Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 8970
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Brakuje urzędników wyborczych

Sobota, 7 kwietnia 2018, 13:05
Aktualizacja: Niedziela, 8 kwietnia 2018, 6:28
Autor: Paweł Guszała
Region: Brakuje urzędników wyborczych
Fot. Paweł Guszała
W naszym regionie brakuje kandydatów na urzędników wyborczych. Nie dwóch, nie trzech, ale aż 78. Chętni mogą zgłaszać się do delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Jeleniej Górze do 16 kwietnia.

W naszym regionie korpus urzędników wyborczych powinien liczyć 89 osób. Do 06 kwietnia było 13 zgłoszeń z czego 11 spełnia kryteria formalne. W zaledwie trzech jednostkach zgłoszona jest wystarczająca liczba urzędników wyborczych. Mowa o gminie Zgorzelec, mieście Zgorzelec i gminie Kamienna Góra.

I etap naboru prowadzony przez delegatury Krajowego Biura Wyborczego kończy się 16 kwietnia. Po tym terminie jeżeli nie uda się zebrać potrzebnej liczby osób, dyrektorzy placówek wystąpią do wojewodów, marszałków, starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów o zgłoszenie brakujących kandydatów w terminie 7. następnych dni. Jeżeli ten etap zawiedzie, to braki uzupełnią osoby zgłoszone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Tę funkcję mogą pełnić urzędnicy, pracownicy spółek komunalnych, pracownicy szkół, przedszkoli. Kandydaci muszą być pełnoletni i mieć wyższe wykształcenie – mówi Agata Rycyk, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Jeleniej Górze.

Urzędnik wyborczy nie może wykonywać swojej funkcji na terenie gminy, gdzie jest zatrudniony lub zameldowany.

- Wyjątkiem są miasta na prawach powiatu, czyli na terenie naszej właściwości. Mieszkańcy Jeleniej Góry, którzy pracują poza miastem i spełniają warunki mogą aplikować o funkcję urzędnika wyborczego. To, że mieszkają na terenie Jeleniej Góry nie stanowi problemu, bo to jest ten wyjątek ustawowy – mówi A. Rycyk.

Uposażenie urzędnika wyborczego uzależnione jest od czasu wykonywanej pracy. Za miesiąc maksymalnie może otrzymać 4,5 tysiąca zł brutto.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group