Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 2098
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bój o szefa

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 16 czerwca 2007, 0:00
Autor: JEN
Fot. Agnieszka Gierus
Prezenty od posła Szmajdzińskiego ością w gardle urzędników?

Rodzice i nauczyciele są zbulwersowani odrzuceniem kandydatury Ryszarda Czyżyckiego przez komisję, która miała rozstrzygnąć konkurs na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5.

– Jestem zachwycony tą placówką i powiem, że jej poziom pod każdym względem wzrósł dzięki dyrektorowi. Dla mnie i większości rodziców to szok, że nie przedłużono mu szefowania przez następne pięć lat. Stracą na tym wszyscy, a przede wszystkim uczniowie, bo wątpię czy przy przyjdzie na jego miejsce ktoś lepszy – mówi Tadeusz Dyduch, ojciec jednego z piątoklasistów.

Do Szkoły Podstawowej nr 5 chodzi zaledwie 120 uczniów. R. Czyżyckiemu kończy się kadencja. Zgłosił się do rozpisanego przez urząd konkursu. Choć kontrkandydatów nie miał, to przepadł.

Zdaniem zainteresowanego konkurs odbył się wbrew obowiązującej procedurze, bo powinien rozpocząć się od zaprezentowania przez kandydata wizji rozwoju i dalszej działalności podległej mu placówki.
Nie postąpiono według tych zasad. Nie wysłuchano w ogóle R. Czyżyckiego, tylko od razu postawiono mu kilka szczegółowych pytań, które miały na celu zbicie z tropu kandydata. Nie były związane ze szkołą, tylko z teorią.
Pytano o przepisy, które niedawno się ukazały, o psychologię dziecka, sposoby przeprowadzania sprawdzianów jakości pracy nauczycieli (hospitalizacji) oraz znajomości mobbingu.

Czyżyckiego przepytywali: wiceprezydent - Jerzy Łużniak (przewodniczący), Waldemar Woźniak, naczelnik wydziału oświaty urzędu miasta, Maria Zimmer, główna księgowa wydziału oświaty, Marian Hubner, prezes ZO Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz pracownicy kuratorium oświaty: Iwona Helak-Poczęta, Joanna Warchoł i Halina Kot.
Według dyrektora przyczyną jego porażki były osobiste urazy, jakie z różnych powodów żywili do niego niektórzy członkowie komisji.
Siedmiu głosowało przeciwko kandydatowi, poparły go cztery osoby z rady pedagogicznej i rady rodziców.

Odpowiedzialni za przeprowadzenie konkursu unikają tematu. Waldemar Woźniak, powiedział, że konkurs ma poufny charakter i jego przebieg jest objęty tajemnicą. Komentarza odmówił także Jerzy Łużniak.

Nauczyciele, rodzice oraz uczniowie są rozżaleni. Nie mogą zrozumieć tego, że prywatne animozje decydują o negatywnej ocenie człowieka, który w poprzednich pięciu latach zrobił dla „piątki” więcej niż jego wszyscy poprzednicy.

– Remonty kapitalne w trzech obiektach: głównym i administracyjnym budynku oraz w sali gimnastycznej – wyliczają. R. Czyżycki zbudował w miejscu ubikacji świetlicę i zainstalował toalety w budynku administracyjnym. Kosztowało to prawie 250 tysięcy zł, które zdobył w gotówce i materiałach od sponsorów. W szkole jest sala z siedmioma komputerami. Dwa komputery znajdują się w świetlicy a w jednej z sal jest centrum informacji multimedialnej z czterema komputerami. W głównej mierze to prezenty posła Jerzego Szmajdzińskiego, który ponadto funduje również rowery i kolonie dla dzieci z ubogich rodzin.
– Może to boli aktualną władzę, która odżegnuje się od lewicy? – zastanawiają się ludzie.

