Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 9350
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Bo miłość silniejsza jest… Triumf życia w bazylice

Poniedziałek, 17 października 2011, 9:40
Aktualizacja: Wtorek, 18 października 2011, 8:00
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Bo miłość silniejsza jest… Triumf życia w bazylice
Fot. RED
Papieskie przesłanie o szacunku dla życia niezależnie od wyznania i przekonań religijnych, nasycone ewangelicznymi treściami homilii błogosławionego Jana Pawła II, wpisane w muzyczne ramy zabrzmiało wczoraj wyśpiewane przez wykonawców „Oratorium dla życia” w Bazylice Mniejszej św. Erazma i Pankracego.

Okazja to Dzień Papieski, dokładnie 33. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego zadbało o pełną treści formę wspomnienia postaci Papieża Polaka, który podczas swojego 27-letniego pontyfikatu szczególne znaczenie przywiązywał do obrony życia, jako największego daru danego przez Pana Boga.

Kilkudziesięcioosobowy chór złożony z uczestników trzydniowych warsztatów muzycznych i filharmonicy dolnośląscy rozpoczęli wczorajszy wieczór średniowiecznym hymnem „Gaude Mater Polonia”. – Raduj się, Matko Polsko, w sławne potomstwo płodna – słowami pieśni przywitał zebranych w Bazylice Mniejszej św. Erazma i Pankracego ks. dr Mariusz Majewski, koordynator obchodów Dnia Papieskiego. Duchowny podziękował sponsorom za wsparcie, a dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 2 za udzielenie gościny warsztatowiczom w różnym wieku, którzy przez trzy dni przygotowywali się do wczorajszego wieczornego występu. Przywitał też gości, wśród których był ks. prałat Franciszek Krosman, były dziekan poprzedni proboszcz jeleniogórskiej fary.

– Chrystus rozpoczął swoje dzieło z 12 apostołami, którzy mu uwierzyli i poszli za Nim. Skutek tego trwa do teraz, tyle że apostołów jest znacznie więcej i tak licznie gromadzą się jak wy dzisiaj – zwrócił się do licznie zgromadzonych w świątyni słuchaczy Hubert Kowalski, który wraz z Pawłem Bębenkiem skomponował „Oratorium dla życia”. Ta modlitewna refleksja muzyczna na chór mieszany, z udziałem zespołu kameralnego filharmoników dolnośląskich oraz solistów oparta jest na treściach najważniejszych homilii błogosławionego Jana Pawła II oraz słowach bł. Matki Teresy z Kalkuty.

Wymowa utworu to przede wszystkim apel o szacunek dla życia i dla człowieka. O miłość, która silniejsza jest od śmierci. To jednocześnie negacja głupoty i szyderstwa oraz donośny sprzeciw złu: aborcji. W muzyczne frazy o różnych klimatach wplata się narrator (Marek Biskup), a także głos samego Jana Pawła II, którego nawoływania sprzed kilkudziesięciu lat brzmią szczególnie aktualnie dziś. – Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości – mówił Papież w 1997 roku w Kaliszu dodając, że bardzo trudno mu kierować te słowa do własnego narodu. – Jeżeli matce wolno zabić własne dziecko, cóż może powstrzymać ciebie i mnie, abyśmy się wzajemnie nie pozabijali? – mówił Ojciec Święty.

Wykonawcy „Oratorium dla życia”, czyli prócz wspomnianych chóru i filharmoników dolnośląskich: Agnieszka Musiał (wokal), Krystian Adam Krzeszowiak (tenor), Jarosław Wachowiak (saksofon), Łukasz Damrycha (instrumenty klawiszowe), Łukasz Sobolak (instrumenty perkusyjne) oraz Piotra Nosal ( gitara basowa) dostali owację na stojąco, a ostatni fragment utworu, gdzie jako soliści wystąpili również najmłodsi, zabrzmiał dodatkowo na bis.

Wszystkim wykonawcom, organizatorom i patronom przedsięwzięcia, a także zebranym słuchaczom podziękował rektor Bazyliki Mniejszej św. Erazma i Pankracego, ks. dziekan Bogdan Żygadło. – Łza mi się zakręciła w oku na wspomnienie o mojej matce. Jestem szóstym dzieckiem i kiedy mama była w stanie błogosławionym, mawiano jej: – Po co ci to? Masz już pięcioro dzieci. – Nie posłuchała wtedy tych głosów, za co Jej teraz dziękuję i wiem, że słyszy mnie w tajemnicy Świętych Obcowania – powiedział ks. Bogdan Żygadło.

Na koniec koncertu zabrzmiała ulubiona papieska pieśń „Barka” w wykonaniu wszystkich uczestników wydarzenia: zarówno muzyków jak i publiczności

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
605
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Kilometry
Teraz miną się dwa pociągi
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group