Piątek, 14 czerwca
Imieniny: Elizy, Michała
Czytających: 11508
Zalogowanych: 24
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Brak wymiany elit i naciski na radnych?

Niedziela, 21 stycznia 2018, 10:42
Aktualizacja: Wtorek, 23 stycznia 2018, 7:38
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Brak wymiany elit i naciski na radnych?
Fot. Przemek Kaczałko
Oliwer Kubicki podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry krytycznie odniósł się do elit od lat zarządzających miastem. W swoim wystąpieniu z mównicy, radny zasygnalizował m.in. naciski na radnych, którzy w grudniu nie poparli projektu budżetu miasta na rok 2018 czy zatrudnienie radnych lub członków ich rodzin.

W moim wystąpieniu będzie dużo słów krytycznych, także dość mocnych, ale sam dzisiaj posypię głowę popiołem przyznając, że dwukrotnie w tej kadencji się pomyliłem – mówił na wstępie Oliwer Kubicki, który podkreślał, że nie było powodów do dramatyzowania na temat braku budżetu, bowiem w tym celu zebrała się tego dnia Rada Miejska.

Radny krytycznie ocenił rządy nad miastem od wielu lat. - Czynniki natury politycznej wymagają cofnięcia się do systemu politycznego, który stworzyła nam Platforma Obywatelska i jej przyjaciele z Jeleniej Góry. System polityczny Jeleniej Góry opiera się na trzech filarach: pierwszy to awersja do zmian, drugi to próba łamania kręgosłupów opozycji i trzeci to używanie ideologii jako zasłony - wymieniał.

- System polityczny opiera się na bardzo ograniczonej wymianie elit. Każdy badacz biurokracji powie państwu, że to dla każdego organizmu organizacji szkodliwe. Proszę popatrzeć w jaki sposób wymieniali się ludzie, którzy rządzą tym miastem od lat – pamiętacie państwo panią Czernow, pana Zawiłę, Łużniaka. Zawsze zamknięty krąg tych samych osób, które miastem rządzą – jesteś z nami, jesteś bezpieczny – mówił O. Kubicki, po którego słowach kilku zwolenników Komitetu Obrony Demokracji postanowiło opuścić salę obrad. - To jest rozmowa o budżecie? - krzyczeli... - Demokracja tak, ale na państwa warunkach? – odpowiedział Kubicki. - Jest coś takiego w politologii jak alternacja władzy, czyli sytuacja, w której po wyborach zmienia się radykalnie obóz rządzący. Jelenia Góra nie przeżyła takich zmian – kontynuował radny Prawa i Sprawiedliwości.

W kwestii łamania kręgosłupów elity jeleniogórskiej, młody polityk nie podając konkretnych nazwisk, odniósł się do sposobów na przeciąganie osób na swoją stronę. - Od czasu do czasu pokazują się opozycjoniści – ludzie, którzy chcą więcej, szybciej, inaczej w Jeleniej Górze. Oni są zagrożeniem dla władzy, a ta ma kilka sposobów, żeby taką opozycję złagodzić. Może cię zatrudnimy, może dostaniesz umowę, albo zatrudnimy kogoś z twojej rodziny – mówił Kubicki, który posypując głowę popiołem wspomniał, że również kiedyś chciał się dogadać z prezydentem. - Ja również wierzyłem w to, że z prezydentem Zawiłą można się dogadać, nawet podejmowałem rozmowy w tym kierunku. Państwo z KOD-u powinni wiedzieć, że prezydent Zawiła podpisał z nami umowę koalicyjną – wyznał radny klubu PiS deklarując wysłanie kopii tej umowy. - Taki jest „antypisowski” - dodał Oliwer Kubicki.

Poza kwestiami politycznymi, radny odniósł się również do spraw ekonomicznych. - Pan prezydent przez te lata, w których rządził miał do wydania około 2,4 miliarda złotych. Widzicie państwo te pieniądze przechadzając się przez ulicę 1 Maja? Ja nie widzę! - mówił radny, który zwraca też uwagę, że dostrzega pozytywne aspekty, jak chociażby niskie bezrobocie, strefę ekonomiczną, odnowione Cieplice. - Pamiętajmy też o braku pomysłu na rozwój turystyki, która miała być kołem zamachowym, o pustych sklepach. Nic dziwnego, że tanio sprzedajemy działki – to świadczy o kondycji miasta. Gdzie jest Szybka Kolej Miejska, którą pan obiecywał 8 lat temu, gdzie jest zakład farmaceutyczny, o którym pan wielokrotnie opowiadał? Gdzie jest ten inwestor? Proszę nie straszyć mieszkańców – powiedział Kubicki. - To, że 3 tygodnie temu nie przegłosowano budżetu, to efekt tego, że nie rozmawiano z nami. Przypominam sobie sytuację, gdy przed głosowaniem prezydent usiadł z nami do rozmów i wynik głosowania był 23:0. Każdy z nas ma mandat od mieszkańców, a nie partyjny – podkreślił.

- Wiem, że na część z was były naciski – są radni, którzy wam o tym w kuluarach powiedzą, bo boją się mówić otwarcie – dodał Oliwer Kubicki.

Poprosiliśmy prezydenta, aby odniósł się do informacji o naciskach na radnych. - Nie naciskałem na radnych – przekonuje Marcin Zawiła. - Pan osobiście nie, a czy ktoś podległy panu mógł to zrobić? - dopytujemy. - Nie sądzę – odpowiedział prezydent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (121)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
833
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
38%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Edukacja
Festyn w KANS
 
Kultura
Urodziny Leniwca
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
 
Kościół i wiara
Gwardziści Grobu Pańskiego w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group