Najbardziej dziwne w tym wszystkim jest to, że tak na dobrą sprawę ciężko będzie znaleźć chętnych do prowadzenia „piątki”.
– Ta szkoła nie jest ani szczeblem w karierze dla ambitnych, ani atrakcyjnym miejscem pracy, bo połowa uczniów wywodzi się z bardzo ubogich i często patologicznych rodzin – takie jest przekonanie pedagogów z innych placówek. Praca w takim środowisku nie należy do łatwych.
O co tu więc chodzi? Bo przecież nie o pieniądze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (59) Dodaj komentarz

~absolwent SP5 16-06-2007 7:58
Trzymaj się chłopie może Cię Łużniak nie wykopie !
~do redakcji 16-06-2007 8:26
kontrola jakości pracy nauczycieli to hospitacja
~DO ABSOLWENTA sps JASNOWIDZ 16-06-2007 8:55
łUZNIAK CHŁOPA NIE WYKOPIE SAM POD SOBĄ DOŁKI KOPIE.PISMA PŁODZI PODPISUJE,PRAWA NIE ZNA A GŁÓWKUJE?!rÓB TO SZYBKO I NAMIĘTNIE, BO NIEDŁUGO "ŻYŁKA" PĘKNIE.
~ural 16-06-2007 9:15
prywatne animozje oraz pomowienia to teraz normalny tryb postepowania nie bierze sie pod uwage merytorycznych dokonan wiem bo w mojej instytucji jest podobnie wlasnie kontrola z urzedu szuka haka aby wyrzucic kierujacych niewygodnych dla pewnej grupy nie chca sluchac glosow rozsadku tylko grupy zadymiarzy
~do absolwenta 16-06-2007 9:45
Przecież to Łużniak był przewodniczącym komisji i dlatego z góry było wiadomo, że p.Czyżycki nie przejdzie.Ponadto w komisji była p.Szatan z Kuratorium,która ma zwyczaj robienia głupka z kandydata.Sam tego nieraz doświadczyłem – czułem się wówczas,jak by mi ktoś w kieszeń narobił.Uważam,że przy takim składzie komisji należało zrezygnować i nie stawić się przed wielce szanowne oblicze.
~wkurzona 16-06-2007 10:48
Najgorszy samorząd od czasu II WŚ
~Obserwator 16-06-2007 10:56
"Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka" – mówi przysłowie. Oto kolejny przykład na to, że nie warto mieć ludzkich układów. Pan Dyrektor robił co chciał, gdy miał przychylność władzy, m.in. posła Szmajdzińskiego. Nic dziwnego, że niewielką szkołę postawił na nogi, dzieci i rodzice byli nim zachwyceni. Ale z drugiej strony nie był posłuszny ex–naczelnikowi oświaty, wychowania i sportu, bo np. szkoła nie brała udziału w turnieju gier i zabaw kl. I–III o puchar Naczelnika Oświaty. Sytuacja diametralnie się zmieniła, gdy władzę objął inny rząd. A jeleniogórska machina oświatowa zapragnęła zepchnąć ze stołka obecnego Pana Dyrektora SP 5. Trzeba tylko wierzyć, że nie zachcą zamknąć tej placówki. Bo dzieci z okolic lotniska itd. będą musiały zbyt daleko dojeżdżać.
~też wkurzona 16-06-2007 17:32
nie martwcie sie dzieci pan Obrębalski pewnie juz ma swojego kandydata ... szfagierka pracowała w oświacie. Co o tym mysli oswiatowa chorągiewka kol. Hubner?
~jejcam 16-06-2007 17:39
no cóz profesor Łzniak od rzezbienia w glinie bo taki ma zawód gmerac w glinie i taki egzaminuje nauczyciela smiechu warte
~uczeń 16-06-2007 18:00
Budował,remontował a o kaplicy zapomniał.
~Marzena 16-06-2007 23:47
A w komisji same autorytety – Pani Zimmer, Szatan, Warchoł, Kot no i pan Hibner – pracowałam w Oświacie trochę i dobrze znane są mi te nazwiska . Doborowe towarzystwo nie ma co !!!!
~Marta 17-06-2007 6:52
W poprzedniej kadencji też były jaja z konkursani na dyrektorów. Odchodzący urzędnicy z Wydziału Oświaty sami je sobie urządzali konkursy i sami je wygrywali. Patrz szkoła na Leśnej i SP8.
