Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 5401
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Boją się zimy

Środa, 5 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 5 września 2007, 6:49
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Boją się zimy
Fot. D. Gudowski
Śnieżyce w Karkonoszach. Schronisko na Śnieżce gromadzi zimowe zapasy.

Zaledwie dwa stopnie powyżej zera, a w rzeczywistości z powodu wiatru – jeszcze chłodniej: takie warunki panują na początku września na najwyższym szczycie Karkonoszy. Pada śnieg. Wprawdzie szybko topnieje, ale i tak zjawisko występuje wcześniej niż zazwyczaj.
W schronisku już gromadzą zimowe zapasy, z obawy, że najchłodniejsza pora roku może nadejść jeszcze we wrześniu.

Nie ma jednak obaw co do standardu przyjęcia turystów. Schronisko, uważane jeszcze do niedawna za peerelowski skansen, zmienia się na lepsze i nabiera klimatu.
Nowi gospodarze najwyżej położonego budynku w Kotlinie Jeleniogórskiej chcą przyciągnąć rzeszę turystów. Na razie udaje im się to znakomicie.

Agata Krzaczkowska jest ajentką schroniska na Śnieżce zaledwie od maja, a popularne “latające talerze” – jak określa się budynek na najwyższym szczycie Karkonoszy – zmieniają się na lepsze.

Znikł siermiężny wystrój z epoki, kiedy schronisko powstało. Turyści zmęczeni wędrówką mają do wyboru kilka dań i różne napoje. Schronisko nabiera klimatu dzięki wystawie fotografii i cyklicznym imprezom, które odbywają się na “dachu” Kotliny Jeleniogórskiej.

– Poza frytkami i zapiekankami serwujemy ser pieczony, naleśniki domowe, ciasta i wspaniały bigos. Ceny nie są najniższe, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że koszty transportu towaru na górę niejednokrotnie przewyższają jego wartość. Staramy się to zrekompensować wspaniałym smakiem potraw – mówi Agata Krzaczkowska.
Lokal czynny jest cały rok, więc turysta nawet w największą zawieruchę może się ogrzać herbatą lub kawą.

Schronisko odżywa, bo staje się najwyżej położoną w regionie areną koncertową. Pierwsze, ubiegłoroczne próby okazały się udane i obsługa Śnieżki poszła za ciosem.
– Gościliśmy takie gwiazdy jak Jurek Styczyński, Piotr Baron, Obstawa Prezydenta i wielu innych artystów – wymienia Agata Krzaczkowska. Stara się, aby Blues na Śnieżce był imprezą cykliczną i odbył się w przyszłym roku.

Kolejną atrakcją i nowością jest Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady. – Spotykamy się 15 września. Całość uświetnią występy HooDoo Band i Obstawy Prezydenta.

Królowa Karkonoszy zawsze będzie licznie odwiedzana przez turystów, ale dzięki animatorom schroniska pobyt na górze nie ograniczy się tylko do podziwiania panoram, które rozciągają się z najwyższego szczytu Sudetów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group