Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 3515
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bo miłość silniejsza jest… Triumf życia w bazylice

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 17 października 2011, 9:40
Aktualizacja: Wtorek, 18 października 2011, 8:00
Autor: RED
Fot. RED
Papieskie przesłanie o szacunku dla życia niezależnie od wyznania i przekonań religijnych, nasycone ewangelicznymi treściami homilii błogosławionego Jana Pawła II, wpisane w muzyczne ramy zabrzmiało wczoraj wyśpiewane przez wykonawców „Oratorium dla życia” w Bazylice Mniejszej św. Erazma i Pankracego.

Okazja to Dzień Papieski, dokładnie 33. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego zadbało o pełną treści formę wspomnienia postaci Papieża Polaka, który podczas swojego 27-letniego pontyfikatu szczególne znaczenie przywiązywał do obrony życia, jako największego daru danego przez Pana Boga.

Kilkudziesięcioosobowy chór złożony z uczestników trzydniowych warsztatów muzycznych i filharmonicy dolnośląscy rozpoczęli wczorajszy wieczór średniowiecznym hymnem „Gaude Mater Polonia”. – Raduj się, Matko Polsko, w sławne potomstwo płodna – słowami pieśni przywitał zebranych w Bazylice Mniejszej św. Erazma i Pankracego ks. dr Mariusz Majewski, koordynator obchodów Dnia Papieskiego. Duchowny podziękował sponsorom za wsparcie, a dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 2 za udzielenie gościny warsztatowiczom w różnym wieku, którzy przez trzy dni przygotowywali się do wczorajszego wieczornego występu. Przywitał też gości, wśród których był ks. prałat Franciszek Krosman, były dziekan poprzedni proboszcz jeleniogórskiej fary.

– Chrystus rozpoczął swoje dzieło z 12 apostołami, którzy mu uwierzyli i poszli za Nim. Skutek tego trwa do teraz, tyle że apostołów jest znacznie więcej i tak licznie gromadzą się jak wy dzisiaj – zwrócił się do licznie zgromadzonych w świątyni słuchaczy Hubert Kowalski, który wraz z Pawłem Bębenkiem skomponował „Oratorium dla życia”. Ta modlitewna refleksja muzyczna na chór mieszany, z udziałem zespołu kameralnego filharmoników dolnośląskich oraz solistów oparta jest na treściach najważniejszych homilii błogosławionego Jana Pawła II oraz słowach bł. Matki Teresy z Kalkuty.

Wymowa utworu to przede wszystkim apel o szacunek dla życia i dla człowieka. O miłość, która silniejsza jest od śmierci. To jednocześnie negacja głupoty i szyderstwa oraz donośny sprzeciw złu: aborcji. W muzyczne frazy o różnych klimatach wplata się narrator (Marek Biskup), a także głos samego Jana Pawła II, którego nawoływania sprzed kilkudziesięciu lat brzmią szczególnie aktualnie dziś. – Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości – mówił Papież w 1997 roku w Kaliszu dodając, że bardzo trudno mu kierować te słowa do własnego narodu. – Jeżeli matce wolno zabić własne dziecko, cóż może powstrzymać ciebie i mnie, abyśmy się wzajemnie nie pozabijali? – mówił Ojciec Święty.

Wykonawcy „Oratorium dla życia”, czyli prócz wspomnianych chóru i filharmoników dolnośląskich: Agnieszka Musiał (wokal), Krystian Adam Krzeszowiak (tenor), Jarosław Wachowiak (saksofon), Łukasz Damrycha (instrumenty klawiszowe), Łukasz Sobolak (instrumenty perkusyjne) oraz Piotra Nosal ( gitara basowa) dostali owację na stojąco, a ostatni fragment utworu, gdzie jako soliści wystąpili również najmłodsi, zabrzmiał dodatkowo na bis.