~G S 17-06-2007 10:35
Rysiu jestem z Tobą nie daj się tym chrystusikom
~doda 17-06-2007 10:45
do Marzeny ––kto to jest SZATAN?
~jeż 17-06-2007 10:50
te same czynniki sprawiły "obiektywny" wybór dyrektorki Szkoły Podstawowej nr 6 w Cieplicach !!
~bubu 17-06-2007 10:55
nie no p.Rychu zawsze był wporządku, chłop ...aż dziwne, że ludzie którzy mają robić "normalnie w kraju (lokalnie ponoc też...)" mają na względzie tylko to kto komu i dlaczego pomagał... ja proponuje pogrzebać w jakims IPNie ...myśle że napewno coś sie znajdzie na p.Ryszarda p.s. a co gdyby do tej szkoły uczeszczaly dzieci państwa z szanownej kapituły ...tez by go tak olali...?
~bzik 17-06-2007 10:57
do MARTY–– nie tylko ci urzędnicy a zarozumiała pani SILBERT SALABURA na dyr szkoły sanatoryjnej w Cieplicach to co taka dobra ? trochę pracowała jako przedszkolanka póżniej fuksem trafiła do Oświaty bo jako przedszkolanka była do niczego jak się zorjętowała że nowa władza przyjdzie to ją nie będzie trzymać no to jeszcze przy starych układach można wygrać i na 5 lat ciepła posadka jest .To dopiero karjerowiczka !!dziwię się że ta władza nie przygląda się temu .
~Do Prezydenta 17-06-2007 10:57
Jeśki absolwent Akademii Ekonomicznej posiadający uprawnienia pedagogiczne,ukończone dwa specjalistyczne studia podyplomowe, dobry , zweryfikowany menager nie nadaje się na stanowisko dyrektora malutkiej szkoły podstawowej– TO W JAKIM MY MIEŚCIE ŻYJEMY I POD KOGO RZĄDAMI?? pachnie to paranoją!!!!
~pedagog 17-06-2007 11:57
Na układy nie ma rady.
~chochlik 17-06-2007 21:27
To że ten pan DYREKTOR ma ukończone studia i studia podyplomowe oraz uprawnienia pedagogiczne to jeszcze o niczym to nie mówi.Szkołę traktował i traktuje jak prywatny folwark, który jest przykrywką do prywatnej działalności pana dyrektora. Wiedzy pedagogicznej a zarazem metodyki pracy w szkole podstawowej to ma tyle co brudu za paznokciami.Uczniowie na lekcjach matematyki prowadzonej przez dyrektora musieli stale poprawiać jego błędy. To że ci uczniowie z klasy szóstej tak dobrze napisali test końcowy to zasługa rodziców, którzy musieli posłać dzieci na korepetycje z matematyki. Szóstka z plusem dla tego pana to za to tylko, że postawił bazowo tę szkołę na nogi i nic poza tym.A po drugie człowiek po ciężkiej operacji wstawienia bajpasów powinien zacząć dbać o swoje zdrowie.
~rodzic 17-06-2007 22:43
Brawo chochliku, należałoby zapytać każdego rodzica z osobna czy ten pan nadaje się na dyrektora i nauczyciela przedmiotu jakim jest matematyka. Werdykt konkursu jest sprawiedliwy. Na konkursie trzeba umieć się "sprzedać". A jeżeli ktoś nie ma podstawowych wiadomości merytorycznych to nic tu po nim. Baj, baj.
~Agata 17-06-2007 23:56
Brawo dla Pani małgorzaty Szatan jeśli to Ona była w komisji – pochwalam jak najbardziej cwaniaczków trzeba tępić
~Jarek 18-06-2007 20:26
Popieram rodzica, chochlika i częściowo Obserwatora.Szkoła to nie miejsce dla buty, aroganckiego i bezczelnego traktowania "głosu" rodziców i uczniów.Szkoła to placówka oświatowa a nie prywatne eldorado – brak kompetencji pedagogicznych, psychologicznych a przede wszystkim jaskrawy brak kompetencji komunikacyjnych dyskredytuje osobę p.Czyżyckiego jako dyrektora !!! Z faktami się nie dyskutuje.
