niektórych przypadkach 100 %. Po takich nieudanych przetargach,zawsze można powiedzieć: "naprawdę,bardzi się staraliśmy,ale ci pazerni wykonawcy zaoferowali takie koszty,że budżet miasta tego nie wytrzyma.Przypuszczenia można snuć w nieskończoność,najgorsze jest to,że nasi włodarze miasta uważają nas za całkowicie wyzutych z umiejętności logicznego myślenia.
~Michrou 16-05-2018 10:09
do: ~zaboberek (9:23)
Oczywiście, że inwestor zaniża koszty, ale w innym celu. Jak zaproponuje za dużo to straci, a jak poda cenę która nakłoni wykonawcę do obniżenia kosztów robót to na tym zyska. To po pierwsze, a po drugie koszty wykonania robót obecnie gwałtownie rosną, brakuje rąk do pracy, więc trzeba zwiększyć stawki, by zwabić siłę roboczą. Dodatkowo równocześnie rosną koszty materiałów. Dla przykładu koszt byle domku jednorodzinnego od ubiegłego roku wzrósł o 30-40% i może to być za mało. Przy większych inwestycjach jest jeszcze gorzej, bo wykonawcy biorą więcej, by mieć rezerwę w razie dalszych wzrostów kosztów i mamy gotowy przepis na niedoszacowane kosztorysy. Podczas Euro 2012 wiele firm przez wzrost kosztów materiałów budowlanych podczas wykonywania robót zbankrutowało i teraz wykonawcy boją się powtórki scenariusza. Biorąc pod uwagę wszystkie trzy czynniki takie niedoszacowania są jak najbardziej możliwe. Nawet rząd ma problemy ze znalezieniem wykonawców do inwestycji drogowych.
~kwis 16-05-2018 13:24
do: ~Michrou (10:09)
Do tego może jeszcze dojść kwestia kosztu alternatywnego. Obecnie mamy boom w branży budowlanej. Wykonawcy może i by zrealizowali projekt z jakimś zyskiem ale po co skoro mogą wybrać inne projekty, na których więcej zarobią.
~Marysieńka 16-05-2018 9:52
Ta sesja to tylko posumowanie nieudolności i niemożności władz miasta. Ze wszystkim jest problem. Jelenia Góra już dawno nie widziała czegoś dobrze zrobionego i za uczciwe pieniądze. Wszystkie miasta dookoła się rozwijają, a nasz się zwija, bo nie ma profesjonalistów tylko dorobkiewiczów w Ratuszu. Żadnych pomysłów na rozwój, żadnych poważnych inwestycji , zero zachęty dla turystów. Również zero wstydu, co jest najgorsze. Nie życzę żadnemu miastu takiej władzy.
~Amon 16-05-2018 10:05
To i ja coś napiszę. Może udałoby się przeprowadzić kilka inwestycji gdyby ktoś nie czekał z tym do ostatniej chwili. Niestety urzędnicy zaczynają być aktywni tuż przed wyborami (obojętnie czy są z prawej czy z lewej strony) w myśl zasady że jak zobaczą przed wyborami ze coś robimy to na nas zagłosują.
~ 16-05-2018 10:46
do: ~Amon (10:05)
Dokładnie tak. Przez 4 lata nic nie było robione, firmy były wolne i koszty mogły być niższe. Teraz nagle wszystkie samorządy próbują coś robić, bo idą wybory. Firmy mają pełne ręce roboty, brakuje wykonawców, a koszty szybują do góry, bo popyt jest większy niż podaż. Tak się marnuje publiczne pieniądze, a wszystko tylko po to, żeby inwestycje były tuż przed wyborami. Żeby wyborcy przypadkiem nie zapomnieli jacy to my świetni jesteśmy i ile inwestycji zrealizowaliśmy. Jelenia wystartowała jeszcze później, niż okoliczne miasta i dla nas już zwyczajnie wykonawców nie starczy. Zawiła chciał być cwany, ale tak przekombinował, że z jego planów wyjdzie jedno wielkie zero. A trzeba było robić wcześniej. Było na to 8 lat przez 2 kadencje rządzenia. Przez te 8 lat mamy jedno wielkie nic, a teraz nagle się zachciało budować. Obrębalski jakoś dał radę wybudować dużą część obwodnicy południowej, promenadę nad Młynówką, stadion, termy itd., a wszystko w jedną kadencję. A Zawiła co zrobił oprócz dewastacji parku zdrojowego?