Wszystkim wykonawcom, organizatorom i patronom przedsięwzięcia, a także zebranym słuchaczom podziękował rektor Bazyliki Mniejszej św. Erazma i Pankracego, ks. dziekan Bogdan Żygadło. – Łza mi się zakręciła w oku na wspomnienie o mojej matce. Jestem szóstym dzieckiem i kiedy mama była w stanie błogosławionym, mawiano jej: – Po co ci to? Masz już pięcioro dzieci. – Nie posłuchała wtedy tych głosów, za co Jej teraz dziękuję i wiem, że słyszy mnie w tajemnicy Świętych Obcowania – powiedział ks. Bogdan Żygadło.

Na koniec koncertu zabrzmiała ulubiona papieska pieśń „Barka” w wykonaniu wszystkich uczestników wydarzenia: zarówno muzyków jak i publiczności

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~~Agi 17-10-2011 11:28
Było przepięknie -ukłony dla wykonawców(P. Agnieszko-kawał cudownego głosu) i organizatorów, może w przyszłości powtórka???
~Parafianka 17-10-2011 12:01
Były chwile, kiedy dosłownie czuło się Bożą Miłość. Przepiękne przeżycia. Skupienie i radość. Trudno wprost opisać... Tenor, ach co za głos... Brawo - to na mało powiedziane. Uznania i jeszcze raz uznania dla Twórców Oratorium. Dziękuję z całego serca za wszystkie te przeżycia, których mogłam doświadczyć podczas koncertu. Bogu polecam Wszystkich wykonawców i ich dzieło.
~occc 17-10-2011 12:10
Z religią czy bez, dobrzy ludzie będą postępować dobrze, a źli – źle, ale złe postępowanie dobrych ludzi, to zasługa religii. Steven Weinberg - noblista
~karen 17-10-2011 12:55
Dziękuję za dostarczenie cudownych przeżyć...serce rośnie!
~parafianka 17-10-2011 14:05
Serdeczne podziękowania dla wykonawców organizatorów księdza proboszcza za niezapomniane przeżycia i refleksje .Jeszcze raz dziękuje
~Parafianin 17-10-2011 14:43
Ach, ach jak cudownie, do dzisiaj sobie jeszcze tańczę i podśpiewuję :)
~obserwatorkaa 17-10-2011 16:47
Cudownie. Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego - współorganizator tegorocznego Dnia Papieskiego rośnie w siłę dzięki takim inicjatywom. Gratulacje :)
~chórzystka. 17-10-2011 16:47
Wspaniałe przeżycia i naprawdę cudowna atmosfera, a wszystko na chwałę Boga! Mam nadzieję, że częściej będą się dobywały podobne wydarzenia. ;) Jestem zachwycona i zachęcam wszystkich do uczestnictwa w przeszłości!
~Aniołeczek 17-10-2011 17:07
Wydarzenia takie są w planie co roku ;)
Piipi Jelonkowa 17-10-2011 20:07
..do - [~Parafianin ] .. ~FAJNIE ! .. bo tam w Niebie ! .. "Możemy byc pewni,że nasz umiłowany Papież stoi obecnie w oknie Domu Ojca,spogląda na nas i nam błogosławi"
Piipi Jelonkowa 17-10-2011 20:12
..do - [~Parafianin ] .. ~C.d ..*ale uważaj z tym śpiewaniem i tanczeniem ! .. bo możesz wzbudzic podejrzenie u sąsiadów .. że pijesz alkohol ! ~WIADOMO .. mamy sąsiadów z planety Ziemia !
~Sopranistka 18-10-2011 16:12
Świetne zdjęcia. Hubertowi i Pawłowi (dyrygenci, kompozytorzy) wielkie ukłony. Dzięki takim wydarzeniom, chce się żyć. Spotkałam tam ludzi, których co dzień nie spotyka się na ulicy... :) Za rok znów. Ahh... :) Zapraszam też do Legnicy, na Marsz dla Życia i Oratorium. :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group