~ rodzic II 24-06-2007 17:08
DO MARZENY: Oczywiście, że autorytety ! Piszesz – ;pracowałam w Oświacie" – i dobrze, że już tam cię nie ma! Ewidentny brak szacunku dla wizytatorów oświaty (szczególnie – Pani Haliny Kot – wspaniałemu fachowcowi w dziedzinie pedagogiki małego dziecka i wspaniałemu, człowiekowi)i twój sarkazm skierowany w Ich stronę – jednoznacznie cię definiuje. Jesteś osobą NIEKOMPETENTNĄ , a poza tym – niska kultura osobista, oj niska...
~ Kiciuś 24-06-2007 17:15
Jarek wie, co mówi. ZGADZAM SIĘ I POTWIERDZAM. Komisja OBIEKTYWNA – CHWAŁA JEJ ZA TO!
~ Postronny 24-06-2007 17:23
Niech wygra najlepszy! Następny konkurs być musi! Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Był las, nie było nas...A Czyżycki (ksywka:Junkers), jaki jest, każdy to wie.
~Życzliwy 25-06-2007 14:47
Jeśli rodzice tak często posyłali dzieci na korepetycje, a do tego tak słono za nie płacili, to dlaczego tak licznie (ponad 90%) popierają p. Czyżyckiego? Nauka matematyki to nie tylko kl. VI, ale również I, II, III, IV, i V, a odpowiedzialność ponoszą wszyscy nauczyciele biorący udział w procesie dydaktycznym. A z tego co wiadomo w mieście to w Sp nr 5 jest jeden nauczyciel (albo go nie ma), który powinien bardzo zweryfikować swoje umiejętności z dyplomami!
~ rodzic II 26-06-2007 8:40
ad vocem Życzliwego : po pierwsze – 90–cio procentowe poparcie rodziców dla dyrektora to mocno przesadzone dane, a pozatym nie jest to POPARCIE DLA Niego, lecz tylko i wyłącznie –podziękowanie (w ten sposób za wspaniałą pracę w tej szkole na rzecz poprawy bazy tej placówki –aż tyle i tylko tyle) po drugie – nauka matematyki w SPnr5– tego tematu lepiej nie roztrząsać, bo wtedy posypią się gromy i to właśnie nie na nauczycieli klas młodszych,lecz– wiadomo wszystkim na którego–niby nauczyciela, niby sekretarza... po trzecie – zweryfikować, zweryfikować przydatność do zawodu nauczycielskiego dwóm jeszcze pseudo–nauczycielom w tej szkole!!!!!
~milka 28-06-2007 12:17
faktem jest że remontował, ale nie za swoje a przy tym jeszcze uszczknął coś dla siebie, faktem jest że rodzice płacili za korepetycje bo matematyk z niego taki sam jak hydraulik, a jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kaskę, trudno oderwać ryjek od korytka ,
~rodzic 29-06-2007 5:56
Piszcie sobie co chcecie, ale ja wiem, że PIĄTKA to najbezpieczniejsza, odnowiona i jedyna malutka z domowym klimatem szkoła w mieście i dlatego tu chodzi moje dziecko i będzie chodzić mimo codziennego dowożenia. Dyrektorowi i pracownikom dziękuję za to wszystko.
~rodzic II 29-06-2007 17:55
moje dziecko też uczęszcza do tej szkoły, bo jest tam rzeczywiście bezpiecznie i uczą świetni, wyjątkowi nauczyciele (niewielu,ale są!!!)i to ONI właśnie tworzą wspaniały klimat w swojej klasie – nie jest to żadna zasługa dyrektora ani tym bardziej – jakichś pracowników??????
~absolwent–rodzic 29-06-2007 18:39
Oj prawda, klimat w tej szkole zwłaszcza dla najmłodszych jak w rodzinie, bo klasy mało liczne i nauczyciele tych maluchów to sprawdzeni pedagodzy.Sam chodziłem do tej szkoły a teraz posyłam swoje dzieci, jak i moje koleżanki i koledzy z ławki szkolnej.Ta szkoła od pokoleń miała swój klimat i jeżeli uczeń chciał się uczyć to się uczył. Jeśli był na bakier z dyscypliną i z nauką to teraz środowisko poddaje go resocjalizacji.I nic tu dyrektorowi do tego. On zarządza szkołą a nauczyciele ci z prawdziwego zdarzenia nadają szkole klimat.I to im należą się ukłony szacunku /oczywiście dla wybranych – 100% dla 0, I, II, III, w klasach IV–VI tu nieliczni: polonistka, wuefista i troszeczkę pani od muzyki. A dyrektor, dzisiaj jest jutro go nie ma.