~ 16-05-2018 10:16
Nic nie potrafią porzadnie załatwić no ale z taką gębą to co się dziwić
~Ad rem 16-05-2018 10:41
Sami malkontenci, a co jeden to większy specjalista, a potem toto psychotycznie frustracko głosuje na PiSowskich politycznych oszustöw, dziewice wiecznie niepokalane i żołnierze wyklęci...
~cyka, 17-05-2018 9:02
do: ~Ad rem (10:41)
a TY??? Kim jesteś ??? Mądrym inaczej ???Zbastuj człeku,bo przejdzie Ci na dzieci
~Ad rem 17-05-2018 11:55
do: ~cyka, (9:02)
Bliźni mój, zawiść czy impotencja utrudnia ci życzliwa percepcję rzeczywistości? A ja? Żebyś wiedział ile zbudowałem po całym świecie, a dzieci... będą płacić "solidarnościową daninę" Morawieckiemu.
~Grzesiek_5 16-05-2018 10:59
"Delfinek" dofinansowanie 1,25 + 2,0 mln zł = 3,25 mln zł. Miasto przeznacza na inwestycję 3,4 mln zł czyli finansuje inwestycję na poziomie 0,15 mln zł. Toż to jakaś inżynieria finansowa, albo jak ktoś napisał wyżej jest to robienie wody z mózgu mieszkańcom i potencjalnym wykonawcom. Dofinansowanie zewnętrzne na poziomie 96% wartości inwestycji - jakieś piramidalnie idiotyczne założenie!!!
~Pi 20-05-2018 15:49
do: ~Grzesiek_5 (10:59)
A ile ma kosztować basen wielkości ogrodowego kupowanego w markecie + prosta hala go przykrywającą (no bo basenik kryty) ???? 10 baniek za coś takiego ? Za 10 baniek można wybudować 10 ładnych domów a nie sadzawka = delfinek. Ze względu na wymiary 8 x 16 m i średnią głębokość około 1 m ciężko to nazwać pływalnią - chyba, że dla przedszkolaków. Cena za to ja za 'dorosły' basen.
~pIĘKNA zOFIJA 16-05-2018 11:36
A Zameczek na Zabobrzu? Dalej gnije. Zawiła z Łużniakiem też obiecywali, że będzie kasa a jak zwykle d**a wyszła. Dobrze mówił Szymański żeby sprzedać. Na agencję towarzyską może ktoś weźmie, bo to teraz popularny biznes u polityków.
~Do parchata Zofiji 16-05-2018 17:10
do: ~pIĘKNA zOFIJA (11:36)
A może popularna profesja u ciebie parchata Zofijo
~optymista 16-05-2018 12:37
A , która z firm chciałaby realizować inwestycje z nowym Dyrektorem MZDiM? Gość chyba nie ma nawet uprawnień budowlanych.
~I know 16-05-2018 12:46
Zróbcie jedną inwestycję rocznie ,precyzyjnie.
~ 16-05-2018 12:54
Jak się nie ma miedzi to się na d..ie siedzi Panie Zawiła.
~ 16-05-2018 12:57
Jeszcze patrzcie tylko jak dofinansowanie za teatr trzeba będzie oddawać. Ostatnio wykonawca wypowiedział się w tym stylu - jeśli projekt został wykonany rzetelnie, to zdążymy. Najbardziej boimy się niespodzianek, których nie było w projekcie, bo wtedy możemy mieć problem. Czyli krótko mówiąc powodzenie inwestycji zależy od tego, czy projekt został rzetelnie wykonany. Wierzycie w rzetelność naszych urzędników? Bo ja nie. Czeka nas zatem jeszcze w tym roku wielka porażka w postaci przekroczonego terminu remontu teatru i konieczność zwrotu wielomilionowej dotacji. Niestety będzie to już po wyborach, więc z tym problemem będzie musiał się zmierzyć nowy prezydent, który przejmie ten chlew po Łużniaku i Zawile. Bo co do tego, że Zawiła i Łużniak rządzą po raz ostatni, to chyba nikt nie ma wątpliwości.
~Kowalski 16-05-2018 21:33
do: ~ (12:57)
Chlew to będzie jak wygrają ci co chcą wprowadzić Koryto+.
