Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 11181
Zalogowanych: 26
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Brakuje 6 milionów na oświatę

Wtorek, 21 listopada 2017, 15:11
Aktualizacja: Piątek, 24 listopada 2017, 7:00
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Brakuje 6 milionów na oświatę
Fot. Przemek Kaczałko
Podczas posiedzenia Komisji Oświaty i Wychowania 21 listopada radni zostali poinformowani, że w budżecie miasta na 2017 rok brakuje około 6 milionów złotych na oświatę – głównie na wynagrodzenia i składki od wynagrodzenia dla pracowników. Skarbnik miasta poinformowała, że zostaną przedstawione propozycje zmian w budżecie.

Powtarza się sytuacja z ubiegłego roku, kiedy to w ostatnim kwartale również poszukiwano środków na załatanie dziury w oświacie. Co ciekawe, potwierdza się opinia, że reforma oświaty miała przynieść dodatkowe środki dla gminy, bowiem gdyby uczniów w przyszłym roku było tyle, co w obecnym, to subwencja dla naszego miasta byłaby o 1,8 mln zł wyższa, ale w skali roku w Jeleniej Górze ubędzie 300 uczniów, więc to demografia jest główną przyczyną kłopotów w jeleniogórskiej oświacie, a nie reforma (choć koszty związane z przystosowaniem do wymogów reformy na pewno stanowią dodatkowy problem).

- Ubytek mieszkańców to główny problem miasta i jego dochodów. Według mnie to główny problem, z którym boryka się miasto przez ostatnie lata. Jakoś nie słyszę w mediach, aby taki problem z oświatą miały inne samorządy tj. Wrocław czy Wałbrzych. Jelenia Góra od pewnego okresu stworzyła sobie "chłopca do bicia" w postaci oświaty, a przez wiele lat była ona (słusznie) naszą chlubą - powiedział radny Leszek Wrotniewski.

- Pani skarbnik tłumaczyła, że nie otrzymujemy subwencji w odpowiedniej kwocie i brakuje środków - powiedziała Anna Ragiel, przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania. - Jestem przerażona tym wszystkim. W ubiegłym roku brakowało 4 milionów, a w tym 6 milionów - ubolewa radna z klubu niezależnych.

W trakcie dyskusji była mowa o niektórych przyczynach wzrostu kosztów oświaty, tj. urlopy na poratowanie zdrowia, których liczba wzrosła z 35 do 50, a co za tym idzie zastępstwa za nieobecnych nauczycieli. - To jest podwójne płacenie. Jest też dużo zwolnień lekarskich i ktoś musi tych nauczycieli zastępować - dodała A. Ragiel.

Wśród pomysłów na oszczędności wraca kwestia utworzenia Centrum Usług Wspólnych dla placówek oświatowych, czy łączenie niektórych szkół, aby efektywniej wykorzystywać bazę. Na kolejne posiedzenie komisji przedstawiciele władz miasta mają przygotować propozycje zmian w budżecie, które pozwolą w tym roku załatać dziurę w oświacie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (60)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
954
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Kultura
Zakończenie sezonu w Filharmonii w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Duet ratowniczy blisko podium
 
Kultura
30 lat Leniwca
 
Kilometry
Będzie kolejny odcinek "ekspresówki"
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group