~swój 30-06-2007 12:20
drogi chochliku widać,że jesteś rozgoryczoną , niespełnioną nauczycielką , która za wszelką cenę chce dokopać dyrektorowi, nie przebierając w środkach ani w słowach. ta grupa pseudo –rodziców to pewnie też ty .osoby zainteresowane wiedzą kim jesteś, ale gwoli wyjaśnienia. żyjemy w czasach w których placówki takie jak szkoła potrzebują nauczycieli do nauki i menedżerów do zarządzania i taką rolę pełnił w 5–ce czyżycki a realizował się w tym wyjątkowo doskonale. a w kwestii matematyki, tylko baran albo zawista baba może powiedzieć że dobre wyniki dzieci to nie zasługa nauczycieli, pomyśl , nie wszystkie dzieci chodziły na korepetycje, uczone były nie 1 rok ,tylko 6 lat, nie tylko przez czyżyckiego ale przez min. 2 nauczycieli, więc poco ta zawiść isarkazm.
~SPINAKER 1-07-2007 20:41
Komu i czemu ma służyć powyższy persyflaż i cały ten slapstick????????? A ty swojaku– ORA ET LABORA! ORA ET LABORA!
~piperyna 1-07-2007 20:49
Są i tacy, którym nie podoba się koncepcja manipulowania ludźmi z zamiarem osiągania celów osobistych.
~erudyta 1-07-2007 21:27
Znajomość istoty, hierarchii i określania wartości oraz świadomość ich roli w procesie dydaktyczno–wychowawczym stanowi jedną z cech konstytutywnych szkoły (czytaj: dyrektora)i nauczycieli.Aspekt aksjologiczny edukacji jest kompletnie obcy(czytaj:nieznany) panu Czyżyckiemu. Nie da się sensownie traktować kształcenia POZA systemem wartości.A jakiż system wartości prezentuje "szef"–oportunista? Gdzie etyka? Gdzie mo...lność? Wychowanie mo...lne czas zacząć. OD SIEBIE. Niech lary i penaty pilnie go (Czyżyckiego) strzegą......
~sorek 1-07-2007 21:52
szkoła– wątpliwy swojaku–nie tylko uczy, ale przede wszystkim– wychowuje; dyrektor,li tylko–menager? też mi coś!!!dyrektor m.in. dobiera też kadrę nauczycielską, a cóż to za grono doborowe–NOWI– wych kl II, pan (raczej chłoptaś)anglista – no,po prostu cud–miód, wielka porażka pedagogiczna! promocja bylejakości!"brawo"!
~ były uczeń tego gościa 4-07-2007 11:11
O! Brawo! Czyżycki poskarżył się na niesprawiedliwy los! Zapomniał już jak to on traktował innych, nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka. I bardzo dobrze, niech poczuje się tak samo jak ci "inni", którzy przez niego i jego kolegów byli traktowani. Brawo Erudyto ale o mo...lność nie podejrzewaj dyr Czyżyckiego, to nie jest wartość znana temu jegomościowi. Nadzieja w komisji, która być może wytrwa przy swoim i nie dopuści do tego, że kolejne kilka lat będziemy oglądać prywatę w wykonaniu tego pana. A tak poza wszystkim, szkoda nauczycieli, którzy tam uczą, co ich czeka, jak nie daj Boże Czyżycki zostanie na następną kadencję??
~milka 4-07-2007 12:35
czyżycki – nauczycielem? widział kto to? czyżycki – dyrektorem –widzieliśmy, widzieliśmy, temu panu juz dziękujemy!!
~sorek 4-07-2007 12:49
komisja, nowy konkurs,"powtórka z rozrywki"? następna kompromitacja? to żałosne; milka z 28.06./12:17– chyba coś jest na rzeczy/