~Ubi 16-05-2018 14:08
A co z trasą rowerową do Karpacza?
użytkownik facebook 16-05-2018 14:41
I po roszadzie ci sami ludzie mają rządzić Jelenią Górą kolejne pięć lat? Litości!
użytkownik facebook 16-05-2018 14:44
Co sami ludzie? po pierwsze Marcin nie kandyduje po drugie co ma ten wpis wspólnego z tekstem? Litości...
użytkownik facebook 16-05-2018 14:55
De Ka - wczorja Cie pytalem: czego sie spodziewasz po niektorych osobach? Dzis nie bede pytal, to widac jak na dloni 😂
użytkownik facebook 16-05-2018 14:57
Piotr Bednarczyk co zrobisz jak nic nie zrobisz :D
użytkownik facebook 16-05-2018 15:03
De Ka Pan Andrzej Borowski odpowiedział poniżej na Twoje zapytanie. Zamienicie kilku na miejscach i będzie gra w salonowca, "to nie ja" z Rejsu.
użytkownik facebook 16-05-2018 15:06
Spokojnie Wojtku- po raz kolejny apeluję abyś ochłonął bo nie tędy droga! Po co ten nerwy- zapytałem tylko co tekst ma do Twoich wywodów? Poza tym hmm jakby brakowało kasy to chyba by nie ogłaszali przetargów? ehh... pozdrawiam i wypisuję się z dyskusji
użytkownik facebook 16-05-2018 15:07
Po prostu ktos tu czegos nie ogarnia i tyle w temacie 😂
użytkownik facebook 16-05-2018 15:09
Panowie na swojej zmianie :) De Ka, działania pozorne, mówi to coś Tobie czy niekoniecznie :)? Piotr Bednarczyk całe szczęście, że Pan ogarnia. W Gdańsku:)
użytkownik facebook 16-05-2018 15:10
Jak przetargi szły z cenami 10-20% poniżej kosztorysu to też były narzekania. Takie życie
użytkownik facebook 16-05-2018 15:44
De KaKa.pieniadze są,ale śmieszne i nie pewne.Ludzie chcą godnie żyć.
użytkownik facebook 16-05-2018 15:47
Może by tak granicę otworzyć dalej na wschód .na wzór krajów zachodnich.tam gospodarka popierdala.
użytkownik facebook 16-05-2018 16:45
Czego ja sie po kims takim moge spodziewac? "Dzialania pozorne" - to tak jak z wystawianiem kandydata przez PiS. Niby jest, a jednak go nie ma 😂
użytkownik facebook 16-05-2018 18:02
Spokojnie wszystko w swoim czasie a zapewniam że będzie lepszy niż,, fachowcy,, 😂🤣😄😅 z obecnych władz miasta
użytkownik facebook 16-05-2018 19:14
Noo, z pewnoscia. Jak ci, ktorzy obecnie sprawuja wladze? 😂
użytkownik facebook 16-05-2018 14:55
Wykonawców, czy kasy na rzetelne opłacenie usług?
użytkownik facebook 16-05-2018 15:16
Ja mogę polecić wykonawcę który buduje szkole w Podgórzynie i jeszcze wiele innych inwestycji w tempie zadowalającym
użytkownik facebook 16-05-2018 17:43
Becia Kogo masz na myśli?
użytkownik facebook 16-05-2018 18:04
Leszek Ania Pre-Fabrykat
użytkownik facebook 16-05-2018 18:55
A to jeszcze mój dobry znajomy tam buduje ale pewnie jako podwykonawca. Też solidna uczciwa firma
użytkownik facebook 16-05-2018 18:57
pewnie tak, bo Pre-Fabrykat wygrał przetarg ale mają podwykonawców, więc fachowcy są tylko chyba kasy brak w Mieście JG ;)
użytkownik facebook 16-05-2018 19:12
Raczej tak, jest bardzo dużo pracy dla firm i wybierają te korzystniejsze a miasto jak zwykłe myśli że złapie kogoś za bezcen
użytkownik facebook 16-05-2018 20:00
A pieniędzy nie będzie, do póki nie będzie nowych firm w Jeleniej Górze, które podatki zapłacą w naszym mieście...
~zezowaty 16-05-2018 16:12
ciąg pieszo rowerowy przy ulicy Łomnickiej, tam pierw trzeba wyremontować całą ulicę bo do przejazdu kolejowego jest ok a za przejazdem to jak było 50 lat temu tak jest do dzisiaj, tam już nawet SKR ze Siedlęcina nie wita z łopatami i kawałkiem asfaltu, co z uliczką łączącą zjazd z od strony lotniska do Dąbrowicy 50 lat temu ułożono płyty betonowe i do wodociągów jazda jak po drabinie bo już dalej to i asfalt się znalazł i jest ok czy któryś z ratusza wogóle się rusza aby obejrzeć te wszystkie planowane remonty w naszym mieście czy też czeka na sygnały od mieszkańców
~ 16-05-2018 16:27
do: ~zezowaty (16:12)
Asfalt na dalszym odcinku jest, bo to już gmina Mysłakowice i Zawiła nie miał tam nic do gadania. Na terenie miasta jest syf. A ta "uliczka" nazywa się Dębowa.
~Kowalski 16-05-2018 16:58
do: ~ (16:27)
To droga powiatowa, a nie gminna. Geografii samorządowej warto się uczyć! Wtedy można pisać mniej głupot.
~ 16-05-2018 22:17
do: ~Kowalski (16:58)
To przeczytaj jeszcze raz i powiedz gdzie jest w komentarzu napisane, że to droga gminna? Jest napisane że to już gmina Mysłakowice, co wskazuje, że droga jest poza granicą kompetencji Zawiły, bo gmina ta wchodzi w skład powiatu. A Zawiła nie ma nic do gadania w przypadku drogi powiatowej zgodnie z tym co jest napisane.
~ 16-05-2018 22:45
do: ~ (22:17)
Żeby jeszcze Kowalski miał rację, to by było fajnie. Dębowa, ani odcinek w gm.Mysłakowice to nie jest żadna droga powiatowa. Polecam się ogarnąć i samemu się dokształcić, zamiast pouczać innych. Mapa do wglądu tutaj powiat.jeleniogorski.sisco.info/zalaczniki/3398/Mapa_drog_powiatowych_z_numeracja_25-03-2016_10-18-48.jpg
~Gość 16-05-2018 16:18
Nikt nie bedzie tu robił za te marne grosze co ratusz proponuje sam Zawiła niech weżmie się do roboty i zacznie na koniec kadencji myśleć bo doprowadził to miasto do ruiny razem z tym całym PO donosicielstwem latali na manifestacje KOD i innych durni teraz mają ,Zawiła najgorszym Prezydentem jaki tu rządził nieudacznik i nieób w jednej osobie ,dobrze że rząd im pensje obniżył
użytkownik facebook 16-05-2018 16:40
Ja o basenie przy sp 10 slyszalam jak uczęszczałam tam do szkoły, jakies 15 lat temu
użytkownik facebook 16-05-2018 17:17
Dokładnie ! :) pamiętam te czasy ;p ha ta Jelenia to śmieszne miejsce
użytkownik facebook 16-05-2018 17:40
Na wszystko tu jest czas xD kiedyś się zrobi :p
użytkownik facebook 16-05-2018 17:41
cały czas w tym mieście miałem ,,kiedyś się zrobi" ;D aż trzeba było wyjechać.
użytkownik facebook 16-05-2018 17:43
Dla tego mam wyjazd w planach :p
użytkownik facebook 16-05-2018 17:43
Magdalena Sokołowska nie będziesz żałować
użytkownik facebook 16-05-2018 18:00
Ma nadzieję :)
użytkownik facebook 16-05-2018 19:05
I tak co roku apel glowy miasta i ta obietnica basenu 😂😂😂
użytkownik facebook 16-05-2018 19:11
Anna Mangold i tak kolejne 15 lat
użytkownik facebook 16-05-2018 19:21
Magdalena Sokołowska myśle, że i tak malo kto juz wierzy w ten basen, tylko szkoda tych dodatkowych minut na stanie i słuchanie o tym w dusznej sali.
~ 16-05-2018 17:21
To są jaja przez cztery lata nic a teraz na gwałt .
użytkownik facebook 16-05-2018 17:30
Zróbcie cos z tym podwalem bo te światła to porażka... Gdzies slyszalem ze byl plan aby zrobić tam most nad ulicą dla przechodniów prosto do galerii i usunąć pare tych sygnalizacji ale prezydent powiedzial ni ma kasy a farba na pasy tańsza... Nie mówiąc juz o stanie dróg w samym mieście.
~Looo matko 16-05-2018 18:00
Gadali coś ale za 10 na godzinę to i Ukraińcy się nie rusząa tu aby jak najtaniej a później poprawiać
~Boss 16-05-2018 18:41
Ojej nie ma wykonawców jakie zdziwienie latami przetargi wygrywały firmy krzak pozakładane przez kolesi na słupów brali podwykonawców nie rozliczali się z nimi a potem ogłaszali upadłość ,teraz jak trzeba wziąć uczciwą firmę z zapleczem, sprzętem i ludźmi do pracy to jest problem bo trzeba zapłacić ile się należy i wałków się nie zrobi
~ 16-05-2018 19:31
To moze wybudowac sciezki z prawdziwego zdarzenia wzdluz ul Wolnosci az do Cieplic i dalej do Podgorzyna a nie kombinowac.
użytkownik facebook 16-05-2018 19:58
Do dupy
użytkownik facebook 16-05-2018 20:28
Bo miasto nie chce budować basenu. Jeśli przyjmuje się budżet na inwestycję tak niski, że żaden wykonawca na to się nie godzi to o czym my mówimy? O braku wykonawców czy braku pieniędzy?