~Rodzic 5-07-2007 8:33
Kasa w oświacie jest tak wielka i już ustawia sie po nia kolejka! Lecz rzeczywistoś inna jest niż słowa milki i sorka, bo jak zlikwidują szkołę to juz nie będzie żadnego profesorka. A żadna władza nie będzie dopłacać do małej szkółki, tak już od dawna śpiewają jaskółki.Przeszkadza w tym wszyskim tylko Czyżycki, jak nie będzie jego – to znikinie problem z niewygodnym dyrektorem walczącym o dzieci i szkołę!P.S. nauczyciele zacznijcie juz szukać sobie pracy...
~do " Rodzica " 5-07-2007 20:11
Też wierszem: 1.fundusze oświaty cieszą oko (ha,ha,ha), lecz te od sponsorów– to primo loco... 2.nie ma obawy o szkoły istnienie a słowa "Rodzica" to mataczenie! 3.żadnym gwarantem osoba Czyżyckiego, a ty "Rodzicu" nie broń tak jego! 4.nie działał PRO PUBLICO BONO – takoż ma na forum opozycji grono!!! P.S. NAUCZYCIELOM – pogróżki?? Włóż je sobie między poduszki!!
~piperyna 6-07-2007 11:33
Wszystko to prawda. SZCZEGÓLNIE – punkt4.
~częstochowa 20-07-2007 23:46
Wy co SP 5 władacie .A ludzką sprawiedliwość w czterech literach macie ..... po ratunek na kolanach do Częstochowy ruszajcie i do madonny nowych modłów szukajcie, Wszak to częstochowskie rymy was od zguby uchronić mogą , a u jejmości z jasnej góry wam przychylność wymogą, więc zamiast wyruszać na rejs wokół globu szukajcie nowej modlitwy sposobu
~milka 22-07-2007 8:17
aaaamen!
~PIPERYNA 24-08-2007 21:48
brawo! pani prodyrektorska!
~piperyna 24-08-2007 21:53
MONIKO, DROGA, CÓZ CI PO TYM PRZYJDZIE? Zero godzin, a smród pozostanie...
~Postronny 25-08-2007 7:56
Smród pozostanie....A Junkers, jaki jest, każdy to wie.
~wtajemniczony 27-08-2007 15:31
...i jest już dyrektor! Pani Kopecka! Wiwat, wiwat, wiwat!!! Od psychiatry do dyrektora! Cóż za awans! Smiać się, czy płakać? Rządy w mieście są ...! Złodzieje górą!
~Magda 27-08-2007 22:50
Niemożliwe! Mojego Rysia – Pysia nie wsadzą na stołeczek? Tak być nie może! Będziemy walczyć do upadłego! Nie spoczniemy nim dojdziemy...Sałdat s nami. Gieroj!
~ural 27-08-2007 22:52
dyrektorem SP5 będzie pani Iwona Ratajska
~Zbyś 27-08-2007 23:00
gdyby tak miało być, tzn. dyrektorem SP5. miałaby być p.Beata Kopecka – byłby to trafny wybór; na pohybel oszustom i szujom! ole!!!!
~doda 27-08-2007 23:04
tak, piperynko, niestety – smród pozostanie...ale nie na długo...
~susu 27-08-2007 23:10
wszystko wraca do normalności;
~KAJETAN 27-08-2007 23:16
Magdaleno, dajże spokój. Nie szalej dziewczyno.Daremne żale, próżny trud, bezsilne złorzeczenia...
~Magda 28-08-2007 21:12
Mój Rysiu – Pysiu ma stołeczek i to bardzo bardzo wygodny. I wcale nie trzba go nigdzie wsadzać!
~Magda 28-08-2007 21:12
Mój Rysiu – Pysiu ma stołeczek i to bardzo bardzo wygodny. I wcale nie trzba go nigdzie wsadzać!
~do Postronnego 28-08-2007 21:19
"A Junkers, jaki jest, każdy to wie" – tak wiem: niezły z niego fachowiec, jak naprawił mi junkers to już 4 lata działa bez żadnej usterki! Polecam Pana Czyżyckiego! Naprawdę godny polecenia.
~do Postronnego 28-08-2007 21:19
"A Junkers, jaki jest, każdy to wie" – tak wiem: niezły z niego fachowiec, jak naprawił mi junkers to już 4 lata działa bez żadnej usterki! Polecam Pana Czyżyckiego! Naprawdę godny polecenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group