~Pi 16-05-2018 22:17
Wzrost kosztów to jedna sprawa druga to spiętrzenie inwestycji spowodowane kolejna transzą unijnych dotacji. Przez 2-3 lata nie było nowych inwestycji z braku dotacji - firmy poupadały, zwolniły pracowników. Teraz nagle wszyscy chcą wydać dotację a brakuje wykonawców. System dotacji raz na 4 lata jest niedobry dla obu stron - wykonawców bo jak zatrudniać ludzi na rok, dwa a potem nie ma co robić? Z kolei zleceniodawcy / gminy przygotowują projekty "do szuflady" i jak dostają dotacje to je hurtowo muszą zrealizować. Za dwa lata pokończą się dotacje i znowu w budownictwie będzie plaża i zwolnienia - taki durnowaty unijny system.
użytkownik facebook 17-05-2018 5:35
Cyrk cyrk cyrk i złodzieje haa haa haa
użytkownik facebook 17-05-2018 8:19
tanio tanio najtaniej!!!! polaki cebulaki nie chcą dobrze tylko naj najtaniej!!! dlatego dobrze zyje w tym kraju biedronka i inne po taniosci... a pozniej cebulakow placz ze zarobic sie nie da... a sami po taniosci wszystko wybierają... nawet pensje
~Ryszard11 17-05-2018 10:40
Wszystko kolesie mogą zrobić wszystko żeby nic nie robić i uprzykrzać życie mieszkańców wożny podpisuje i pod domem mam blokadę wjazdu , wjazd z ul sudeckiej koło kwiaciarni 2 blokady założono , gdzie osoba kompetentna twierdzi że wewnątrz zabudowań nie można zacytuję tekst piosenki Trzeci Oddech Kaczuchy I znów mnie krew zalewa że zamiast trawy koszę drzewa , podmiot dzierżawiący pomieszczenia ma więcej do powiedzenia niż właściciele co prawda prawo w Polsce mówi co innego ale nie w Jelenie Górze
~freakshow 19-05-2018 16:20
proceder kradziezy legalnej wyglada w nastepujacy sposob.dostaje sie okreslona kwote na wykonanie pewnej budowy.nie ma wykonawcow albo jak sa wykonawcy to wystawia sie fałszywe faktury.obie strony zarabiaja.budowa nie rusza albo nie konczy sie.i kasa rozpływa sie po złodziejskich kieszeniach.
~KRĘGLE 20-05-2018 12:12
Wiele lat temu pisał Stefan Kisielewski "to że jesteśmy w d....e to jasne,problem,że zaczynamy się w niej urządzać.Czerwona kartka dla wszystkich obecnych polityków.
~Mirecki.w. 20-05-2018 14:23
ciekawe ile wzieli projektanci tych umow i ile dali aby dostac te umowy i komu bo tylko architekci biegli i adwokaci w ten sposob zarabiaja i u nich nie ma cennika, terminu i odpowiedzialnosci a stanowiska obsadza sie kolesiami z tej samej partii nie fachowcami.
~freakshow 20-05-2018 17:34
do: ~Mirecki.w. (14:23)
na zywca rozkradaja miasto.my to widzimy ale jeszcze troche i cba wjedzie i ich usadzi
~No, tak 21-05-2018 10:58
Miasto chce oczywiście wybudować, wyremontować, tylko wszystko za półdarmo, a tak się po prostu nie da. Każda inwestycja to określone koszty - materiał, pracownicy firmy zleceniobiorcy i robocizna. Na przestrzeni lat koszty za materiały budowlane mocno poszybowały w górę, a włodarze stoją od lat w miejscu i myślą, że uda się na "durniczki". Żałosne.
~zabka 23-05-2018 7:15
coś cicho o remoncie ul. W.Tabaki w Cieplicach --- zaczną w listopadzie !!!!!!!
~Czesio 26-05-2018 13:25
Za mało Ukraińców? Po co komu te inwestycje? Poczekajcie kilka lat i Jelenia Góra skurczy się do rozmiarów sprzed pięćdziesięciu lat. Na ch...j się męczyć?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2018 Highlander's Group